Španci ob porazu na kvalifikacijskem turnirju za Rio2016 Sloveniji v drugem polčasu dali zgolj 5 zadetkov

Malmö, 08. 04. 2016 18.37 |

Slovenska moška rokometna reprezentanca je kvalifikacijski turnir za olimpijske igre v Riu začela zmago. Na prvi tekmi v švedskem Malmöju so s 24:21 premagali evropske podprvake Špance. Ti so v drugem polčasu Gorazdu Škofu varovancem Veselina Vujovića zabili vsega pet zadetkov.

Slovenci so presenetili Špance, evropske podprvake.
Slovenci so presenetili Špance, evropske podprvake. FOTO: Damjan Žibert
Varovanci selektorja Veselina Vujovića si lahko vozovnico za Brazilijo zagotovijo že v soboto, ko se bodo ob 18.30 pomerili s Švedsko, sicer pa v nedeljo, ko imajo na sporedu še na papirju najlažjega tekmeca Iran (18.45). Slovenija je doslej nastopila na dveh olimpijskih igrah. Prvič 2000 v Sydneyju in nato še štiri leta kasneje v Atenah. Španija, ki na OI neprekinjeno nastopa od leta 1980, pa se je po tem porazu znašla v manjših težavah, saj jo prav zadnji dan čaka še odločilni obračun z gostitelji Švedi.

Slovenski rokometaši, ki so januarja razočarali zveste privržence s hitrim izpadom na evropskem prvenstvu, so se tokrat odkupili z obrestmi. Čeprav so pokazali dva različna obraza, so pravega razkrili v drugem polčasu, ki so ga dobili kar z 12:5. Ko je tekla 38. minuta in je Španija vodila z 19:14, ni bilo veliko korenjakov, ki bi upali staviti na slovenske barve. A razmerje oziroma kvota na zmago Slovenije je v naslednjih minutah začela hitro padati.

Vujović je med polčasoma našel prave besede za svoje varovance.
Vujović je med polčasoma našel prave besede za svoje varovance. FOTO: Damjan Žibert

Darko Cingesar je v 45. minuti zadel za 19:18, isti igralec je nato izenačil na 20:20, ko pa se je tekma začela lomiti, so v ospredje ob Juretu Dolencu stopili še najizkušenejši. Dirigentsko palico je vihtel 36-letni Uroš Zorman, svoja prva zadetka sta dosegla 27-letni Dean Bombač (prav danes ga je Evropska rokometna zveza izbrala za igralca meseca marca) in 31-letni Vid Kavtičnik, v vratih pa je zablestel 39-letni Gorazd Škof (10 obramb, 45%). Zadetek Bombača je bil za 21:20, Kavitčnik je zadel za 22:20, Škof je obranil stoodstotno priložnost Špancev, ko je imela Slovenija igralca manj v polju, Bombač pa je bil na drugi strani natančen s sedmih metrov (23:20). Slovenija je v petnajstih minutah naredila delni izid 9:1. Na semaforju je bilo sicer še pet minut do konca, vendar Španija proti čvrsti slovenski obrambi ni našla poti do mreže in po zadetku Dolenca minuto in pol pred koncem je bilo jasno, da je Slovenija drugič v zgodovini in prvič po 2003 premagala mogočno Španijo.

"Glede na to, kako dobro smo igrali obrambo v drugem polčasu, je ta zmaga še bolj sladka. Med polčasom smo si v slačilnici povedali, da toliko zadetkov ne smemo prejeti, vratar Škof nas je s svojimi obrambami dvignil v pravem trenutku, tudi ostale taktične zamisli pa so se poklopile v celoto," je potekmi razlagal Dolenec, s šestimi zadetki prvi strelec slovenske reprezentance.