Tokrat je bil najboljši na 100 metrov delfin, toda do drugega mesta, ki ga je osvojil Srb Milorad Čavić, ga je ločila le stotinka sekunde.

Phelps je s časom 50,58 sekunde Čaviću odvzel olimpijski rekord, ki ga je slednji odplaval v kvalifikacijah. Čavić se bo lahko tolažil z novim evropskim rekordom. Tretjeuvrščeni Avstralec Andrew Lauterstein je dosegel čas 51,12 sekunde.
Vsi tisti, ki so napovedovali, da bo za Phelpsa na poti do osmih zmag največja ovira prav disciplina 100 metrov, so imeli še kako prav. Konkurenca je tu bila vendarle najbolj izenačena, pa tudi osem dni nenehnega nastopanja je na Američanu pustilo vidne sledove.
Pravzaprav je Phelps tako kot v polfinalu začel zelo počasi in na 50 metrov obrnil šele kot sedmi, nato pa začel pospeševati. Enega za drugim je tekmovalce prehiteval, toda Srb Milorad Čavić, najhitrejši v polfinalu, ko je obenem postavil tudi olimpijski rekord, se ni dal. Še zamah ali dva pred ciljem je kazalo, da bo Phelpsu spodletelo, toda na koncu se mu je zaradi boljšega vhoda v cilj le izšlo in je Čavića v času novega olimpijskega rekorda (50,58) prehitel za pičlo stotinko sekunde. S tem je Phelps v svojem drugem poskusu, v Atenah se je ustavil pri šestih prvih mestih, po osvojenih zlatih kolajnah vendarle ujel Spitza, ni pa ponovil njegovega dosežka, ko je Mark Spitz ob vseh sedmih zmagah postavil tudi svetovne rekorde. Phelps je najboljše dosežke na svetu popravil "samo" šestkrat.
Da mu je šlo močno za nohte, pa je po tekmi priznal tudi Phelps: "Priznam, utrujen sem, ker pa je šlo za mojo zadnjo posamično preizkušnjo, sem dal vse od sebe. Iztisnil sem iz sebe še zadnje atome moči, čeprav sem pri obratu dvomil, da mi bo uspelo." Preostali tekmeci zadnjemu finišu obeh prvouvrščenih plavalcev niso uspeli slediti, še najbližje jima je bil Avstralec Andrew Lauterstein (51,12), ki je v igri centimetrov prav tako za stotinko ugnal svetovnega rekorderja Iana Crockerja.
Legendarni ameriški plavalec Spitz, ki je na olimpijskih igrah v Münchnu leta 1972 osvojil rekordnih sedem zlatih medalj, je današnjo predstavo plavalca Michaela Phelpsa, ki se je na olimpijskih igrah v Pekingu okitil že s sedmo zlato kolajno, označil z besedo "epsko".
"To kaže, da ta fant ni le najboljši plavalec in najboljši olimpijec vseh časov, morda je tudi najboljši športnik vseh časov," je davi dejal Spitz. "On je najboljši tekmovalec, ki je kdajkoli hodil po planetu," je dodal legendarni Spitz, ki tako ni skoparil s pohvalami na račun mlajšega rojaka.
S sedmimi zlatimi odličji se je Phelps še bolj utrdil na prvem mestu, saj ima pred štirimi zasledovalci štiri zlate kolajne več. Telovadka nekdanje Sovjetske zveze Larisa Latinina je sicer po številu skupno osvojenih odličjih še vedno pred Američanom, a bo bržkone tudi njen dosežek ujet in presežen, če se bo Phelps odločil za nastop na še enih olimpijskih igrah.
Ob omenjeni telovadki so po devet prvih mest na olimpijskih igrah osvojili še finski atlet Paavo Nurmi in Phelpsova rojaka Mark Spitz ter Carl Lewis, ki sta odličja nizala v plavanju in atletiki.
Phelps je s sedmim prvim mestom hkrati ujel tudi rekord Marka Spitza po številu osvojenih zlatih kolajnah na enih igrah. Priložnost, da legendarnega Spitza tudi prehiti, pa bo imel 23-letni Američan že v nedeljo, ko bo zadnji dan plavalnega turnirja nastopil še v ameriški štafeti 4 x 100 mešano.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.