Slovenska judoistka Lucija Polavder si je na olimpijskem turnirju v kategoriji nad 78 kilogramov zagotovila bronasto kolajno. Potem ko je izgubila polfinalni obračun z branilko naslova, Japonko Maki Cukado, je v boju za tretje mesto premagala Južnokorejko Nayoung Kim. V finalu je Kitajka Tong Wen premagala Japonko Maki Cukado.
Minister Zver čestital bronasti Polavderjevi
Minister za šolstvo in šport Milan Zver je čestital Polavderjevi za bronasto medaljo. Minister je čestitke izrekel tudi njeni trenerski ekipi.
Kot je še povedala tiskovna predstavnica ministrstva za šolstvo in šport Mihaela Praprotnik, se je minister Zver zelo razveselil novice, da si je judoistka Lucija Polavder na olimpijskem turnirju uspela priboriti bronasto medaljo.
Minister je Polavderjevi in njeni trenerski ekipi že izrekel čestitke in jim zaželel še več tako dobrih rezultatov in prijetnih presenečenj tudi v prihodnje.
Bronasta medalja uspeh kariere
Polavderjeva je v boju za bron naletela na precej višjo in kar 44 kilogramov težjo Korejko, s katero se v karieri še ni pomerila. Dvoboj za medaljo se je začel z veliko aktivnostjo Polavderjeve, Korejka pa je dvoboj začela povsem zaspano. Po slabih dveh minutah boja so sodniki Kimovo kaznovali s koko zaradi neaktivnosti, ki je pomenila tudi največji uspeh v karieri slovenske judoistke. "Uresničila sem si sanje in pravkar doživljam trenutke, ki jih bo težko ponoviti. Na koncu današnjega dneva se je vse super izšlo in ta medalja je velikega pomena." Tudi v preostalih treh minutah je bila bistveno aktivnejša in nevarnejša slovenska reprezentantka ter zasluženo obesila okrog vratu novo odličje z največjih tekmovanj.
Pomembna je bila tudi taktika trenerja Marjana Fabjana. "Temeljito sva se pripravila že na polfinale, a na žalost Lucija ni uspela zmagati. V dvoboju za bron pa je bilo pomembno predvsem to, da Korejka Lucije ne uspe zgrabiti za vrat, saj je v tem elementu zelo nevarna. To je uspelo in neznansko sem vesel. Imeli smo željo po eni medalji in nekaj časa se mi je zdelo, da bomo ostali brez, na koncu pa se je izšlo po načrtih."
V boju za tretje mesto je bila Polavderjeva v težkem položaju, saj je le četrt ure prej izgubila polfinalni dvoboj z Japonko Maki Cukada, svetovno in olimpijsko prvakinjo, ki je tekmovalko celjskega Sankakuja ugnala dvakrat tudi lani na svetovnem prvenstvu v Rio de Janeiru, Korejka pa je bila po nizu zmag v repasažu spet polna želje po dokazovanju. V polfinalu je Japonka v minuti in pol zbrala dve koki, po treh minutah in pol borbe pa ji je uspel končni prijem in po dodatnih sekundah se je v veliki finale z iponom uvrstila Japonka. "Po tem porazu se je bilo predvsem težko zbrati. Pomagali so mi vsi. Trener mi je dajal zadnje napotke, Urška (Žolnir op. p.) pa mi je masirala roko."
Pred tem je imela 23-letna celjska judoistka, ki je bila v 1. krogu prosta, težko nalogo v drugem krogu, ko se je pomerila z leto dni starejšo Kazahstanko Gulžan Išanovo. Po dobrih 30 sekundah je nasprotnica namreč dosegla minimalno vodstvo, Polavderjeva pa je vložila veliko naporov v izenačenje, a nikakor ni uspela izvesti lepe akcije. Na polovici borbe pa je slovenska šampionka po uspešnem protinapadu ujela nasprotnico v primež in jo prisilila, da je dvoboj predala.
Tekmovalki sta se prvič pomerili že lani na svetovnem prvenstvu v Rio de Janeiru, tudi drugi dvoboj pa je dobila slovenska prvakinja. "Vsaka borba na olimpijskih igrah je težka, posebej seveda prva, in tudi tokrat je bilo tako. Pred tekmo sem pričakovala, da se Kazahstanka sploh ne bo uvrstila v 2. krog, ampak da bo tam Poljakinja Sadkowska," je po prvi današnji zmagi povedala Polavderjeva, bronasta z letošnjega evropskega prvenstva.
Pot v polfinale si je Polavderjeva zagotovila po zmagi nad Mongolko Cerenhand Dorjgotovo. Tukaj je Polavderjeva zanesljivo obvladovala položaj, čeprav je bil izid dvoboja negotov, saj je slovenska tekmovalka Dorjogotovo denimo premagala lani na svetovnem prvenstvu v Rio de Janeiru in v svetovnem pokalu letos v Budimpešti, na tekmi na Japonskem pa se je veselila tekmica. Že po 30 sekundah je Polavderjeva po uspešni akciji povedla z vazarijem, v nadaljevanju nadzorovala položaj, nato pa po dobrih treh minutah z iponom predčasno končala dvoboj. "Vsaka borba na igrah je težja in tudi ta dvoboj je bil zelo težak," je o drugem nastopu dejala slovenska tekmovalka, ki vsaj na videz deluje zelo samozavestno: "To tako zgleda, v resnici pa se tudi meni tresejo noge."
Luca želi domov
Slovenska vojakinja, ki že desetletje sodeluje s svojim trenerjem, ta jo opisuje kot zelo čustveno in garaško, pa pravi, da ima po premiernem uspehu na olimpijskih igrah pravzaprav le še eno željo. "V nedeljo grem domov in že zdaj komaj čakam. Rada bi se poveselila z domačimi."
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.