Melbourne, 23. 01. 2015 08.08 |

Na odprtem teniškem prvenstvu v Avstralije v Melbournu je veliko presenečenje pripravil Italijan Andrea Seppi. V 3. krogu je izločil drugega nosilca in štirikratnega zmagovalca tega turnirja, Švicarja Rogerja Federerja, s 3:1 v nizih.

Tako v ženski kot moški konkurenci so znani že prvi štirje pari osmine finala. V osmino finala so se prebili nekateri glavni nosilci Španec Rafael Nadal, Britanec Andy Murray, Rusinja Marija Šarapova, Romunka Simona Halep, Kanadčanka Eugenie Bouchard, presenetljivo pa med najboljšo šestnajsterico ne bo švicarskega veterana Rogerja Federerja.

Na Australian Opnu je namreč veliko presenečenje pripravil Italijan Andrea Seppi, ki je Federerja, s 17 naslovi na turnirjih za grand slam najuspešnejšega člana karavane, izločil v štirih nizih s 6:4, 7:6 (5), 4:6 in 7:6 (5). Seppi je s tem izenačil svoj najboljši dosežek na turnirjih v Melbournu.

Federer v Melbournu tako zgodaj ni izgubil vse od leta 2001, ko je šele drugič zaigral na uvodnem grand slamu sezone. Tudi takrat je izpadel v 3. krogu. Italijan, 46. igralec na svetovni jakostni lestvici, je z napadalno igro Švicarja prisilil v številne napake za prvo zmago v medsebojnih obračunih: "Prvič premagati Rogerja, še zlasti, ko se to zgodi na turnirju za grand slam, je seveda nekaj zelo posebnega. Skušal sem samo uživati in igrati čim bolje proti drugemu igralcu sveta, kar je samo po sebi najboljša možna motivacija."

"Lahko rečem le, da sem imel zelo slab dan. Razočaranje je veliko, kajti v četrtem nizu se mi je ponudila idealna priložnost za vrnitev, a ni šlo. Seveda sem si želel drugačen razplet, ampak nisem igral najboljšega tenisa tudi zaradi dobre igre tekmeca na drugi strani igrišča, ki je odločilno prednost dobil z osvojenima prvima nizoma," je povedal Federer, ki je izpadel v 3. krogu Melbourna prvič v zadnjih 14 letih. Švicarski as je prikazal drugo najslabšo predstavo na turnirjih velike četverice v zadnjem desetletju po izpadu v 2. krogu Wimbledona leta 2013.

Čeh Tomaš Berdych, sedmi nosilec, se bo po zmagi nad Srbom Viktorjem Troickim v osmini finala pomeril z avstralskim upom hrvaških korenin Bernardom Tomićem, ki je v 3. krogu ugnal rojaka Sama Grotha. Federerjev krvnik Seppi se bo za mesto v četrtfinalu meril z Avstralcem Nickom Kyrgiosom, ki je v 3. krogu premagal Tunizijca Maleka Jazirija.

Roger Federer se je poslovil že v tretjem krogu.
Roger Federer se je poslovil že v tretjem krogu. FOTO: Reuters

Južnoafričan Kevin Anderson, 14. nosilec, je premagal 24. nosilca Francoza Richarda Gasqueta in se bo v osmini finala za nagrado pomeril s tretjim nosilcem Špancem Rafaelom Nadalom, ki je v treh nizih ugnal Izraelca Dudija Selo.

Brez težav je v naslednji krog tekmovanja napredoval tudi Britanec Andy Murray, šesti nosilec, ki je za osmino finala premagal nepostavljenega Portugalca Joaa Souso. Škota v osmini finala čaka bolgarski "baby Federer", deseti nosilec, Grigor Dimitrov, ki je Ciprčana Marcosa Baghdatisa izločil šele po petih nizih.

Izbranka srca bolgarskega tenisača, druga nosilka Rusinja Marija Šarapova, je imela proti Kazahstanki Zarini Dijas, ki ji je vzela le dve igri, lahko delo, za četrtfinale pa se bo udarila s Kitajko Shuai Peng, 21. nosilko, ki je v 3. krogu izločila Kazahstanko Jaroslavo Švedovo.

V ženski konkurenci bo deseta nosilka Rusinja Jekaterina Makarova po zmagi nad Čehinjo Karolino Pliškovo, 22. nosilko, v osmini finala igrala z Nemko Julio Görges, ki je bila boljša od Čehinje Lucie Hradecke. Tretja nosilka Romunka Simona Halep je izločila Američanko Bethanie Mattek-Sands in se bo v osmini finala merila z Belgijko Yanino Wickmayer, ki je bila boljša od 14. nosilke Italijanke Sare Errani.

Sedmo nosilko Kanadčanko Eugenie Bouchard po lahki zmagi proti Francozinji Caroline Garcia v osmini finala čaka Romunka Irina-Camelia Begu, ki je ugnala Nemko Carino Witthöft.