Močan veter in izjemno nizke temperature krojita dogajanje na olimpijskih igrah v Pjongčangu. Po moškem smuku so organizatorji zaradi močnih sunkov vetra prestavili tudi ženski veleslalom. A neugodne in hkrati zelo nevarne vremenske razmere niso bile dovolj, da bi vodilni možje Mednarodne smučarske zveze (FIS) odpovedali še tekmo v športnem parku za deskarke na snegu. In tukaj se pojavijo dvojna merila. Kako so lahko razmere primerne za tekmovalke v športu, ki je sestavljen iz skokov visokih tudi do 15 metrov, če ni niti za preizkušnjo v veleslalomu? "Ko gre za alpsko smučanje, so merila precej višja. Želijo si res dobro predstavo. Mislim, da smo nedvomno v drugem planu. Lahko se zelo resno poškodujemo. Mislim, da to ni pošteno. To je zelo mlad šport in imam občutek, da nas nekoliko zanemarjajo," je bila po tekmi ogorčena Norvežanka Silje Norendal, sicer ena izmed favoritinj za zlato kolajno, ki pa je v drugi vožnji padla in pristala tik pod odrom za zmagovalke, na četrtem mestu. Še bolj jezna je bila Nizozemka Cheryl Mass, ki je dejala: "To je navadno sranje!" Norendalova se sicer, verjetno najbolj izmed vseh tekmovalk, zaveda nevarnosti vetra v snežnem parku Phoenix. Leta 2016 je namreč tukaj padla, si zlomila roko in štiri dni preživela v bolnišnici zaradi notranjih krvavitev.
Kar 41 izmed 50 tekmovalk okusilo trdoto snega
Pred začetkom tekme vodilni možje za mnenje o (ne)varnosti tekmovanja niso povprašali, tistih ki bodo tvegale največ, torej tekmovalk. "Mislim, da je to noro, saj niso trenerji tisti, ki se spustijo po progi. Mojemu trenerju izjemno zaupam, a mu ne bi pustila, da govori v mojem imenu. V takšnih primerih morajo tekmovalke govoriti zase. Me bi morale povedati, kaj menimo o varnosti. In oni tega niso upoštevali. Enostavno nismo imele pravice odločati. Ni bilo sestanka med tekmovalkami, na katerem bi lahko govorili o možnostih. Da bi videli, ali večina želi nastopiti, ali ne. Le prižgali so zeleno luč," je bila razočarana Kanadčanka Spencer O'Brien. Zaradi močnega vetra gledalci niso imeli priložnosti videti spektakla, ki so ga sposobne pričarati tekmovalke v snežnem parku. Veliko deskark je namreč oklevalo, ali si tik pred izvedbo skoka premislilo. Zanimiv je podatek, da je kar 41 od skupno 50 tekmovalk, tako ali drugače, občutilo trdoto korejskega snega. Nekatere so grdo padle, druge so se po snegu samo podrsale, edina dobra novica tekme, ki se ne bi smela odviti, pa je ta, da se nobena izmed tekmovalk ni resneje poškodovala.
Zanimivo, ena izmed redkih, ki se je strinjala z izvedbo preizkušnje v snežnem parku je bila dobitnica zlate kolajne Jamie Anderson. "Veliko deklet se ni počutilo udobno. Samo nekaj je bilo takšnih, ki so se strinjale z odločitvijo. Smešno, tista, ki si je najbolj želela, da se tekma izpelje, je na koncu zmagala," je po tekmi povedala Anna Gasser, ena izmed favoritinj za kolajne, ki je padla kar dvakrat in na koncu osvojila 15. mesto. Andersonova, ki je ubranila naslov olimpijske prvakinje iz Sočija, se je po koncu 'branila': "Želela sem nekako ostati v svojem svetu, ostati optimistična. Seveda sem vedela, da piha veter, a kdo ve kdaj in kje ne bo vetra?"
Olimpijski duh na drugem, denar na prvem mestu
Kljub izredno nevarnim razmeram izpeljana tekma v snežnem parku spet dokazuje, da je olimpijski duh vse bolj v ozadju, vse bolj pa prihaja v ospredje zaslužek 'glavnih akterjev'. To so v tem primeru televizijske hiše, ki so plačale ogromne vsote za pravico neposrednega prenosa dogajanja v Pjongčangu. Potem, ko je bil odpovedan ženski veleslalom je namreč nastala velika praznina ravno v času, ko je v ZDA pred televizorji največje število gledalcev. FIS si tako ni mogel privoščiti, da bi odpadla še tekma v snežnem parku in se je odločila tekmovalke, za voljo morebitnega finančnega izpada, poslati v izjemno nevarne razmere. "Nikoli ne pozabite glavnega cilja olimpijskega gibanja. Naj vas blišč otvoritvene slovesnosti ne zaslepi, predstave športnikov ne zasenčijo dejstva in vas zbor vseh držav ne zavede. Olimpijske igre obstajajo zato, da ustvarjajo dobiček, da napolnijo žepe tistih, ki jih vodijo. In kadarkoli njihove želje trčijo z moralnostjo, kot so tokrat, je zmagovalec, na žalost, že vnaprej znan," je za Yahoo Sports zapisal kolumnist Jeff Passan. In težko se s tem ne bi strinjali.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.