Špilak tretji na dirki po Švici, etapa Pinotu

Sölden, 17. 06. 2015 18.52 |

Francoz Thibaut Pinot (FDJ) je zmagovalec pete etape dirke po Švici od Unterterzena do avstrijskega ledenika Sölden, dolge 237 km. Slovenski kolesar in član Katjuše Simon Špilak je zasedel tretje mesto.

Drugi je bil Italijan Domenico Pozzovivo (AG2R) s 34 sekundami zaostanka, slovenski kolesar Simon Špilak (Katjuša) pa je etapo končal na tretjem mestu s 37 sekundami zaostanka. Pinot je z današnjo etapno zmago tudi prevzel majico vodilnega, drugi je Britanec Geraint Thomas (+ 0:47), napredoval pa je tudi Špilak, ki je zdaj tretji z zaostankom 50 sekund.

Današnjo etapo so, predvsem zaradi zahtevnega ciljnega vzpona na ledenik Rettenbach na nadmorski višini 2669 metrov, poimenovali kraljevska. Po nekaj pobegih na začetku se je razpletla ob koncu. Od ubežnikov je v ospredju ostal Stefan Denifl, toda njegova prednost se je iz kilometra v kilometer topila. Med tistimi, ki so narekovali ritem v zasledovalnem vzponu proti cilju, je bil tudi Špilak, ki je približno 14 kilometrov pred koncem tudi prvi napadel in nekaj kilometrov se je zdelo, da bo on tisti, ki bi se lahko prebil na vrh. Toda nazadnje je Pinot pokazal največ moči, v zadnjih dveh kilometrih je pobegnil, premagal Denifla - ta je nazadnje zdrsnil na deveto mesto - in si na koncu zagotovil zanesljivo zmago.

Dosedanji nosilec rumene majice Nizozemec Tom Dumoulin se je sicer boril, toda ni zmogel ritma vodilnih, tako da je padel na skupno sedmo mesto. "Na tej dirki mi je šlo dobro, današnja etapa pa je bila moj prvi cilj. Vesel sem, da je šlo po načrtih, dobro sem se odzval in upam, da mi bo ta zmaga dala krila za naprej," je po zmagi dejal Francoz. Od preostalih Slovencev na dirki je bil danes ob Špilaku najboljši Luka Pibernik (Lampre-Merida), ki je končal na 45. mestu, skupno pa je mesto višje.