Rosberg prvič zmagal na VN Japonske

Suzuka, 09. 10. 2016 08.21 |

Nemec Nico Rosberg je prvič v karieri zmagal na dirki za VN Japonske v Suzuki. V skupnem seštevku svetovnega prvenstva ima 33 točk prednosti pred Lewisom Hamiltonom, ki je bil tokrat tretji. Drugo mesto je zasedel Max Verstappen.

Dirka v Suzuki je bila uspešna za dirkača Mercedesa, saj je Nico Rosberg, najhitrejši tudi v kvalifikacijah, zanesljivo zmagal, njegov moštveni kolega Lewis Hamilton je bil tretji. Na drugem mestu se Britancu ni dal ugnati dirkač Red Bulla Max Verstappen. V skupnem seštevku pa ima zdaj Nemec že 33 točk naskoka pred Britancem.

Rosberg je prvič zmagal na Japonskem, z novimi 25 točkami pa si je močno izboljšal možnosti za prvi naslov prvaka. Do konca sezone je namreč dosegljivih le še 100 točk na preostalih štirih dirkah, Mercedesova dirkača in tekmeca v boju za prvaka pa imata zdaj 313 (Rosberg) in 280 (Hamilton) točk. Ostala sta tudi edina tekmeca za letošnjo lovoriko, saj ima tretji Daniel Ricciardo zdaj 212 točk in nima več možnosti za vsaj teoretični preboj na vrh.

Večino dela je Rosberg pravil že na startu, pomagal pa mu je tudi Hamilton. Britanec je po smoli na prejšnji dirki, ko ga je, ko je bil v vodstvu, izdal motor v dirkalniku in je moral odstopiti, tokrat sam zapravil možnosti za kaj več od tretjega mesta. Zelo slabo je namreč začel dirko, v prvem zavoju je bil tako šele osmi, se nato sicer prebil na stopničke, toda moštveni sotekmovalec je bil pred njim, med njima pa še mladi Red Bullov zvezdnik Verstappen.

Nico Rosberg
Nico Rosberg FOTO: AP

"Nekaj posebnega je, ko zmagaš na tej legendarni stezi. Pravi razlog za proslavljanje je naš ekipni naslov, celoten konec tedna se je vse odvilo, kot sem si želel," je po dirki dejal vidno zadovoljni Rosberg. Njegova prednost je zdaj dovolj velika, da se mu ne bo več potrebno spuščati v marsikdaj tvegane dvoboje s Hamiltnom, ki so se letos končevali tudi z odstopi. Hamiltonu lahko namreč na dirkah v ZDA, Mehiki, Braziliji in Abu Dabiju tudi prepusti vse zmage, pa bo z drugimi mesti še vedno imel dovolj zaloge za končno slavje.

Čeprav je bil Hamilton 100. v karieri na stopničkah, pa ni bil prav zadovoljen: "Izvlekel sem največ, kar je bilo mogoče. Dobil sem pač toliko točk, kot se je dalo. Videli bomo, kaj se bo še zgodilo."  Medtem ko so bili pri Red Bullu lahko zadovoljni, da je bil eden od njihovih dirkačev na odru za zmagovalce, pa so se pri Ferrariju ušteli pri taktiki in Sebastian Vettel ni mogel višje kot do četrtega mesta, kar je za nekdanjega svetovnega prvaka prva dirka brez stopničk na Japonskem po sedmih letih. Za njim je bil peti še drugi dirkač v rdečem Kimi Räikkönen, točke pa so dobili še Daniel Ricciardo, Sergio Perez, Nico Hülkenberg, Felipe Massa in Valtteri Bottas.

Današnji uvrstitvi na prvo in tretje mesto pa tudi pomenita, da si je Mercedes že štiri dirke pred koncem sezone zagotovil konstruktorski naslov prvaka za sezono 2016. Za Rosberga je bil današnji uspeh že deveta zmaga v sezoni, skupno pa 23. v karieri. S tem dosežkom je na večni lestvici najbolj uspešnih voznikov skočil na 12. mesto in se izenačil z nekdanjim svetovnim prvakom Brazilcem Nelsonom Piquetom. Na vrhu sta Michael Schumacher z 91 in Alain Prost z 51 zmagami.

Sezona se bo nadaljevala čez 14 dni s preizkušnjo v ZDA v Austinu.