Pariz, 26. 01. 2017 15.03 |

Slovenska reprezentanca se je drugič v zgodovini prebila v polfinale rokometnega SP. Pred štirimi leti je v Barceloni morala priznati premoč Španiji, tokrat pa se je v Parizu pred 15.000 gledalci v dvorani Bercy za preboj v finale pomerila s Francijo. Gostitelji so bili boljši z 31:25.

Pred slovenskimi rokometaši je bila peta tekma s Francozi na svetovnih prvenstvih. Le ena njuna medsebojna tekma se je končala z neodločenim izidom, v Tuniziji 2005 je bilo 26:26, na preostalih treh tekmah pa so naši izgubili - na Portugalskem 2003 z 22:31, v Nemčiji 2007 z 19:33, pred dvema letoma v Katarju pa s 23:32.

Slovenija je v skupinskem delu v Metzu osvojila drugo mesto po zmagah nad Angolo z 42:25, Islandijo s 26:24 in Makedonijo z 29:22 ter neodločenem izidu s Tunizijo 28:28 in porazu s Španijo s 26:36. V osmini finala je ukanila Rusijo z 32:26, v četrtfinalu pa Katar z 32:30.
Slovenija je tik pred začetkom svetovnega prvenstva s Francijo igrala dve pripravljalni tekmi, v Toulousu je tesno izgubila s 27:29, v Montpellieru pa s 26:33. Slovenci so se pred polfinalnim obračunom požvižgali na izrazito negativno statistiko proti Francozom, ki so jih doslej na velikih tekmovanjih premagali le enkrat in še to daljnega leta 2004 na domačem EP v Sloveniji, ko so naši rokometaši na koncu osvojili srebrno medaljo. Pred polfinalno tekmo v Parizu so obljubljali, da bodo naredili vse, da pokvarijo načrte prvim favoritom sklepnega turnirja, ki so na kolena položili prav vse svoje tekmece. V slovenskem taboru so se sicer zavedali moči francoske izbrane vrste.

Blaž Blagotinšek in Matej Gaber
Blaž Blagotinšek in Matej Gaber FOTO: Damjan Žibert
V njej so številni velemojstri rokometne igre, prav vsi se ponašajo z izjemnimi telesnimi in tehničnimi sposobnostmi. Prvi zvezdnik galskih petelinov je Nikola Karabatić, a tu so še številni njegovi soigralci, ki so že dolga časa na veliki sceni. Neuničljivi vratar Thierry Omeyer je star 40, Daniel Narcisse pa 37 let. Gostiteljem je uspel že prvi napad na tekmi, tako da so takoj prišli v rezultatsko prednost. Jure Dolenec je sicer izenačil, a so Francozi z delnim izidom 3:0 hitro pobegnili na 4:1 v osmi minuti, navkljub dvema igralcema manj pa so prvi favoriti prvenstva nekaj minut kasneje povedli s 6:2. Škripalo je predvsem v slovenski obrambi, ki ni s prekrškom zaustavljala domače nalete, tako da so Francozi dokaj neovirano razvijali napadalne akcije. A sledil je pravi odgovor varovancev Veselina Vujovića, ki so znižali na 5:6 sredi prvega dela.
Slovenija bo drugič igrala tekmo za tretje mesto na svetovnih prvenstvih. Pred štirimi leti v Španiji je v malem finalu izgubila proti Hrvaški.
Slovenci so imeli priložnost za izenačenje, vendar "zicer" Boruta Mačkovška ni končal za hrbtom domačega vratarja. Na srečo so imeli naši rokometaši v vratih razpoloženega Matevža Skoka, ki ni dovolil, da bi se tekmeci še bolj rezultatsko odlepili. To se je vendarle zgodilo, potem ko je veter nemških sodnikov zapihal v francoski hrbet in Vujović je po vodstvo nasprotnikov 9:6 vzel minuto odmora. Slovenci so imeli velike težave v napadu, saj je pregovorno čvrsta in tudi groba francoska obramba zaustavljala večino naših poskusov. Domačinom svetovnega prvenstva se je v zadnjih sedmih-osmih minutah le uspelo rezultatsko odlepiti, predvsem po nekaj neizdelanih slovenskih napadih (13:8). Kazalo je, da bodo "galski petelini" že po prvem polčasu bolj ali manj odločili dvoboj, a so Slovenci z dvema goloma v zadnji minuti tega dela znižali na aktivnih 15:12. Slovenski rokometaši so se v drugem polčasu trudili po najboljših močeh in skušali dohiteti imenitne gostitelje, a pravega rezultatskega stika z njimi vendarle niso našli. Gostitelji so pridoma izkoriščali svoje prednosti v telesni moči in s svojo "surovo silo" lomili slovenski centralni blok. V 46. minuti so zaostali za šest golov (19:25), po Vujovićevi minuti odmora pa so se z dvema goloma Darka Cingesarja približali na štiri gole (21:25). Nadaljnji slovenski poskusi s sedmimi igralci na postavljeno francosko obrambo niso obrodili sadov, njihove zadnje poskuse po prevratu pa so gostitelji zlahka odbili.

Matevž Skok
Matevž Skok FOTO: Damjan Žibert

Slovenski rokometaši so zapravili prvo zaključno žogo, drugo pa bodo imeli na voljo v soboto, ko jim bodo na nasprotni strani igrišča stali osmoljenci petkovega drugega polfinalnega obračuna med Norvežani in Hrvati. Izbranci selektorja Veselina Vujovića bodo na tej tekmi imeli vsaj eno izrazito prednost v primerjavi s svojimi tekmeci. To bo dan premora, kar je - po skoraj tritedenskem napornem turnirju in osmih odigranih tekmah - lahko velikega pomena.

Francija - Slovenija 31:25 (15:12)

Pariz, Accorhotels Arena, gledalcev 15.700, sodnika: Geipel in Helbig (oba Nemčija).