Slovenski rokometaši izgubili proti Švedom, a ostajajo na 'kurzu' za OI

Malmö, 09. 04. 2016 19.44 |

Slovenska rokometna reprezentanca je v okviru kvalifikacij za nastop na letošnjih olimpijskih igrah v Braziliji odigrala drugo tekmo. Po pomembni zmagi proti Španiji na uvodni tekmi, so se Slovenci na drugi tekmi pomerili z gostitelji Švedi in izgubili za gol (24:23). Če bodo na zadnji tekmi premagali Iran, bodo odpotovali na OI.

Slovenski rokometaši so imeli danes prvo priložnost, da si na že drugi tekmi kvalifikacijskega turnirja za nastop na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru zagotovijo nastop v Braziliji. Izbranci selektorja Veselina Vujovića so na uvodni tekmi turnirja dosegli pomembno zmago proti Španiji, zmaga proti gostiteljem Švedom pa bi pomenila, da bi Slovenija tretjič v zgodovini nastopila na olimpijskih igrah. Doslej ji je to uspelo leta 2000 v Sydneyju in štiri leta kasneje v Atenah.

Slovenci so izgubili za gol (24:23), a bodo ob predvidenem razpletu (slovenska zmaga proti Iranu) nastopili na OI, saj so v prednosti pred Španci. Slovenija bo v nedeljo igrala zadnjo tekmo turnirja z Iranom. V Riu de Janeiro bosta s kvalifikacijskega turnirja v Malmöju odpotovali dve najboljši reprezentanci. Slovenski rokometaši so doživeli enega najbolj sladkih porazov v zgodovini. S Švedsko so izgubili za en gol, a ker so na uvodni tekmi presenetili Španijo s 24:21, jim za napredovanje na olimpijske igre v nedeljo zadošča minimalna zmaga proti Iranu, petouvrščeni reprezentanci z zadnjega azijskega prvenstva.

Švedska je za gol premagala Slovenijo.
Švedska je za gol premagala Slovenijo. FOTO: AP

Vujović je podobno kot španskega kolega Manuela Cadenasa tudi švedskega Staffana Olssona ukanil s taktično potezo. Enega od svojih najbolj izkušenih igralcev, organizatorja igre Uroša Zormana, je v igro poslal le v drugem polčasu in popolna spremenil potek igre. Zorman je enako kot proti Španiji razigral slovensko vrsto in po težavah v napadu v prvem delu je bila Slovenija v nadaljevanju celo na pragu zmage. Povsem drugače je bilo v 28. minuti. Švedska je na krilih skoraj polne dvorane v Malmöju gospodarila na igrišču in ob čvrsti obrambi iz hitrih protinapadov polnila gol Slovenije. Rezultat je bil zaskrbljujoč, 12:6. A Slovenija je v eni minuti dosegla tri zadetke in odšla na odmor z zaostankom 9:12.

Nadaljevanje je bilo druga pesem. Dean Bombač je iz sedemmetrovke izenačil na 14:14 v 35. minuti. Od tedaj je bila tekma izenačena, Slovenija v vodstvo ni prišla, Švedska pa si tudi ni priigrala več kot dveh zadetkov naskoka. Da bo Slovenija izgubila za manj kot dva zadetka, kar je bila tiha želja Vujovića in druščine, je bilo jasno v zadnjih petih minutah. Ključno vlogo so znova odigrale izkušnje. Gorazd Škof (39 let) je pri vodstvu Švedske 23:21 ubranil sedemmetrovko, Vid Kavtičnik (32) pa je v razmaku nekaj sekund dvakrat zadel v polno, tako da je bilo tri minute in pol pred koncem 23:23. Zmagoviti zadetek za gostitelje je dosegel Kim Andersson.

Dean Bombač je po tekmi dejal:: "Tekma je bila podobna tisti s Španijo, se pravi slab prvi polčas in odlično nadaljevanje. Škoda za zadnji napad, saj smo imeli možnost, da bi vzeli točko in se že uvrstili na olimpijske igre. Kljub temu imamo cilj na dosegu roke. Ne smemo se prepustiti čustvom, treba je ohladiti glave in proti Iranu odigrati čim bolj zbrano. Nato pa bo priložnost, da se sprostimo."

Slovenija - Švedska 23:24 (9:12)