Zimski športi

Marit Bjoergen tretja zmaga na Touru, Alenka Čebašek obtičala v četrtfinalu

Zürich, 06. 01. 2015 13.47 |

Norveška smučarska tekačica Marit Bjoergen je zmagovalka prostega sprinta za svetovni pokal v švicarskem Val Müstairu. Edina slovenska četrtfinalistka Alenka Čebašek je tekmovanje končala na 26. mestu.

Marit Bjoergen
Marit Bjoergen FOTO: Reuters

Marit Bjoergen je na letošnjem Touru brez konkurence, na tretji tekmi je vknjižila že tretjo zmago in tako še povečala vodstvo v skupnem seštevku. Znova je tekla v ospredju, si v vsakem delu tekmovanja, tako četrtfinalu kot tudi polfinalu že kmalu pritekla zadostno prednost, ki je vse do cilja ni izpuščala iz rok in nog. Tudi v finalu je pripravila podobno taktiko, hitro krenila s startne črte in narekovala oster ritem, tako da je na koncu lahko celo nekoliko popustila in v miru prečkala ciljno črto. "Imela sem res močne noge, neverjetno, kako mi gre letos dobro. Znova so bile odlične tudi smuči in vse skupaj je recept za hiter tek. Imam lepo prednost, a me čaka še veliko tekem. Še naprej se bom trudila po najboljših močeh, se borila za končno zmago, naslov na Touru mi namreč še manjka v moji vitrini," je po novi, tokrat že tretji zmagi na tej turneji, dejala Bjoergnova. Slovenki nista bili blizu najboljšim. Teja Einfalt je le 0,69 sekunde ločilo do uvrstitve med najboljših 30 in s tem v zaključne boje, kamor se je z osmim mestom kvalifikacij prepričljivo uvrstila Čebaškova. A v zadnji četrtfinalni skupini ni dobro startala, po manjšem zaostanku je želela prehitro nadoknaditi preveč, se v prvih 200 metrih sama zapletla v padec in sanje o preboju v polfinale so spolzele po snegu. Tekmovanje je nato končala na 26. mestu in kljub temu osvojila nekaj pokalnih točk.

Moški finale je bil bolj razburljiv. Petter Northug je pogumno krenil s starta, se z močnim soročnim odrivanjem prebil v vodstvo in na ključnih vzpetinah zapiral tekmece ter držal primat vse do zadnjega vzpona, ko je mimo njega "padel" rojak Martin Johnsrud Sundby. A Norvežana sta naredila račun brez krčmarja, mimo njiju je v zadnjih 30 metrih kot blisk švignil Italijan Federico Pellegrino in tako na najlepši možni način povabil navijače v Italijo, kjer se bo turneja nadaljevala že jutri.