Slovensko srce močnejše tudi od katarskih milijonov, rokometaši drugič v zgodovini v polfinale SP!

Pariz, 24. 01. 2017 20.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenskim rokometašem je uspelo: drugič v zgodovini bodo igrali polfinale svetovnega prvenstva, potem ko so varovanci selektorja Veselina Vujovića v četrtfinalnem obračunu nadigrali svetovne podprvake Katarce (32:30). Slovenijo v polfinalu čakajo favorizirani domačini Francozi.

Slovenci so odigrali izjemnih 40 minut v Parizu.
Slovenci so odigrali izjemnih 40 minut v Parizu. FOTO: Damjan Žibert
Bil je nek pozitiven pritisk, vseeno je bilo to četrtfinale svetovnega prvenstva in mislim, da smo vse dobro speljali. Imeli smo nekaj črnih minut, a na takšni tekmi moraš v 60 minutah pokazati nekaj več in danes menim, da smo bili veliko boljši od Katarja. Dobro smo se pripravili taktično in mislim, da smo se zasluženo uvrstili v polfinale. V življenju nimaš veliko takšnih priložnosti, kakršno smo imeli mi danes. Pokazali smo, da smo ekipa: kapo dol! Tekma s Francijo so sanje vsakogar, vsak rokometaš živi za takšen trenutek, jaz se te tekme veselim. Mi nimamo biti kaj pod pritiskom, oni imajo domač teren, mi pa smo sproščeni morda še boljši. To bo res ena izkušnja, ki je ne bo pozabil nihče. Miha Zarabec, srednji zunanji slovenske reprezentance za TVSLO

Selektor Slovenije Veselin Vujović se je v dvoboju dveh trenerskih mačkov, na nasprotni katarski klopi je sedel prekaljeni Španec Valero Rivera, presenetljivo odločil za obrambo 5-1 z Nikom Henigmanom. Recept je deloval od prve minute, prav Henigman je zadel za vodstvo z 1:0, po prodoru Zarabca skozi nasprotno obrambo pa je bilo na semaforju slovite dvorane Bercy v Parizu že 2:0. Slovenci so bili praktično nezgrešljivi v prvi polovici polčasa in Jure Dolenec je zadel dvakrat zapored ter pomagal ohraniti lep uvodni naskok. Po pobegu Darka Cingesarja, ki ga je z izključitvijo prekinil Vajdi Sinen, je imela Slovenija prvič priložnost za pobeg na tri zadetek prednosti, a je Zarabec zadel prečko s sedmih metrov. A Slovenija je še naprej "mlela", Cingesar je z golom le poskrbel za tri gole naskoka (5:2), za štiri pa je nemočnega Danijela Šarića matiral Matej Gaber, ki je s črte poskrbel za 7:3 sredi desete minute. Šarić je po trku s slovenskim hrustom obračun lahko nadaljeval, a še naprej je lahko izkušeni srbski čuvaj mreže spremljal rešetanje svoje mreže. Dolenec je še enkrat mojstrsko potegnil skozi katarski blok za 9:5 v 12. minuti. Nasprotniki z Bližnjega vzhoda so se le za hip uspeli približati na dva zadetka zaostanka in Slovenija je v drugi polovici polčasa dobro nadzorovala potek srečanja. Svoj delež sta prispevala tudi vratarja Matevž Skok in Urban Lesjak, medtem ko Šarić do 21. minute ni vknjižil niti ene same obrambe.

Gašper Marguč je po hitrem protinapadu v 25. minuti spet odlepil Slovence na 16:11, nato pa še enkrat pobegnil za 17:12, ko je bil v katarskih vratih že Jusuf Al-Abdulla, ki je zamenjal povsem nemočnega Šarića. Slovenija je v zadnjih napadih polčasa zapravila tudi priložnost za premierno vodstvo s šestimi zadetki naskoka, zapravljivost naših fantov pa so Katarci izkoristili in se ob zvoku sirene približali na 18:15. Z lepim zadetkom Marka Bezjaka, ki je iz težkega položaja "lobal" Šarića, je Slovenija pozitivno odprla tudi drugi del tekme. Skok je zablestel z dvojno obrambo in omogočil Janu Grebencu, da je po dolgem napadu z izjemnim strelom od daleč spet poskrbel za občutnejši naskok (20:15), ki ga je že v naslednjem napadu na do tedaj najvišjo razliko povišal Blaž Janc (21:15). Šarić je šele v 38. minuti vknjižil prvo obrambo, s črte je ustavil Gabra, a Slovenci nasprotnikom niso dovolili blizu. Skok je branil, Cingesar pa je s še enim lobom Šarića poskrbel za 23:18. Dolenec je ob igri z igralcem več v 40. minuti spet povišal prednost na plus šest (24:18), ki je z golom Skoka v prazno katarsko mrežo narasla že na rekordnih plus sedem (25:18). Dolenec je s še enim zadetkom čez celo igrišče nadaljeval slovenski šov ob rezultatu 26:18 in zmaga je bila že zares blizu. Prednost je narasla celo do devetih zadetkov naskoka, takšna razlika je bila na semaforju tudi v 46. minuti. Nato se je začelo manjše katarsko prebujenje, a manj kot na šest zadetkov se rdeče-beli niso približali.

Slovenci so ob izidu 31:24 v 53. minuti lahko potihoma že začeli slaviti veliko zmago. S prvim zadetkom kapetana Vida Kavtičnika je prednost ostala naspremenjena, nekaj nemira pa je vnesel zadetek Katarcev za 32:28 manj kot štiri minute pred koncem obračuna. A do velikega presenečenja ni prišlo in Slovenci so lahko skupaj s številnimi navijači iz domovine proslavili drugi preboj v polfinale SP v zgodovini slovenskega rokometa, obmenem pa sladko maščevanje Katarcem za poraz na zadnjem mundialu, na katerem se je "tujska legija" z Arabskega polotoka ustavila šele v finalu. "Bilo je kar malce podobno kot proti Rusom, morda le v manjši meri. Začeli smo dobro, imeli organizirane napade, obramba je bila morda malce slabša, ampak na koncu smo z nekaj napakami Katarcem dovolili, da se vrnejo v igro," je za TV Slovenija povedal Dolenec, ki so ga tudi po zaslugi petih zadetkov izbrali za najboljšega posameznika obračuna. "Prvi polčas je bil daleč od idealnega, a je bil kakovosten, sploh v napadu. V drugem polčasu je bilo prvih 15 minut res prava poezija, igrali smo, kot se zagre, v obrambi smo bili odlični ... Nato točno ne vem, kaj se je dogajalo, sem pa se proti koncu že malce tresel. Polfinale? Gotovo je to tekma, ki si jo lahko  vsak športnik, vsak rokometaš želi, igrati pred polnim Bercyjem polfinale svetovnega prvenstva proti Francozom, domačinom, verjetno najboljši ekipi v zgodovini, vse so osvojili. Veselje danes morda ni bilo tako evforično kot v Španiji (na svetovnem prvenstvu, op. a.) in upam, da nam je še ostalo nekaj dinamita za naslednji tekmi."