Ricciardo z obema rokama izkoristil 'prepir' Hamiltona in Vettla za zmago v Bakuju

Baku, 25. 06. 2017 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Avstralec Daniel Ricciardo (Red Bull) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v Bakuju. Dirkač Red Bulla je razgibano dirko s številnimi prekinitvami, v kateri so nekateri favoriti ostali brez mest pri vrhu, dobil pred Fincem Valtterijem Bottasom (Mercedes) in presenetljivim tretjim Kanadčanom Lanceom Strollom (Williams).

Ricciardo (na fotografiji) proslavlja zmago v bakujskih boksih.
Ricciardo (na fotografiji) proslavlja zmago v bakujskih boksih. FOTO: AP

Nemec Sebastian Vettel (Ferrari) je sicer ostal brez stopničk, a je s četrtim mestom vseeno povečal naskok pred zasledovalci v SP, zdaj ima 14 točk naskoka pred Lewisom Hamiltonom (Mercedes), Britanec je bil šele peti. Precej kaotična preizkušnja v Bakuju je prinesla nekaj novosti v sezoni 2017: prvič v sezoni je zmagal Red Bullov dirkač Ricciardo, prvič je bil na stopničkah Lance Stroll in prvič je tudi McLaren prišel do točk, dve je dobil Fernando Alonso. Dirkač Red Bulla je razgibano dirko s številnimi prekinitvami, v kateri so nekateri favoriti ostali brez mest pri vrhu, dobil pred Fincem Valtterijem Bottasom (Mercedes) in presenetljivim tretjim Kanadčanom Strollom (Williams). Vettel je sicer ostal brez stopničk, a povečal naskok pred Hamiltonom. Nemec je pri 153 točkah, Hamilton pri 139, Bottas je tretji s 111, Ricciardo pa četrti z 92. Prvi del je minil tako, kot je nakazovala večina dirk v sezoni; v boju za prvo mesto sta bila Vettel in Hamilton, a že takoj po startu je prišlo do nekaj bližnjih srečanj, ki so tudi pozneje zaznamovala dirko. Najbolj si bodo ljubitelji formule 1 zapomnili oster dvoboj med najboljšima dirkačema sezone, ki je bil najprej fizičen, potem se je razširil prek radijskih povezav z moštvoma, končal pa se je s kaznijo za enega in postankom v boksih za drugega. Vse to je pomenilo, da sta v zadnjem delu preizkušnje mesta pri vrhu morala prepustiti tekmecem. Vettel je tekmeca zadel, ko so dirkači preživljali enega od številnih obdobij za varnostnim avtomobilom. Hamilton je kot prvi močno upočasnil, Nemec pa je po zaviranju rahlo trčil vanj in mu nato še z roko pokazal, kaj si misli o takšnem ravnanju. Britanec je moral pozneje na postanek, kjer so zamenjali zaščito za glavo na dirkalniku, Vettel pa je dobil kazen vodstva dirke zaradi nevarne vožnje.

"Kakšna nevarna vožnja. Kaj sploh počne? Skoraj popolnoma se je ustavil, nisem mogel nikamor. Povsem nepotrebno in nevarno, zanj in zame. Če je kdo vozil nevarno, je bil to on," se je razburjal Vettel, ki je kasneje tudi dejal, da je formula 1 "šport za odrasle". Hamilton pa se je po dirki na njegovo jezo odzval z opazko, da se lahko pomenita kot moža tudi izven dirkalnika, če mu želi Vettel kaj povedati. "Zdaj je boj odprt," je še zanimivo nadaljevanje sezone napovedal svetovni podprvak. Mercedes se je seveda postavil na stran svojega dirkača. "Lewis ni zaviral po nepotrebnem. To je bila jasna napaka Vettla," je dejal vodja srebrnih Toto Wolff. Ozka in zahtevna mestna steza v Bakuju je že prej poskrbela za nekaj bližnjih srečanj. Najprej sta zadela oba Tora Rossa, potem sta imela dotik s posledicami še finska rojaka pri Ferrariju in Mercedesu Kimi Räikkönen in Bottas, po katerem je prvi po radijski zvezi povedal, kaj si misli o Bottasu, njegove izjave pa so morali deloma prekriti s piskanjem, ker je bil preveč neposreden ... Na stezi je bil večkrat varnostni avto, po dveh tretjinah pa so dirko celo prekinili, da so lahko dobro očistili vse ostanke razbitih dirkalnikov. To največjo prekinitev je najbolje izkoristil Ricciardo, ki je začel kot deseti, se vmes prebil do petega mesta, nadaljeval kot tretji, po prepiru med Vettlom in Hamiltonom pa se je nenadoma znašel na prvem mestu. Zmaga je bila zanj peta v karieri, skupno pa 53. za ekipo s krili.

Stroll je bil še tik pred koncem drugi, toda Bottas - Finec je bil po zgodnji menjavi pnevmatik nekaj časa celo zadnji - ga je v zadnjih metrih prehitel za nekaj tisočink. Kljub vsemu je Kanadčan postal drugi najmlajši dirkač, ki je v formuli 1 stopil na oder za zmagovalce, presega ga le mladi zvezdnik Red Bulla Max Verstappen. Oddahnili pa so si tudi pri McLarnu. V osmem poskusu je ekipi, ki je daleč od nekdanje slave in dosežkov in v kateri obupuje tudi nekdanji dvakratni svetovni prvak Fernando Alonso, končno uspelo priti do točk. Za prvi je z devetim mestom poskrbel prav Alonso, potem ko je tokrat njegov dirkalnik zdržal do konca preizkušnje. "Škoda, lahko bi se borili celo za zmago," je kot vedno z zvrhano mero sarkazma dejal as iz Asturije. Svetovno prvenstvo formule 1 se bo nadaljevalo čez 14 dni v avstrijskem Spielbergu.

Izidi (51 krogov, 306,049 km):

1. Daniel Ricciardo (Avs/Red Bull) 2:03:55,573 sekunde/povp. hitrost: 149,292 km/h