Slovenija šesta po medaljah na prebivalca

Ljubljana, 13. 08. 2012 12.27 |

Slovenija se je na razpredelnici osvojenih medalj na olimpijskih igrah v Londonu glede na število prebivalcev uvrstila na šesto mesto. ZDA, ki so osvojile 104 medalje, so šele na 49. mestu z eno medaljo na dobre tri milijone prebivalcev.

Slovenija se je na razpredelnici osvojenih medalj na olimpijskih igrah v Londonu glede na število prebivalcev uvrstila na šesto mesto. Pred njo so Grenada, otoška država v Karibskem morju z nekaj več kot 100.000 prebivalci, ki je osvojila eno medaljo, Jamajka, Trinidad in Tobago, Nova Zelandija in Bahami. V primerjavi s prejšnjimi poletnimi olimpijskimi igrami, na katerih so slovenski športniki osvojili pet medalj, je Slovenija nazadovala za eno mesto. Vseeno je v družbi 85 držav, ki so v Londonu posegle po odličjih, na zavidljivo visokem mestu. Ena medalja pride na 514.385 Slovencev.

Urška Žolnir je v Londonu Sloveniji priborila edino zlato.
Urška Žolnir je v Londonu Sloveniji priborila edino zlato. FOTO: Aljoša Kravanja

Visoko je Slovenija tudi na razpredelnici zlatih medalj na število prebivalcev. Z zlato kolajno Urške Žolnir smo na devetem mestu tik za Litvo in Hrvaško. Tudi v tej kategoriji je prva Grenada, za katero je edino medaljo, zlato, osvojil atlet Kirani James v teku na 400 metrov. Najvišje uvrščene države na lestvici osvojenih medalj v Londonu so na razpredelnici "per capita" precej nizko. ZDA, ki so osvojile 104 medalje, so šele na 49. mestu z eno medaljo na dobre tri milijone prebivalcev. Kitajska kot druga je pri dnu (74.) z eno medaljo na 15 milijonov prebivalcev, Velika Britanija, ki je bila tretja po številu zlatih medalj, je 23. (957.876), Rusija pa 34. (1.744.590). Na zadnjem mestu "per capita" je druga najbolj poseljena država na svetu, Indija, ki je v Londonu osvojila šest medalj ali eno na dobrih 200 milijonov prebivalcev.

KOMENTARJI (24)

skydrol7
14. 08. 2012 01.20
+2
BRAVO in CESTITKE sportnikom,trenerjem in vsem ki ste pripomogli pri tem velikim uspehom v Londonu !!! :D
RR1
13. 08. 2012 20.54
+16
Če bi kitajci poslali toliko športnikov na prebivalca kot Slovenija, bi bilo v Londonu več kitajcev kot Angležev v celi UK.
Sputnik
13. 08. 2012 20.38
+2
medalje mamo dela in denarja nimamo. bravo športniki upam da vam bodo vsaj nekaj dali za te dosežke
Nina Hrvatic
14. 08. 2012 09.29
ni use v dnarju...pogoji za atletko so v slo zloo dobri, sam je treba delat...in tele ka so se uvrstil so to dosegl z delom...drgač pa bo npr. urška dobila 42000 eurou..ostali seveda manj.
Tonček Balonček
13. 08. 2012 18.48
+7
Kolk se meni Avstrijci smilijo, mi medalje, oni pa trinajste ter štirinajste plače! Res se mi smilijo, nesposobni so, nimajo mišic! in ukcarjajos e s popolnoam brezzveznimi erčmi! Njim kladiva vihtijo ljudje z Balkana in Bližnjega Vzhoda, el zakaj bi ga sami! Kdor niam v glavi, ima pač v nogah in rokah, še sreča, d hje tako!
+3
benz gre gor plus ene 3 podjetja propadejo ta teden ker če ne ne izpolnemo norme. vlada ve kako to gre. pokličejo šefa in pomagajo. če ne vrjamete počakajte admina da me skenlsa
paulo19
13. 08. 2012 17.01
+5
tu se gre predvsem za primerjavo malih in velik držav. teh ne moreš primerjati po številu meldalj ampak po številu medalj na prebivalce in zato se velikrat gleda ta podatek. bi pol za grenado rekli, da je neuspešna država??? niti zdaleč, saj so osvojili zlato pa ima država vsega nekaj več kot 100.000 prebivalcev, kar pomeni, da res nimajo veliko športinikov so pa kvalitetni
Martian
13. 08. 2012 19.00
+3
ti vidiš da ima grenada kvalitetne športnike....jst pa vidim da ima grenada ENGA kvalitetnega športnika,ki živi in trenira v Alabami,ZDA..
+6
AMAPAK FOLK!!!!! KVA VAM NI JASNO????? ENI SE NON-STOP PRITOŽUJETE NAD ČLANKI TUKAJ!!!! IZKLOPITE INTERNET OZ. NE KOMENTIRAJTE IN POJDITE VEN PTIČKE POSLUŠAT. AJA TUD PTIČKI VAS BODO MOTILI. HMM
13. 08. 2012 18.46
+0
Čutimo dolžnost, d apreprečujeemo to poneumljanje ljudi? A če ti vidš kak eksces, se obrneš stran in poslušaš ptičke?
+4
ti je iz fotelija ziher ne boš dobo, naši športniki pa bodo dobili priložnost in verjame, da bo spet kaka medalaj. sara je mlada in letos ni mela sreče tako, da je to že en adut;) pa še bi jih našel samo se mi ne da...
Br.1
13. 08. 2012 16.42
+1
champion ti pa nisi prov odprte glave, aneda ne ????
14. 08. 2012 09.31
sej obstaja še kr nekej zlo dobrih atletov za katere eni še niste slišal...
Martian
13. 08. 2012 13.54
+15
mah..men je to brez veze...tako štetje....dobl smo 4 medalje...to je odlično...lohk smo zadovoljni..kolk nas pa je,pa to sploh ni važno.. ker glede na št. prebivalcev dobimo vn cel kup zlo zanimivih stvari..npr. ZDA so osvojile okol 20 medalj več kot Kitajci....kljub temu da je Kitajcev cela milijarda več kot Američanov.. Indijci npr. pa so osvojili samo 2 medalji več kot mi..pa čeprav je Indijcev milijarda in 100 milijonov...nas pa 2 milijona... kar se ttiče nas...je meni najbolj zanimiv podatek ta,da so medalje osvojili samo taki ki so medalje že imeli..in da so vsi že stari 30+....postavlja se vprašanje...bo v Riu polom?
paulo19
13. 08. 2012 14.22
+6
glede da smo ena najmanjših držav, ki je sodelovala na olimpijskih igrah je to lep dosežek. vseh nas je okoli 2 miljona in smo res uspešna nacija, glede na to, da imamo malo vrhunskih športnikov a sem prepričan, da bi z malo sreče lahko bili dosti bolši, a srečo imaš enkrat ti, drugič drugi tako da... čestitke našim. do ria se lahko še veliko spremeni a najprej je treba poskrbeti za infrastrukturo, ki pa je, kot smo slišali včiraj pri dnevniku katastrofalna
skydrol7
14. 08. 2012 01.27
+3
statistika ? BRAVO/CESTITKE SLO.EKIPI !!!!!!
Izbrisani20
13. 08. 2012 13.11
-5
Koga briga. Še mal pa bomo kot Avstrijci, naši trije med prvih 27, naših pet med top 17,...