Tour: Korenu 14. mesto, v vodstvu ostaja Froome

Pariz, 18. 07. 2015 16.49 |

T.Š./STA
2

Na 14. etapi kolesarske dirke po Franciji od Rodeza do Mendeja v dolžini 178,5 kilometrov je izvrstno odpeljal tudi slovenski kolesar Kristijan Koren, ki je zasedel 14. mesto. Etapo je dobil Britanec Cummings, v skupnem vodstvu ostaja njegov rojak Froome.

Britanec Stephen Cummings (MTN-Qhubeka) je zmagovalec današnje 14. etape na kolesarski dirki po Franciji. Drugo mesto je na 178,5 km dolgi preizkušnji od Rodeza do Mendeja osvojil Francoz Thibaut Pinot, tretje pa njegov rojak Romain Bardet. Rumeno majico vodilnega v skupni razvrstitvi je zadržal Britanec Christopher Froome (Sky). Na današnji etapi se je izkazal tudi edini slovenski predstavnik na letošnji francoski pentlji. Kristijan Koren (Cannondale-Garmin) je bil med aktivnejšimi kolesarji na razgibani trasi, približno 11 km pred ciljem je ujel do tedaj vodilnega Poljaka Michala Golaša, a ju je ubežna skupina približno 3,5 km pred ciljno črto na letališki stezi v Mendeju ujela, tako da je Koren na koncu zasedel 14. mesto. Za zmagovalcem je zaostal 2:12 minute, v skupni razvrstitvi pa je na 53. mestu (+1:18:28).

V zadnjih treh kilometrih preizkušnje se je razvil neizprosen boj za etapno zmago. Sprva se je zmaga nasmihala Pinotu in Bardetu, v zadnjih kilometrih pa se je "kot iz topa izstrelil" 34-letni Cummings in na veliko razočaranje domačih privržencev kolesarstva francoskima tekmovalcema speljal zmago.

Kristijan Koren
Kristijan Koren FOTO: Damjan Žibert

"V zadnjih kilometrih sem se zavedal, da nisem najboljši hribolazec v ubežni skupini. Zavoljo tega sem vseskozi čakal na svojo priložnost in jo tudi dočakal," je takoj po prihodu v cilj dejal Cummings in dodal: "V zadnjem kilometru sem izkoristil 'igrico' Pinota in Bardeta za etapno zmago. Francoza sta se spustila v taktične ukane in pozabila na zasledovalce, kar sem s pridom izkoristil. Ob tem sem v zavojih veliko bolj tvegal od svojih tekmecev, šel sem na glavo in s kronometrskim načinom vožnje dosegel etapno zmago."

V skupni razvrstitvi je prvo mesto navkljub določenim slabostim - v zadnjih kilometrih je ostal brez pomoči klubskih sotekmovalcev - zadržal Froome, na drugo mesto pa se je prebil Kolumbijec Nairo Quintana. Za vodilnim zaostaja 3:10 minute, medtem ko je na tretje mesto zdrsnil doslej drugouvrščeni Američan Tejay Van Garderen (+3:32). V nedeljo bo na sporedu 183 km dolga preizkušnja med krajema Mende in Valence. Kolesarsko karavano v uvodnih dveh tretjinah čaka dokaj razgibana trasa z dvema vzponoma druge težavnostne kategorije, zadnja tretjina pa je pretežno ravninska.