Zimski športi

Ruhpolding, 06. 03. 2012 16.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenski biatlonec Jakov Fak je na svetovnem prvenstvu v nemškem Ruhpoldingu osvojil zlato odličje na preizkušnji na 20 kilometrov. Klemen Bauer je osvojil odlično peto mesto.

Slovenski reprezentant Jakov Fak je na svetovnem prvenstvu v nemškem Ruhpoldingu osvojil zlato medaljo na 20-kilometrski preizkušnji. Fak je z enim zgrešenim strelom za sedem sekund premagal Francoza Simona Fourcada. Uspeh Slovenije je dopolnil še Klemen Bauer, ki je prav tako zgrešil le eno tarčo, s petim mestom (+ 16,6). Tretje mesto je osvojil Čeh Jaroslav Sokoup (+ 12,3; 1). Tretji slovenski biatlonec Janez Marič je s tremi zgrešenimi streli (+ 3:33) končal na 34. mestu. Peter Dokl (+ 7:29,1; 4) je bil 84. "Super občutek, ko prideš na cilj kot prvi. Na dveh streliščih sem bil nekoliko zadaj, na koncu sem 'borbal' do zadnjega metra in mi je uspelo. Zahvalil bi se vsem, ki so mi pomagali. Treba je bilo ostati zbran in miren," je takoj po zmagi dejal Fak. Na startu tekme so Slovenci sicer imeli štiri biatlonce – Klemen Bauer je startal kot 9., Jakov Fak 15., Janez Marič 43., Peter Dokl pa 108. Junak tekme, Fak, je po prvem brezhibnem streljanju zasedal 10. mesto, v vodstvu pa sta bila Fourcadova iz Francije. Po drugem streljanju je bil Fak že na šestem mestu, še boljši od njega pa je bil Bauer, ki je z odličnim tekom napredoval celo na peto. Oba sta bila na drugem streljanju 100-odstotna. Po tretjem streljanju, ki je bilo še enkrat popolno, sta Fak in Bauer zasedala tretje in četrto mesto, prvi pa je bil Nemec Arnd Peiffer, ki je imel pred našima biatloncema 28.3 oziroma 29.9 sekunde prednosti. Na vrsto je prišlo zadnje, odločilno streljanje ter zagotovo eden izmed najbolj razburljivih dogodkov v zgodovini slovenskega biatlona. Na strelišče je prvi prispel Peiffer, za njim Fak, tretji Bauer, četrti Nemec Andreas Birnbacher, Simon Fourcade pa šesti. Naša biatlonca sta prvič na tekmi zgrešila tarčo in iz strelišča odšla kot drugi in četrti. Fak je za vodilnim po času, Fourcadom, ki je bil na zadnjem streljanju nezgrešljiv, zaostajal 14.6 sekunde, Bauer pa 19.8.

Jakov Fak je spet dokazal, da je športnik za velike tekme. Bronoma s svetovnega prvenstva v Pjeongčangu in z olimpijskih iger v Vancouvru ter srebru iz Ruhpoldingu je dodal še najžlahtnejše odličje. FOTO: Reuters

Temu je sledil odličen tek Faka, ki je v cilj prišel s časom 46:48.2, Fourcade (0,0,1,0) je za njim zaostal 7 sekund, Čeh Soukup (0,1,0,0) pa je tretje mesto osvojil z zaostankom 12.3 sekunde. Bauer je na koncu zasedel peto mesto - kar je njegov najboljši posamični rezultat na svetovnih prvenstvih - za reprezentančnim kolegom pa je zaostal 16.6 sekunde. Po tretjem streljanju je zelo dobro kazalo tudi Mariču (0,1,0,2), ki je zasedal 18. mesto. Na zadnjem streljanju je zadel trikrat, na koncu pa je bil 34. Dokl (1,1,1,1) je s štirimi zgrešenimi streli dan v Ruhpoldingu končal na 84. mestu. Svetovni prvak je po tekmi dejal: "Občutki so izredni. Da postaneš svetovni prvak moraš zares veliko delati. Nisem imel lahke poti od začetka pa do danes. Šel sem skozi veliko stvari, tako da sem izjemno vesel. Še enkrat bi se rad zahvalil trenerjem, serviserjem, zdravnikom, fizioterapevtom, vsem ki ste mi pomagali. Zahvalil bi se rad tudi hrvaškim in slovenskim navijačem ter vsem ki stojijo za menoj in navijajo zame. Upam, da so veseli zame." Za tem je opisal še svoj nastop: "Streljanje je bilo zelo umirjeno, tako sem pristopil k vsakemu strelu. Bil sem zelo sproščen, svoje moči sem razporedil pravilno. Nastop sicer ni bil popoln, saj nisem zadel vseh strelov, a zgleda, da jih je bilo danes devetnajst dovolj."

Janša čestital Jakovu Faku

Predsednik slovenske vlade Janez Janša je čestital slovenskemu biatloncu Jakovu Faku, ki je na svetovnem prvenstvu v nemškem Ruhpoldingu osvojil zlato medaljo na 20-kilometrski preizkušnji. Premier je v čestitki med drugim zapisal, da se je svetovnemu prvaku z doseženim zlatim odličjem na današnji tekmi obrestovala popolna predanost biatlonu, trdo delo in energija, ki jih je vložil v svojo ljubljeno disciplino. Biatlonskemu svetovnemu prvaku Jakovu Faku je obenem zaželel, da pogumno nadaljuje svojo pot uspeha ter veliko prijetnih in uspešnih trenutkov v stvareh, ki jih rad počne.

1.Jakov Fak (Slo)46:48,2/1