Semmering postaja 'Shiffrinring': Američanka dobila še drugi veleslalom, Štuhčeva nikoli boljša

Semmering, 28. 12. 2016 10.43 |

J.K./T.Š./STA
10

Ameriška alpska smučarka Mikaela Shiffrin je dobila tudi drugi veleslalom za svetovni pokal na avstrijskem Semmeringu. Mlada zvezdnica je bila najhitrejša že po prvi vožnji, v finalu pa je ugnala Francozinjo Tesso Worley (+0,15 sekunde) in Nemko Viktorio Rebensburg (+0,18). Najboljša Slovenka na 22. mestu Ilka Štuhec (+2,29), do točk tudi Ana Drev.

Ana Drev v težkih pogojih ni najbolje izkoristila štartne številke tri.
Ana Drev v težkih pogojih ni najbolje izkoristila štartne številke tri. FOTO: AP

Američanka Mikaela Shiffrin je še drugič po vrsti dobila veleslalom za svetovni pokal alpskih smučark na Semmeringu. Francozinja Tessa Worley (+0,15 sekunde) je bila druga. Za tri stotinke je prehitela Nemko Viktorio Rebensburg (+0,18), ki ji je pripadlo tretje mesto.

V finalu sta nastopili dve Slovenki. Ilka Štuhec je bila 22., Ana Drev pa 24. Štuhčeva (+2,29) je z 22. mestom postavila najboljši veleslalomski izid v karieri. Drevova je ob zelo slabih razmerah na progi s 24. mestom (+2,59) vpisala najslabši veleslalomski izid v novi sezoni, saj se prvič na petih veleslalomih ni uvrstila med najboljših deset veleslalomistk.

Šmarčanka se prvič v tej sezoni ni uvrstila v najhitrejšo deseterico, potem ko je bila v Söldnu 10., v Killingtonu šesta, v Sestrieru deveta in na prvem veleslalomu v Semmeringu šesta. S slabšim veleslalomom je izgubila tudi eno mesto v seštevku discipline, po novem je sedma.

Z veleslalomom je lahko zelo zadovoljna Štuhčeva, ki je decembra zablestela v hitrih disciplinah s premiernimi tremi smukaškimi zmagami in krstno zmago v kombinaciji ter petim in sedmim mestom v superveleslalomu. Šestindvajsetletna Štajerka je odlično formo s smukaških strmin prenesla tudi na bolj zavite proge. Mariborčanka, ki pred novo sezono še ni stala na stopničkah v svetovnem pokalu, želi hitrim disciplinam dodati tudi tehnične v slogu rekla: kuj železo, dokler je vroče. V torek je s 26. mestom osvojila svoje prve veleslalomske točke v sezoni, danes pa je celo vpisala svojo najboljšo veleslalomsko uvrstitev v svetovnem pokalu. Pred letošnjim Semmeringom se je Štuhčeva edinkrat uvrstila v drugo vožnjo na veleslalomih pred tremi leti v Beaver Creeku, ko je bila 23. Omenjeni izid je tako popravila za eno mesto. Štuhčeva prav tako ostaja na tretjem mestu v seštevku svetovnega pokala, za Shiffrinovo pa zaostaja 203 točke.

Mikaela Shiffrin
Mikaela Shiffrin FOTO: AP

Enaindvajsetletna ameriška zvezdnica ima tako na svojem računu v svetovnem pokalu že 25 zmag, 22 od teh je slalomskih, tri pa so veleslalomske. Pred letošnjim Semmeringom je veleslalomski prvenec osvojila pred dvema letoma v Söldnu. Američanka je v letošnji sezoni vpisala še peto zmago za prepričljivo vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Skupno ima 698 točk. Drugouvrščena Švicarka Lara Gut, danes šesta, zaostaja 115 točk.

Tako kot v torek je Shiffrinova vodila že po prvi vožnji. V finalu se ji je najbolj približala aktualna vodilna v posebnem seštevku discipline Francozinja Worleyjeva, ki ima v seštevku discipline le še 35 točk prednosti pred Američanko. Aktualna svetovna podprvakinja Rebensburgova je prvič po poškodbi stopila na zmagovalni oder.

Letošnji spored svetovnega pokala se bo končal v četrtek z ženskim slalom v Semmeringu in moško alpsko kombinacijo s superveleslalomom in slalomom v Santa Caterini. Tina Robnik in Katarina Lavtar sta bili prepočasni za finale.

1. Mikaela Shiffrin (ZDA)      2:09,40        1:00,84 1:08,56
 2. Tessa Worley (Fra)          2:09,55 +00,15 1:00,94 1:08,61
 3. Viktoria Rebensburg (Nem)   2:09,58 +00,18 1:00,92 1:08,66
 4. Ragnhild Mowinckel (Nor)    2:09,63 +00,23 1:01,75 1:07,88
 5. Stephanie Brunner (Avt)     2:09,78 +00,38 1:01,44 1:08,34
 6. Lara Gut (Švi)              2:09,97 +00,57 1:01,55 1:08,42
 7. Marie-Michele Gagnon (Kan)  2:09,99 +00,59 1:02,63 1:07,36
 8. Manuela Mölgg (Ita)         2:10,34 +00,94 1:01,45 1:08,89