London, 27. 06. 2013 16.51 |

Grega Žemlja, 55. igralec sveta, se je v drugem krogu turnirja v Wimbledonu pomeril z 29. nosilcem, Bolgarom Grigorjem Dimitrovom. Dvoboj je bil zaradi dežja tik pred začetkom 18. igre odločilnega petega niza prekinjen, Žirovničan pa je kljub temu ohranil mirno kri in v petem nizu slavil z 11:9.

Bolgar Grigor Dimitrov, partner Rusinje Marije Šarapove, je dokaj gladko dobil uvodni niz po 31 minutah. Bolgar je povedel s 3:0, pri 2:4 je imel Grega Žemlja priložnost za "re-break", ki je ni izkoristil (2:5). Veliko bolj je bil izenačen drugi niz, ki ga je v zaključku po 41 minutah dobil slovenski predstavnik. V 11. točki drugega niza je imel Bolgar prednost s 40:15, Žemlja pa je izenačil in po napaki Dimitrova, ki je poslal žogico med gledalce, prišel do prednosti. Ko je tekmec njegov drugi servis poslal v mrežo, je povedel s 6:5. Niz se je odločal v podaljšani igri, ki jo je začel Žemlja. S tretjo točko in mini "breakom" je povedel z 2:1, nato pa dobil še dve točki na svoj servis za vodstvo s 4:1. Ko je Bolgar napravil dvojno napako pri servisu, je Žemlja izenačil v nizih na 1:1.

Grega Žemlja
Grega Žemlja FOTO: Reuters

Pred tretjim nizom je Bolgar zahteval zdravniški premor zaradi poškodbe levega gležnja, nato dobil svoj servis in prišel do priložnosti za odvzem začetnega udarca v drugi igri niza, ko je Žemlja žogico poslal v mrežo. Slovenec je nato izkoristil drugo priložnost za izenačenje (1:1), tekmeca pa sta dobila tudi naslednji igri po svojih servisih. Dimitrov je dobil naslednje tri igre za vodstvo s 5:2, nato pa je udaril tri zaporedne ase in s tem dobil tretji niz.

Četrtega je Žemlja začel brez izgubljene točke v prvi igri, v drugi pa mu je Bolgar vrnil z enako mero. Sedmo "break" priložnost Bolgara je Žemlja zaustavil z asom, osmo z natančno merjenim udarcem v kot igrišča, z asom pa je nato povedel z 2:1. Po izenačenju na 2:2 so tri zaporedne neizsiljene napake Žemlje ponudile veliko prednost Bolgaru (40:0), ki je po izenačenjih prišel še do četrte, pete in šeste priložnosti za "break" v peti igri, to pa je na koncu dobil Žemlja (3:2). Po vodstvu s 4:3 je zaradi težav Žemlje z dihanjem posredovala zdravniška ekipa. Žemlja je nato povedel s 5:4 ter v deseti igri z odvzemom servisa po edini priložnosti za "break" v nizu izenačil na 2:2.

Marija Šarapova je svojega izbranca Grigorja Dimitrova glasno spodbujala, a ni pomagalo. FOTO: Reuters
Odločilni peti niz se je spet začel z dobljenim začetnim udarcem Žemlje, izid pa je ostajal izenačen do 2:2. V peti igri, ki jo je dobil Žemlja, Dimitrov treh priložnosti za "break" ni izkoristil. Po igri brez izgubljene točke je povedel s 4:3 ter nato znova s 5:4. Servis je bil v deseti igri v rokah Bolgara, ki pa ga je gladko obdržal. Žemlja je z izjemnim vračanjem nevarnega udarca ponovno vodil (6:5), Dimitrov z asom pa izenačil (6:6). Po zaostanku je Žemlja s štirimi zaporednimi točkami povedel s 7:6 ter dobil prvo točko 14. igre. V njej je Žemlja prišel do dveh zaključnih žogic za zmago, Dimitrov pa je izenačil na 7:7. Eno izgubljeno točko je imel Žemlja v servisni igri za vodstvo z 8:7, 17. igro pa je pred prekinitvijo zaradi dežja zaključil s 16. asom (9:8).

Četrtkov dvoboj bi se moral nadaljevati ob 12.30, a so ga bili organizatorji prisiljeni prestaviti še za dve uri. Žemlja je hitro prišel do prednosti 30:0, Dimitrov pa je izenačil. Ob naslednjem servisu je Bolgaru zdrsnilo, Slovenec je prišel do zaključne žoge, nato pa je bila zaradi pršenja tekma še enkrat prekinjena. Po novem nadaljevanju je Dimitrov izenačil na 40:40, Žemlja še dveh zaključnih žog ni izkoristil, bolgarski igralec pa je izenačil na 9:9. Naslednjo igro je Žemlja dobil, četrto zaključno žogo pa je Slovenec vendarle izkoristil in se uvrstil v tretji krog Wimbledona, kjer se bo zdaj lahko maščeval Juanu Martinu del Potru za lanski poraz v finalu Dunaja.