Luka Žvižej po tekmi s Španijo: Imeli smo dve točki, a nam je ena ušla

Vroclav, 18. 01. 2016 18.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na rokometnem evropskem prvenstvu se je slovenska rokometna reprezentanca v 2. krogu uvodnega dela pomerila z izbrano vrsto Španije. Slovenci so dobili prvi polčas za tri gole, v zaključku tekme niso bili dovolj zbrani za veliko zmago, zapravili so vodstvo in tekma se je končala z remijem (24:24).

Matevž Skok je izvrstno zamenjal Gorazda Škofa.
Matevž Skok je izvrstno zamenjal Gorazda Škofa. FOTO: Damjan Žibert

V 2. krogu skupine C na evropskem prvenstvu se je Slovenija pomerila s favorizirano Španijo. Španija je bila pred tekmo v vlogi velikega favorita, o tem je pričala tudi medsebojna statistika. Slovenija ima proti Španiji izrazito slabo statistiko v medsebojnih tekmah. Na velikih turnirjih, torej olimpijskih igrah ter svetovnih ali evropskih prvenstvih, je sploh ni premagala, nazadnje je klonila na lanskem svetovnem prvenstvu v Katarju s 26:30.

V prvem krogu EP je Slovenija izgubila z Nemčijo, Španci pa so premagali Nemce. A Slovenci so se v prvem polčasu izjemno kosali s Španci in vodili celoten prvi polčas. Selektor Veselin Vujović je v primerjavi z uvodno tekmo malce premešal uvodno postavo, vanju pa uvrstil vratarja Gorazda Škofa, krilna igralca Luko Žvižeja in Gašperja Marguča, krožnega napadalca Blaža Blagotinška in zunanje igralce Deana Bombača, Davida Miklavčiča in Boruta Mačkovška, slednjega je v začetni obrambni postavitvi 6-0 menjal Vid Poteko.

Slovenija je po prvih 30 minut vodila s 13:10 in v prvem delu vodila tudi že za štiri gole (6:2 v 12. in 12:8 v 26. minuti). V prvem polčasu je Luka Žvižej dosegel štiri gole. Tudi v nadaljevanju je bila Slovenija v vodstvu, a je Španija izid znižala in večinoma so varovanci Veselina Vujovića vodili za gol. Prvič so Španci izenačili v 45. minuti (18:18), na tekmi pa prvič povedli v 47. minuti (18:19).  Izvrsten je bil vratar Matevž Skok, reprezentanci sta se menjavali v vodstvu in Slovenci so si priigrali dva gola prednosti v 55. minuti (23:21) in nato še v 57. minuti (24:22).

V zadnji minuti tekme je bilo +1 za Slovence (24:23), po minuti odmora selektorja Vujovića je Bombač hitro vrgel in ni zadel, v nasprotnem napadu so Španci izenačili 22 sekund pred koncem tekme, Kavtičnik je dobil rdeči karton. Slovenci so imeli zadnji napad, a se je tekma končala z remijem (24:24). V slovenski izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Luka Žvižej s šestimi goli, Dean Bombač jih je prispeval štiri.

Dean Bombač
Dean Bombač FOTO: Damjan Žibert

Odločitev o končnem razpletu v skupini C bo znana po sredinih tekmah, ko se bo Slovenija pomerila z Nemčijo, Španija pa s Švedsko. Slovenijo v drugi del, ki bo prav tako v Vroclavu, vodi le zmaga nad Nemčijo. V primeru neodločenega izida bo končala nastope na Poljskem, saj bi se - v primeru španske zmage nad Švedsko - po številu točk izenačila s skandinavsko izbrano vrsto, Slovenija pa je zavoljo uvodnega poraza na medsebojnem dvoboju v slabšem položaju. Po dveh krogih v skupini C vodi Španija s tremi točkami, Nemčija in Švedska jih imata po dve, Slovenija pa eno.

Izjavi po tekmi:
Veselin Vujović, selektor Slovenije: "V primerjavi z uvodno tekmo smo igrali dobro skozi celotno tekmo. Naša predstava je bila na veliko višji ravni, igrali smo kolektivno in srčno. Svojim fantom lahko le čestitam, okrcal pa bi beloruska sodnika, ki sta nas nekajkrat oškodovala."

Luka Žvižej, reprezentant Slovenije: "Danes smo izgubili točko, kar je škoda, imeli smo dve, a nam je ena ušla. Borili smo se vseh šestdeset minut in prikazali lepo predstavo. V obrambi smo igrali zelo dobro, o tem priča majhno število golov. Na koncu nam je zmanjkalo malo sreče, a dejstvo je, da moramo tekmo s Španijo pozabiti in se osredotočiti na zadnjo tekmo z Nemčijo, ki bo odločala o vsem."

Nemci boljši od Švedov
Nemška moška rokometna reprezentanca je v današnji drugi tekmi 2. kroga EP v Vroclavu premagala Švedsko s 27:26. V prvem polčasu so prevladovali skandinavski rokometaši, ki so zagospodarili na parketu in si že po osmih minutah priigrali tri gole prednosti (7:4), a so jih trdoživi Nemci v 18. minuti ujeli in tekmo postavili v začetno izhodišče (10:10). Nato je znova nastopilo švedsko obdobje, z delnim izidom 4:0 so pet minut kasneje povišali na 14:10, na odmor pa odšli z lepo prednostjo štirih golov (17:13). A Nemci so v drugi polovici pokazali zobe in prevladovali od prve do zadnje minute. V 41. minuti so povedli z 21:20, tri minute kasneje s 24:20. V 56. minuti je njihova prednost zanašala le gol (27:26), Švedi pa navkljub pritisku same končnice niso postavili na glavo.