Žbogarju srebrna medalja na EP

Rim, 24. 03. 2012 15.00 |

Vasilij Žbogar je na evropskem prvenstvu v razredu finn, ki je v italijanskem Scarlinu potekalo od ponedeljka, osvojil srebrno odličje in dosegel svoj največji uspeh v tem razredu. Zlato je presenetljivo osvojil Grk Ioanis Mitakis, bron pa Hrvat Ivan Gašpić Kljaković.

V zadnji regati za medalje je bil Vasilij Žbogar tretji, za Ioanisom Mitakisom in Estoncem Denissom Karpakom. Žbogar je vsa odličja doslej, tudi obe olimpijski, osvajal v razredu laser. V razredu finn je po šestem mestu na lanskem EP v Helsinkih, 13. na svetovnem prvenstvu decembra lani v Perthu, 16. mestu na EP 2010 v Splitu ter 18. mestu predlani na SP v San Franciscu prav v olimpijskem letu prvič stopil tudi na zmagovalne stopničke velikega tekmovanja. Na prvenstvu, kjer so zaradi prešibkega vetra izpeljali le dobro polovico regat, sta nastopata še dva Slovenca, ki pa se nista borila za najvišja mesta, saj se nista uvrstila v regato za medalje najboljše deseterice. Tine Može je presenetljivo zasedel 15. mesto, Gašper Vinčec pa je EP končal na 24. mestu. Žbogar je bil pred zadnjo regato s 37 točkami na skupno tretjem mestu. Vodilni Mitakis je imel 30 točk, Ivan Gašpić Kljaković s 36 točkami pa je bil drugi. Žbogarju sta bila tesno za petami Italijana Giorgio Poggi (38 točk) in Filippo Baldassarri (41), Nizozemec Pieter-Jan Postma pa je na šestem mestu (51 točk) za Žbogarjem zaostajal že za 14 točk ali sedem mest, saj finalna regata šteje dvojno. Mitakisa so spustili naprej, Žbogar pa je nadzoroval dogajanje v ozadju in v cilj prišel pred vsemi tekmeci za srebro in v skupnem seštevku ugnal tudi dvakratnega evropskega prvaka Gašpić Kljakovića, ki je bil v zaključnem plovu šesti. Triindvajsetletni Mitakis, dvakratni mladinski svetovni prvak, je s prepričljivo zmago v regati za medalje zanesljivo ubranil zlato in dosegel največji uspeh v članski karieri, saj doslej na velikih tekmovanjih ni bil še nikoli med deseterico. Pred tem je bil leta 2010 na EP v Splitu 12., lani pa 15. Gašpić Kljaković, evropski prvak leta 2010 v Splitu in 2009 v Varni, je bil na SP leta 2009 tretji, na lanskem EP pa drugi. EP sicer ni štelo za interne slovenske kvalifikacije za olimpijske igre v Londonu, v katerih še vedno vodi Vinčec pred Žbogarjem, razlika pa je zelo majhna in pred zadnjima tekmama znaša le 11 točk. Za točkovanje se upošteva sistem za izračun svetovne lestvice Isaf, pri tem, da se upošteva po pet najboljših rezultatov oziroma seštevkov točk. Vinčec jih je zbral 2537, Žbogar pa 2526. Žbogar je bil pred Vinčecom na zadnjih dveh velikih tekmovanjih. Tako je decembra lani na SP, kjer sta jadralca Sloveniji zagotovila kvoto za OI, Žbogar končal na 13., Vinčec pa na 17. mestu.

Vasilij Žbogar
Vasilij Žbogar FOTO: Dare Čekeliš

Oba bosta v slovenskih kvalifikacijah za OI tekmovala še na dveh tekmah svetovnega pokala v španski Palma de Mallorci (od 2. do 7. aprila) in v francoskem Hyeresu (od 22. do 27. aprila), ko bo znan slovenski potnik za London v razredu finn. Nato bo na sporedu še SP v britanskem Falmouthu (od 13. do 18. maja). Žbogar je prvi in doslej edini slovenski jadralec, ki je osvojil odličje na OI, ter tudi prvi Slovenec, ki se je meril v prestižnem ameriškem pokalu. Lani je imel osrednjo vlogo krmarja španskega katamarana Green Comm Racinga, v tej sezoni pa je njegov osrednji cilj razred finn in OI v Londonu. Na olimpijskih igrah je osvojil dve odličji v laserju, leta 2003 pa je v tem razredu postal tudi evropski prvak. V zadnjih dveh sezonah in pol nastopa v razredu finn, kjer se za olimpijsko vozovnico bori s Koprčanom Gašperjem Vinčecem. Pred tem je bil slednji v razredu finn daleč najboljši slovenski jadralec. Kot prvi je bil v tem razredu tudi številka 1 na svetovni lestvici, v Pekingu je leta 2008 na OI zasedel sedmo mesto, na SP v portugalskem Cascaisu je bil leta 2007 bronast, srebrn pa leta 2005 na EP v švedskem Kalmarju.