Rusi s preobratom do odbojkarskega zlata

London, 12. 08. 2012 17.20 |

Ruska odbojkarska reprezentanca je na OI osvojila zlato kolajno, potem ko je v velikem finalu ugnala Brazilijo s 3:2. Rusija je tako nadgradila bron iz Pekinga 2008, Brazilija pa je ponovila dosežek izpred štirih let. Bron so osvojili Italijani, ki so v malem finalu s 3:1 ugnali Bolgarijo.

Rusom je uspel fantastičen podvig. Zaostajali so z 0:2 v nizih, rešili dve match žogi in na koncu veličastno zmagali. FOTO: Reuters

Zahvaljujoč izjemnemu preobratu so Rusi prišli do prvega zlata v moški odbojki po domačih igrah leta 1980. Izbrana vrsta Vladimirja Alekna je bila v londonskem finalu tik pred porazom, saj je imela Brazilija v tretjem nizu že dve zaključni žogi za zlato. A Rusi so ju ubranili, dobili tretji niz, nato pa dokaj gladko še zadnja dva in se veselili zmage. Finale se je začel po željah Brazilcev, ki so bolj ali manj brez težav dobili uvodna niza. Ko je večina že pričakovala, da bo finalni obračun končan ekspresno, pa se je tik pred porazom prebudila ruska vrsta. Potem ko je v prvem dosegla 19, v drugem pa 20 točk, je v zaključku tretjega reševala svojo kožo. Brazilci so namreč imeli v tem nizu že dve zaključni žogi za zmago. Toda borbena ruska vrsta na čelu z 218 centimetrov visokim orjakom Dimitrijem Muserskim, ki je bil z 31 točkami najučinkovitejši igralec tekme, je naredila preobrat in po bloku Aleksandra Volkova znižala izid na 1:2 v nizih. Naslednja dva niza sta bila povsem v domeni Rusov, ki so s štirimi zlatimi olimpijskimi odličji v moški odbojki najtrofejnejša reprezentanca. Četrti niz je bil praktično odločen po točki Maksima Mihajlova, ko je svojo ekipo povedel do vodstva z 22:15, v petem pa je isti igralec Rusiji priboril vodstvo z 8:4, od katerega si Brazilci niso več opomogli. Po bloku Muserskega za 15:9 so Rusi že slavili zmago, a je sodnik dosodil prestop, kar pa je le za nekaj trenutkov preložilo rusko veselje, saj je že v naslednjem napadu prav Muserski le dosegel točko za zmago. Pri Južnoameričanih, ki so v predtekmovanju premagali Ruse, v finalu pa igrali brez poškodovanega Leandra Vissotta Nevesa, je bil najučinkovitejši Wallace de Souza s 27 točkami.