Bratislava, 10. 06. 2015 17.38 |

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na peti tekmi kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu 2016 na Poljskem v Prešovu premagala Slovaško s 26:20 in si ob zmagi Švedske nad Latvijo s 33:14 že priborila nastop na EP.

Slovenija je dosegla tretjo zmago v kvalifikacijskem ciklusu in se po razpletu tekme v Latviji prebila do jubilejnega desetega nastopa na evropskem prvenstvu, ki bo med 17. in 31. januarjem prihodnje leto v Krakovu, Sopotu, Vroclavu, Katovicah in Lodžu. Nastop na Poljskem si je izborila po današnji zmagi Švedske nad Latvijo s 33:14 (16:8). Slovenija ima pred sobotno tekmo v Velenju nedosegljive tri točke prednosti pred tretjeuvrščeno Latvijo.

Novi selektor Veselin Vujović v svoji premierni tekmi na slovenski klopi ni mogel računati na Uroša Zormana, Dragana Gajića, Marka Bezjaka, Primoža Prošta, Gorazda Škofa, Jureta Dolenca in Klemena Cehteta, v odsotnosti sedmih nosilcev igre pa je na Slovaško pripeljal igralce, ki so telesno najbolje pripravljeni ob koncu naporne sezone. Njegov "slovaški kader" - v uvodno je uvrstil vratarja Matevža Skoka, na krilnih položajih Gašperja Marguča in Luko Žvižeja, krožnega napadalca Miho Žvižeja ter Davida Miklavčiča, Deana Bombača in Boruta Mačkovška na zunanjih položajih - je gostiteljem "gentlemensko" prepustil le uvodno vodstvo, vse drugo je bilo v znamenju slovenskih rokometašev.

Začetna obramba 6-0 - v njej je Bombača menjal Vid Poteko - je bila v uvodu prezahtevna ovira za Slovake, v prvih petnajstih minutah je prejela le tri gole, prav vse pa je prispeval domači orjak Oliver Rabek. Slovenija je v napadu prikazala preudarno igro, nevarna je bila iz vseh položajev, po pičlih enajstih minutah si je priigrala štiri gole prednosti (6:2).

Luka Žvižej je dosegel tri gole.
Luka Žvižej je dosegel tri gole. FOTO: SPS

Hitro vodstvo jo je kar malce uspavalo, obramba ni bila več tako trdna, igra v napadu manj pretočna, vse te slovenske hibe pa so Slovaki izkoristili in se - ob izključitvi Mihe Žvižeja - v 19. minuti približali na gol zaostanka (8:9). A Slovencev - v prvem polčasu sta na klopi obtičala le Aljoša Rezar in Miha Zarabec, v drugem sta oba dobila priložnost - ni zajela panika, navkljub številnim nihanjem v svoji igri so v 24. minuti znova povedli z 11:7, na odmor pa odšli s prednostjo treh golov (13:10).

Slovenija je imela v drugi polovici tekme vse niti igre v svojih rokah, gostitelju ni prepustila niti najmanjših možnosti za preobrat. Slovaška je v uvodu še nekako kljubovala Sloveniji in skušala tekmo narediti bolj negotovo, a bolj se je tekma bližala koncu, manj ji je bila konkurenčna. Vujović je dokaj enakovredno porazdelil minutažo med svojimi izbranci, ti pa so si v 44. minuti priigrali prednost petih golov (21:16). V zadnji četrtini tekme so jo neprestano postopoma plemenitili, največ pa so vodili za sedem golov.

Slovenija je tako v dosedanjih devetih medsebojnih dvobojih dosegla šesto zmago, v svoji statistiki pa ima še neodločen izid in dva poraza proti Slovaški. Na današnji tekmi sta bila najbolj učinkovita Mario Šoštarič in Jure Natek, oba sta dosegla po štiri gole.

"Imeli smo več ciljev to tekmo, mislim da smo večino izpolnili. Imeli smo nadzor nad igro, zmaga ni bila vprašljiva. Prikazali smo dobro igro v obrambi in dokaj v redu v napadu, najbolj pomembno je, da smo tekmo zanesljivo dobili, pokazali dobre stvari. Bilo je tudi nekaj tistih, ki jih moramo še popraviti, na kar smo bili opozorjeni. V celoti gledano se je treba čim prej spočiti, vrniti domov in se pripraviti za Latvijce, s to tekmo pa smo lahko zadovoljni," je po tekmi dejal Luka Žvižej.