Slovenski rokometni upi po drami do bronastega odličja

Ankara, 15. 07. 2012 16.06 |

Slovenska rokometna reprezentanca je osvojila bronasto kolajno na EP do 20 let, potem ko je v tekmi za končno tretje mesto v Ankari po izvajanju sedemmetrovk premagala Švedsko s 4:2. V rednem delu se je tekma končala s 23:23, po dveh podaljških pa z 32:32.

Doslej najbolj infarktna tekma evropskega prvenstva je prinesla nov velik uspeh slovenskemu rokometu. Naši mladinci so po dveh podaljških šele po izvajanju sedemmetrovk premagali Švede. Štiri dni po prvem srečanju, ki so ga naši izgubili z 21 :19, so se z Švedi srečali ponovno, tokrat pa so v srečanje šli veliko bolj odločno. Zaigral je tudi Hrastnik, ki je zaradi lažjega pretresa možganov na tekmi z Švico izpustil srečanje s Hrvaško. Srečanje bi lahko naši odločili že v rednem delu, saj so imeli kar osemkrat razliko dveh zadetkov, v drugem polčasu pa so trikrat vodili s plus 3, a se jim nikakor ni uspelo odlepiti. Švedi so naše lovili skozi celoten redni del igre, dokončno pa so jih ujeli šele sedem minut pred koncem srečanja, ko so tudi prvič povedli. V igri gol za gol si v zadnjih minutah nobeno moštvo ni priigralo prednosti. Tako je ostalo tudi po prvih desetih minutah podaljška in bilo je jasno, da bo tekma trajala 80 minut. Tik pred koncem so naši povedli za 2, kazalo je , da jim bo uspelo priti do medalje brez streljanja kazenskih strelov, a so v slabi minuti zapravili tudi to priložnost. Odlični Zaponšek je ubranil prva dva strela Švedov, naši pa v štirih poizkusih niso zgrešili in se zasluženo veselijo velikega uspeha te generacije. Priložnost za zmagoviti strel so igralci dali Cehtetu, ki jim zaradi zlomljenega nosu na zadnjih srečanjih ni mogel pomagati.

Borut Mačkovšek je na tekmi za končno tretje mesto dosegel osem golov.
Borut Mačkovšek je na tekmi za končno tretje mesto dosegel osem golov. FOTO: Reuters

Veselje na igrišču in v garderobi je bilo nepopisno, Zaponšek je enega od dveh kipcev, ki jih je prejel na prejšnjih srečanjih dal kapetanu Šoštariču, ki se je uvrstil v najboljšo sedemerico prvenstva. Najboljši igralec tekme na slovenski strani je bil Grega Potočnik. Igralcem je po tekmi čestitala tudi mag. Božena Forštnerič Boroje, ministrica svetovalka Veleposlaništva republike Slovenije v Turčiji.
Trener Slavko Ivezič, sicer tudi letošnji dobitnik Bloudkove plakete, je Sloveniji priboril že šesto medaljo na evropskih in svetovnih prvenstvih. Nov uspeh je takole pokomentiral: "Lahko smo ponosni tudi na to generacijo. Dokazali smo, da smo še vedno del evropskega rokometnega vrha. Že uvrstitev med štiti je velik uspeh, medalja je le še pika na i. Tudi danes smo imeli vzpone in padce v igri, delali smo tudi začetniške napake, vendar smo zdržali do konca. Imeli smo tudi nekaj sreče, vendar smo si zaslužili to mesto. Čestitke tudi vsem klubskim trenerjem, ki delajo s temi fanti z željo, da se to delo nadaljuje še v prihodnje, kajti morajo se še veliko naučiti."