Žemlja na OP ZDA piše zgodovino

New York, 01. 09. 2012 09.04 |

Grega Žemlja je ponoči na OP ZDA spisal novo poglavje v zgodovini slovenskega moškega tenisa. Gorenjec se je kot prvi Slovenec v moški konkurenci uvrstil v tretji krog turnirja za grand slam. Za osmino finala se bo Slovenec v nedeljo meril z osmim nosilcem, Srbom Jankom Tipsarevićem, ki je v treh nizih izločil Američana Briana Bakerja.

Grega Žemlja
Grega Žemlja FOTO: Miro Majcen

Poslednji Slovenec na US opnu Grega Žemlja je v štirih nizih v krstnem drugem krogu premagal 21-letnega Nemca Cedrica-Marcela Stebeta s 6:4, 2:6, 6:4, 6:4. 25-letni Žemlja je v Flushing Meadowsu po dobljenem prvem nizu gladko izgubil drugega, nato pa mu je v tretjem uspel brejk v tretji igri. V četrtem je z dvema odvzetima servisoma povedel s 3:0 in je že zadišalo po velikem uspehu. Vendar je nemški igralec dobil naslednje štiri igre. Žemlja se ni predal in je silovito odgovoril ter izenačil, v deveti igri pa še petič odvzel servis nasprotniku, zatem pa se je na svoj servis veselil zmage. Dvoboj je trajal dve uri in 27 minut.

Žemlja se je prvič v karieri prek kvalifikacij uvrstil v glavni del zadnjega turnirja za grand slam v sezoni, nato pa v uvodnem dvoboju turnirja ugnal brazilskega kvalifikanta Ricarda Mella ter se kot prvi slovenski teniški igralec pri posameznikih prebil v drugi krog OP ZDA. Za zgodovinski preboj v tretji krog katerega od turnirjev velike četverice je 99. igralec na lestvici ATP premagal 97. igralca na lestvici ATP. Tenisača se pred New Yorkom na velikih turnirjih doslej še nista srečala, zato pa sta že prekrižala loparja na turnirjih serije futures leta 2008 na Hrvaškem, kjer je bil s 6:2, 6:3 boljši slovenski igralec. Žemljo za preboj v osmino finala OP ZDA čaka zelo visoka ovira. Kranjčan se s tri leta starejšim ter kar 90 mest na teniški jakostni lestvici ATP višje uvrščenim Jankom Tipsarevićem še nikoli ni pomeril.

Marija Šarapova (Rus/3) - Mallory Burdette (Fra) 6:1, 6:1;
Nadja Petrova (Rus/19) - Lucie Šafarova (Češ/15) 6:4, 7:5.

Steve Johnson (ZDA) - Ernests Gulbis (Lat) 6:7 (3), 7:6 (5), 6:3, 6:4;
Leonardo Mayer (Arg) - Tommy Robredo (Špa) 6:1, 6:4, 4:6, 7:5.
Andy Roddick (ZDA/20) - Bernard Tomić (Avs) 6:3, 6:4, 6:0;
Philipp Kohlschreiber (Nem) - Benoit Paire (Fra) 6:7 (4), 6:3, 3:6, 6:2, 7:6 (4).