Zadnja dirka sezone pripadla Rosbergu

Abu Dabi, 29. 11. 2015 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nemec Nico Rosberg (Mercedes) je zmagovalec zadnje dirke svetovnega prvenstva formule 1 v sezoni 2015. Na sklepni postaji v Abu Dabiju je premagal moštvenega sotekmovalca, svetovnega prvaka Britanca Lewisa Hamiltona. Tretji je bil Kimi Räikkönen (Ferrari).

Nico Rosberg je sezono 2015 končal na najboljši možen način - z zmago.
Nico Rosberg je sezono 2015 končal na najboljši možen način - z zmago. FOTO: Reuters
Zadnja dirka ni več odločala o ničemer, saj so vse odločitve padle že precej pred koncem sezone. Naslov prvaka je bil oddan že mesec dni, podprvak je prav tako zanesljivo že nekaj časa Nico Rosberg, na tretjem mestu SP 2015 pa je končal Nemec Sebastian Vettel (Ferrari), ki je bil danes četrti.

Edini preostali odprt boj je bil tisti za četrto mesto v seštevku, za katerega sta se borila finska tekmeca Valtteri Bottas in  Kimi Räikkönen. Uspešnejši je bil Ferrarijev voznik, medtem ko je imel Williamsov precej ponesrečeno dirko in je ostal brez točk. Zadnja dirka prav tako ni več vplivala na vrstni red med konstruktorji, kjer je prepričljivo slavil Mercedes pred Ferrarijem in Williamsom.

Sezona formule 1 se je končala tako, kot se je razpletala večji del leta: z dvojno zmago Mercedesa, le da je bil, tokrat že tretjič v nizu, boljšo podprvak Rosberg. Za Nemca je bil to prvi trojček zaporednih zmag v karieri, skupno je pri šestih v sezoni. Čeprav so bile lovorike razdeljene že precej pred finalno postajo v Abu Dabiju, pa je dirka ob sončnem zahodu v Emiratih vseeno postregla z zanimivim dogajanjem. V ospredju sicer ni bilo nič novega, Mercedesa sta najboljša startna položaja znala izkoristit ter sta nato brez težav zadržala mesti 1 in 2. V ozadju pa je bilo nekaj zanimivih dvobojev, nekaj trčenj, tudi tisto v boksih, ko je Bottas prehitro zapeljal s svojega prostora in zadel Jensona Buttona, ki je prav tako zavijal k mehanikom, odlomil del sprednjega krilca in moral v naslednjem krogu še enkrat do mehanikov, pozneje pa je dobil še kazen, ker je bil kriv za trčenje. Dobro predstavo za konce sezone je pokazal še Vettel, ki je bil v kvalifikacijah šele 15., a je na dirki prišel tik pod stopničke na četrto.

Skupinska slika dirkačev pred sklepnim dejanjem sezone.
Skupinska slika dirkačev pred sklepnim dejanjem sezone. FOTO: Reuters

"Super, fantje, hvala za vse," se je po radijski zvezi po koncu dirke svoje ekipi zahvalil Rosberg. Skupaj sta Mercedesova dirkača dobila 12 letošnjih dirk v vrstnem redu 1-2. Njun današnji dvoboj je bil v večji meri odločen že v kvalifikacijah, kjer je bil Nemec hitrejši, dosegel je šesti "pole position" v nizu. Hamilton, ki bo tako jubilejni 50. najboljši startni položaj lovil šele v sezoni 2016, tudi na startu ni bil dovolj hiter, da bi se prebil v vodstvo. Poskušal je sicer še sredi dirke, ko je pritiskal, ker je vedel, da ima Nemec v svojem dirkalniku precej bolj izrabljen motor; razliko je zmanjšal na tri sekunde, toda v vodstvu je bil samo ob Rosbergovem postanku v boksih. Ker je z nekaj krogi zamude moral na zadnjo menjavo tudi sam, je izgubil teoretično možnost, da bi s postankom manj ostal spredaj, na koncu je bila razlika osem sekund. "Austin je bila najnižja točka, po tisti dirki sem se lahko le še dvignil. Vesel sem, da se je konec sezone razpletel tako dobro. Kar se mene tiče, lahko kar tako začnemo naslednjo, jaz ne potrebujem počitnic," je po dirki dejal nemški dirkač, ki pa bo na naslednjo dirko vseeno moral počakati do marca 2016.

Njegov moštveni sotekmovalec, a tudi tekmec se je raje posvetil analizi celotne sezone kot zadnje dirke: "Za mano je super leto. Presrečen sem, seveda pa se moram zahvaliti celotni ekipi. "Na tretji stopnički je bil zadovoljen tudi Räikkönen, saj je v boju na daljavo zanesljivo premagal rojaka in v zadnjem času tudi zagrizenega tekmeca - na zadnjih treh dirkah sta imela dvakrat bližnje srečanje s trčenjem - Valtterija Bottasa in si zagotovil skupno četrto mesto v SP: "Celotna sezona ni bila idealna, toda ta konec tedna je bil še kar v redu. Ne tako v redu, da bi lahko premagali Mercedesa, ampak še vedno v redu."

Hamilton je na 19 dirkah zbral 381 točk, Rosberg 322, tretji Vettel pa 278. Do šestega mesta so se zvrstili še Räikkönen s 150, Bottas s 136 in Felipe Massa s 121. Pri konstruktorjih pa je končni seštevek 1. Mercedes (703), 2. Ferrari (428), 3. Williams (257).

Lewis Hamilton je drugič zapored postal svetovni prvak.