Tour: Froome ostaja v vodstvu, etapa Poljaku Majki

Pariz, 15. 07. 2015 17.19 |

Poljski kolesar Rafael Majka je prikolesaril do zmage v 11. etapi dirke po Franciji. Po 188 km od Paua do Cauteretsa je imel član ekipe Tinkoff-Saxo eno minuto prednosti pred drugim Ircem Danielom Martinom (Cannondale-Garmin). V skupnem vodstvu ostaja Britanec Christopher Froome iz Skyja.

Druga pirenejska etapa je kolesarje popeljala skozi šest vzponov, med njimi tudi na prelaz Tourmalet z oznako ekstra kategorije. Še preden so se tekmovalci spopadli z vzponi, so z begom poizkusili štirje kolesarji, ki si večje prednosti niso prikolesarili. Na vmesnem sprintu se je skupina ubežnikov povečala, po 75 km pa se je na čelo dirke preselilo kar nekaj kolesarjev, ki se dobro znajdejo v gorah. Vsi niso zdržali, Martin pa se je v lov za vodilni podal tik pod vrhom prelaza Aspin. Sedem km pred vrhom Tourmaleta je napadel Majka, ki je do cilja vztrajal sam.

Tretje mesto v etapi je osvojil Nemec Emmanuel Buchmann, ki je zaostal 1:23 minute. Froome je skozi cilj prišel na devetem mestu (+5:21), z enakim časom kot Španec Alberto Contador, Kolumbijec Nairo Quintana in Američan Teejay van Garderen. Nov udarec je doživel lanskoletni zmagovalec Italijan Vincenzo Nibali, ki je zaostal 6:11 minute in osvojil 23. mesto.

"Vedel sem, da je etapa zelo težka. Tourmalet ne more biti lahek. Rad imam vroče vreme. Ujel sem pravi beg. Zmago posvečam svojim sotekmovalcem, predvsem Ivanu Bassa in Danieleju Bennatiju, ki je danes padel. In družini, ta mi daje veliko moč. Ni še konec Toura, nisem prišel zaradi boja za skupno zmago, sem sem prišel pomagat Albertu. Tour bo še dolg. Še vedno ni odločeno," je po tretji etapno zmago na Touru povedal Majka. V boju za skupno zmago je Froome zadržal 2:52 minute prednosti pred van Garderenom in 3:09 minute pred Quintano na tretjem mestu.

Edini Slovenec na 102. Touru Kristijan Koren (Cannondale-Garmin) je skozi cilj prikolesaril na 143. mestu z zaostankom 32:34 minute, skupno je na 55. mestu (+52:38).