Prošt Slovencem dal krila: padli Poljaki!

Zaragoza, 15. 01. 2013 21.45 |

Slovenska rokometna reprezentanca je v tretjem krogu skupinskega dela svetovnega prvenstva s 25:24 ugnala Poljake. Varovanci Borisa Denića so slavili zmago po zaslugi odlične igre v drugem polčasu in izvrstnih obramb Primoža Prošta.

Slovenski rokometaši so na svetovnem prvenstvu v Španiji dosegli še tretjo zmago. Po zmagoslavjih nad Savdijci in Korejci so rokometno mero vzeli še tekmecem iz Poljske in naredili velik in pomemben korak proti prvemu mestu v svoji skupini. Izbranci Borisa Deniča bodo v prvem delu sklepnega turnirja v Zaragozi igrali še dve tekmi: po dnevu počitka se bodo v četrtek, 17. januarja, pomerili z Belorusijo (15.45), v soboto, 19. januarja, pa še s Srbi (20.15). Slovenija se je prvič na sklepnem turnirju pomerila z zasedbo iz prvega kakovostnega razreda. Po ogorčenem boju in podrejenem položaju v prvi polovici tekme je v drugem polčasu vendarle uveljavila svojo glavno vrlino – hitrost, ključ do zmage pa je bila tudi izjemna igra v obrambi.

Primož Prošt je zbral 13 obramb in je bil izbran za igralca tekme.
Primož Prošt je zbral 13 obramb in je bil izbran za igralca tekme. FOTO: Damjan Žibert

Slovenski selektor Boris Denič je v uvodno napadalno postavo – ob Luki Žvižeju in Draganu Gajiću na krilnih položajih, Mihi Žvižeju na mestu krožnega ter Juretu Dolencu in Urošu Zormanu na zunanjih položajih – uvrstil visokoraslega Primorca Boruta Mačkovška, na klopi pa je ostal Sebastian Skube. Ta postava se je povsem solidno uprla visokemu poljskemu obrambnemu bloku – manjkal je pomemben člen, 198 centimetrov visok Mariusz Jurkiewicz, ki si je na ponedeljkovem dvoboju s Savdsko Arabijo zlomil dlančno kost –, večje težave so bile v slovenski obrambi.

Poljaki so plitvo slovensko postavitev 3–2–1 s hitrim kroženjem žoge dokaj enostavno prebijali, predvsem nevaren pa je bil Michal Jurecki, ki je v uvodnih petnajstih minutah dosegel kar štiri gole. Vratar Gorazd Škof je bil ob strelih Zormanovega soigralca pri ekipi Vive Targi Kielce povsem nemočen, že ob koncu prve četrtine je – z eno zbrano obrambo – mesto med vratnicami prepustil Primožu Proštu.

Slovenci so v deseti minuti zaostali za dva gola (3:5), tega zaostanka pa niso mogli nadoknaditi vse do konca prvega polčasa. Prebliski Dolenca in Mačkovška v napadu – slednji je v prvi tretjini tekme dosegel tri atraktivne gole z velike razdalje – niso bili dovolj močan adut za poljsko obrambo, ki je bila v prvem polčasu na najvišji možni ravni. Nekateri slovenski igralci s klopi niso bili dodana vrednost, Poljaki pa so s stopnjevanjem ritma in bojevitim pristopom iz minute v minuto večali svojo prednost.

Boris Denić je z Borutom Mačkovškom zadel v polno.
Boris Denić je z Borutom Mačkovškom zadel v polno. FOTO: Damjan Žibert

Slovenci so prvič za tri gole (9:12) zaostali v 22. minuti, po drugi izključitvi Mihe Žvižeja pa le nekaj trenutkov zatem še za štiri (9:13). Primanjkljaj v zadetkih bi bil lahko še izrazitejši, a tega je z nekaterimi bravuroznimi obrambami preprečil Prošt, na velik odmor pa so Slovenci vendarle odšli z dosegljivim zaostankom treh golov (11:14). Deničevi izbranci so odlično začeli drugo polovico tekme. Po zadetkih Dolenca in "projektilu" Mačkovška so v 33. minuti znižali na 13:14, minuto pozneje pa po prvem izpeljanem (pol) nasprotnem napadu na tekmi v režiji Gajića izenačili na 14:14. Nemški strokovnjak na poljski klopi Michael Biegler je nemudoma zahteval minuto odmora, a ta ni ustavila slovenskega naleta, predvsem Mačkovška, ki je z dvema zaporednima goloma v 36. minuti soigralce popeljal do vodstva s 16:14. A preobrat ni bil zasluga navdihnjene igre v napadu, Slovenija je vidno popravila igro v obrambi. Ta je bila hitra in gibljiva ter na meji dovoljenega.

Poljaki so bili povsem paralizirani, prvi gol v drugem delu so dosegli globoko v 37. minuti, ko je po izključitvi Mateja Gabra zadel Bartosz Jurecki. Slovenci so jih v prvih petnajstih minutah spravili v hudo zadrego, še posebej v 43. minuti, ko so po zadetku Gajića s sedemmetrovke povedli za štiri gole (19:15).

Slovenske rokometaše je oster ritem, ki so ga narekovali v drugem polčasu, nekoliko izčrpal, kar so Poljaki izkoristili in se v 49. minuti približali na gol zaostanka (20:19), le nekaj sekund pozneje pa je Kamil Syprzak prejel rdeči karton po grobem prekršku nad Mačkovškom. Slovenija je v zadnjih desetih minutah vendarle zdržala poljski nalet in po pravi drami – ključna sta bila obramba Prošta v predzadnji minuti ter zadetek Zormana za vodstvo s 25:23 v začetku zadnje minute – na svoj račun vpisala še tretji par točk. V slovenski reprezentanci je bil najbolj učinkovit Mačkovšek z osmimi goli, Dolenec jih je dodal sedem.

Slovenija – Poljska 25:24 (11:14)