Cordoba, 06. 01. 2015 21.10 |

Avstrijski motorist Matthias Walkner je zmagovalec tretje etape relija Dakar od San Juana do Chilecita. Drugi je bil Španec Marc Coma, tretji pa rojak slednjega Joan Bort Barreda. Miran Stanovnik je bil 48. Med avtomobilisti je bil najhitrejši Argentinec Orlando Terranova.

Po peklensko naporni drugi etapi je dirkače pričakala 220-kilometrska hitrostna preizkušnja po kamnitih stezah med kanjoni na vzhodni strani Andov. Miran Stanovnik je v tretji etapi zasedel 48. mesto, v skupnem seštevku je zdaj enainštirideseti. Na kratki etapi je z etapno zmago presenetil svetovni motokros prvak v razredu MX3, Matthias Walkner. "To ne pomeni, da je bila preizkušnja lahka. Etapa je bila navigacijsko manj zahtevna, a po drugi plati zelo nevarna. Na prvih 120 kilometrih smo dirkali po makadamu, kjer je bilo zaradi visokih hitrosti in prahu zelo težko prehitevati, v zadnjih stotih pa smo dirkali po suhih rečnih strugah. Tam si ne smeš privoščiti padca, saj se sicer motorju in kostem slabo piše. Danes nikakor nisem vozil z rezervo, le konkurenca je neverjetno hitra, po mojem mnenju prehitra. Današnjemu zmagovalcu, dakarskemu novincu Matthiasu Walknerju vsekakor privoščim, da bi lahko v takem temu pripeljal vse do Buenos Airesa, a po mojih izkušnjah je to malo verjetno," je po etapi dejal Stanovnik.

Miran Stanovnik
Miran Stanovnik FOTO:

Avstrijec Matthias Walkner (KTM), na dirkah svetovnega prvenstva v motokrosu večkratni direktni nasprotnik Slovenca Klemena Gerčarja, je torej navdušil z zmago že na tretji etapi svojega krstnega Dakarja. Walkner, prvi Avstrijec na Dakarju po udeležbi Heinza Kinigadnerja v začetku devetdesetih, je v cilj pripeljal 40 sekund pred Marcom Como. "Tega nisem pričakoval. Jutri bo zelo težko začeti dirko na prvem mestu, a poizkusil bom uživati prav vsak kilometer, se učiti in ostati zbran med branjem potne knjige," je povedal Walkner.

Na sredini etapi dirkače čaka prečkanje Andov na višini preko 4800 metrov nad morjem in spust v puščavo na zahodni obali južnoameriške celine. Četrto etapo sestavljata 594-kilometrski "transfer" in 315 kilometrov dolga časovna preizkušnja. In da prihod v Čile ne bo prelahek, za dobršen del motoristov obstaja možnost prihoda v cilj v trdi temi.