Vettel do prve zmage v novi sezoni

Manama, 22. 04. 2012 16.43 |

Svetovni prvak Sebastian Vettel je zmagovalec dirke v Bahrajnu, četrte letošnje preizkušnje svetovnega prvenstva. Drugo mesto je za Nemcem osvojil Finec Kimi Raikkönen, tretji pa je bil še drugi Lotusov dirkač Francoz Romain Grosjean. Vettel je dosegel 22. zmago v karieri, a šele prvo v sezoni 2012.

Čeprav so politične razmere v državi precej nestabilne, je karavana formule 1 svoj postanek v Bahrajnu opravila brez težav. Na dobro zastraženem in varovanem območju dirkališča namreč protivladni protesti v tej državi niso prodrli v svet formule 1. "Nismo politična organizacija, temveč športna," je dejal predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze (Fia) Jean Todt in dodal, da avtomobilistična organizacija ne sme zavzemati političnih stališč. Na koncu je največ uspeha preizkušnja v Sakhirju prinesla Sebastianu Vettlu, ki je moral čakati do četrte postaje sezone 2012 za prvo zmago. Poleg Vettla, ki je z odlično vožnjo in dobro strategijo postankov v boksih nadziral tekmece, sta za prijetno presenečenje poskrbela še oba dirkača Lotusa. Povratnik v formulo 1 Kimi Raikkönen je prišel do druge stopničke, le mesto za njim pa je dirko končal Romain Grosjean. Za slednjega je to seveda največji uspeh v karieri, obenem pa je Francoz poskrbel za prve stopničke dirkača iz te države po Jeanu Alesiju in belgijski dirki leta 1998. Tudi za Raikkönena so bile stopničke prve, odkar se je vrnil v formulo 1. "Težko je bilo, Kimi je bil zelo blizu. Na srečo sem dobro startal, sicer bi težko zadrževal za sabo Kimija in Romaina, saj sta bila oba hitra. Vesel sem, da sem zmagal, saj bo sezona očitno zelo tesna in razburljiva," je po zmagi dejal Vettel, zadovoljen pa je bil tudi finski dirkač: "Nekaterim se je zdelo neumno, da se po dveh letih premora vračam v formulo. A pokazal sem, da še vedno lahko dobro dirkam. Žal se ni izšlo v lovu na Sebastiana." Pot do uspeha si je branilec naslova tokrat tlakoval že v kvalifikacijah, kjer je prvič v sezoni osvojil prvo mesto. Tega je po začetku dirke tudi ubranil, Lewis Hamilton je precej izgubil, prav tako Nico Rosberg, saj je padel na deveto mesto, pridobila pa sta oba Lotusa, čeprav je Raikkönen startal šele z 11., Grosjean pa s sedmega mesta. Zaradi zahtevne proge v puščavskem predelu so moštva načrtovala več postankov in menjav pnevmatik, prvič so se nekateri najboljši tako v bokse odpeljali že v devetem krogu.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel FOTO: Reuters

Vettel je ostal najdlje na stezi, tako po prvem kot drugem postanku pa se je vrnil v vodstvo. A je imel tokrat resnega tekmeca v finskem povratniku v formulo, po tretjem postanku se je prednost Nemca sicer nekoliko povečala, a se je Raikkönen do cilja spet približal na le 3,3 sekunde. Grosjean je na koncu zaostal deset sekund. Zmaga je Vettla prvič v sezoni potisnila tudi na vrh skupnega seštevka formule 1. Zdaj ima nemški zvezdnik 53 točk, štiri več kot doslej vodilni Lewis Hamilton. Britanskemu dirkaču se bahrajnska dirka ni najbolj posrečila, tudi zaradi dveh slabih postankov v boksih. Skupno tretji pa je z le točko manj od Hamiltona drugi Red Bullov voznik Mark Webber, ki je danes končal tik za stopničkami na četrtem mestu. Vettel je tako postal še četrti zmagovalec na štirih dirkah v tej sezoni po Jensonu Buttonu (Avstralija), Fernandu Alonsu (Malezija) in Nicu Rosbergu (Kitajska). Slednji tokrat ni bil tako uspešen kot pred tednom dni, vseeno pa je po nekaj težavah in bližnjih srečanjih s Fernandom Alonsom in Hamiltonom na koncu iztržil peto mesto. Precej slabše je šlo drugemu dirkaču nemške ekipe, veteranu Michaelu Schumacherju. Zaradi težav z zadnjim krilcem je kvalifikacije končal le na 17. mestu, danes pa je moral zaradi zamenjave menjalnika oditi na še pet mest slabše startno izhodišče. Na koncu je vendarle z desetim mestom iztržil vsaj eno točko za SP.