Slovenski jadralki zaradi protesta Japonk padli na sedmo mesto, Ratejeva obstala v kvalifikacijah

Rio de Janeiro, 17. 08. 2016 08.07 |

Slovenski jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta po protestu Japonk Ai Kondo Jošida in Miho Jošioka s tretjega nazadovali na sedmo mesto in imata sedaj slabše možnosti za odličje. Metalka kopja Martina Ratej je ostala brez finala in v kvalifikacijah zasedla 18. mesto, skakalka v višino Tina Šutej pa se je zanesljivo uvrstila v zaključne boje.

Slovenski jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta po protestu Japonk na sedmem mestu in imata s 65 točkami sedaj 16 točk ali osem mest zaostanka za tretjeuvrščeno ameriško posadko ter s tem izredno malo možnosti, da bi v sredini regati za medalje, ki šteje dvojno, osvojili vsaj bron. Očitno napake v osmi regati in prvi današnji niso pripisali japonskima, ampak slovenskima jadralkama, ki sta dobili 21 točk pribitka.

V cilj sta sicer prišli na šestem mestu, nato pa sta bili še peti in šesti. Slovenki sta brez kazenskega pribitka zbrali 50 točk, Američanki Annie Haeger in Briana Provancha na četrtem mestu 51, francoski svetovni prvakinji Camille Lecointre in Helene Defrance 52 in sta za Slovenkama na petem mestu zaostajali dve točki, le štiri točke več od Mrakove in Macarolove pa sta imeli obe Japonki (54).

Protest pa je spremenil razvrstitev v veliko škodo slovenskih jadralk, ki sta imeli pred tem tudi možnost za srebro, saj sta bili branilki naslova Novozelandki Jo Aleh in Polly Powrie (48) na drugem mestu le dve točki pred njima. Britanki Hannah Mills in Saskia Clark sta ne glede na vse že novi olimpijski prvakinji, 20 točk več imata drugem mestu Novozelandki, tretji sta sedaj Američanki (49), četrti Francozinji (50), peti Japonki (52), šesti pa Nizozemki Afrodite Zegers in Anneloes van Veen (59).

Martina Ratej
Martina Ratej FOTO: Damjan Žibert

Šutejeva v finalu, Ratejeva ostala v kvalifikacijah
Za slovensko atletiko se je dan dobro začel, pa slabše končal. Tina Šutej se je v finale uvrstila z izidom, pet centimetrov nižjim od norme za finale, toda od 4,15 do 4,55 m je vse višine zmogla v prvih poskusih."Moj načrt je bil čim manj poprav na začetnih višinah, saj sem predvidevala, da za finale ne bo treba skočiti 4,60. Ko sem presegla 4,55, so mi sodniki dejali, da mi ni treba več skakati, saj sem že bila uvrščena v finale," je povedala slovenska rekorderka in dodala: "Zadovoljna sem s skoki, tudi pri 455 se mi zdi, da sem imela še nekaj centimetrov rezerve. Dobro sem izkoristila palico, čeprav nisem uporabila tiste najtrše. Zaupala sem vase in trenerja." je dejala slovenska atletinja, 19. na OI v Londonu 2012. osvojila 19. mesto.

Slovenska rekorderka Martina Ratej je v kvalifikacijah meta kopja v skupini A zasedla 10. mesto, skupno je dosegla 18. izid in je ostala brez finala najboljše dvanajsterice. Za to bi morala orodje zalučati 61,63 m. Ratejeva, tekmovanje je začela šele s sedemindvajsetim izidom sezone med nastopajočimi, je predtekmovanje v prvi skupini začela z 59,76 m, v drugi seriji pa je bila s 58,15 m tudi daleč od kvalifikacijske norme 63 m, ki sta jo dotlej sicer zmogli le dve tekmovalki. Tako ji je ostal le še en poskus, ki pa je bil njen najslabši in je nato namerno prestopila.

"Cilj je bil finale in dober izid v finalu. Drugega kot razočaranje ne morem reči, saj je bil cilj precej višji. Vem tudi, da sem dobro pripravljena in v dobri formi. Nič kaj dobrih besed nimam," je po tekmi žalostna razmišljala Ratejeva.