Tour: BMC premagal SKY, a Froome še naprej v rumenem

Brest, 12. 07. 2015 18.41 |

Britanec Chris Froome bo prve pirenejske gorske kilometre letošnjega Toura začel oblečen v rumeno majico vodilnega karavane dirke po Franciji.

Moštvena vožnja na čas, s katero so se končale etape na peklenskem severu Francije, je pripadla kolesarjem ekipe BMC, ki je za le eno sekundo ugnala ekipo Sky, vodilnega v skupnem seštevku Chrisa Frooma. Šlo je za precej tesen razplet ekipnega kronometra, dolgega 28 kilometrov, najdaljšega po letu 2009, v Bretanji od Vannesa do Plumeleca, s katerim se je končal prvi del najzahtevnejše tritedenske kolesarske preizkušnje na svetu. BMC je upravičil vlogo favorita. Ameriška ekipa je aktualna svetovna prvakinja v vožnji na čas, letos pa je slavila tudi na ekipnem kronometru na kriteriju Dauphine. Čeprav so napovedovali, da bi Froome moral sleči rumeno majico, pa se to ni zgodilo, saj je s kolegi iz britanske ekipe Sky odpeljal izvrsten kronometer, nekaj časa celo sam narekoval tempo, in na koncu so člani Skyja za zmagovito ekipo zaostali le sekundo.

Chris Froome
Chris Froome FOTO: Reuters

Ker si je Froome pred deveto etapo nabral kar nekaj zaloge, je tako ubranil vodstvo. Za moštvom Sky so se uvrstili kolesarji španske ekipe Movistar, ki so vpisali štiri sekunde zaostanka za zmagovalci etape. Froome je tako tudi pred ponedeljkovim prvim prostim dnevom na Touru ter torkovo selitvijo na ceste pod Pireneji obdržal rumeno majico vodilnega, prvi izzivalec Američan Tejay van Garderen iz BMC ima na drugem mestu 12 sekund zaostanka. Španec Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) v skupnem seštevku zaostaja minuto in tri sekunde, Kolumbijec Nairo Quintana (Movistar) 1,59 minute, branilec naslova prvaka Italijan Vincenzo Nibali (Astana) pa 2,22 minute. Contadorjeva ekipa ruskega mogotca Tinkoff-Saxo je sicer ekipni kronometer končala na četrtem mestu z 28 sekundami zaostanka, Nibalijeva kazahstanska Astana pa je bila peta, z zaostankom 35 sekund.

Ameriško moštvo Cannondale Garmin, za katerega kolesari edini slovenski predstavnik na letošnji francoski pentlji Kristijan Koren, je deveto etapo končalo na 12. mestu (+1:29). Koren je pred Pireneji na 30. mestu skupno (+8:35).