AVDIO: Vinčič po zmagi nad svetovnimi prvaki: Pustili smo srce na igrišču!

Sofija, 14. 10. 2015 08.00 |

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na evropskem prvenstvu pripravila prvovrstno presenečenje. V četrtfinalu s 3:2 v nizih ugnali svetovne prvake Poljake. Odločilni peti niz so dobili s 16:14. Naši se bodo v polfinalu pomerili z Italijani, ki so v Busto Arsiziu brez izgubljenega niza premagali Rusijo.

Slovenska odbojkarska reprezentanca je že z uvrstitvijo v četrtfinale evropskega prvenstva v Bolgariji dosegla največji uspeh v zgodovini slovenske odbojke. A četa Andree Gianija se s tem ni zadovoljila. Tine Urnaut in druščina so se zavedali, da je drugi obračun s svetovnimi prvaki Poljaki, nekaj povsem drugega, kot je bil tisti v skupinskem delu tekmovanja. Prav vsem igralcem v modrih dresih je bilo jasno, da ga morajo odigrati sproščeno, prikazati najboljšo odbojko na EP doslej in to je sloviti tekmec hitro občutil. Čeprav so Poljaki začeli bolje, so Slovenci z blokom Tineta Urnauta povedli s 4:3. Vodstva vse do konca prvega niza niso izpuščali iz rok. Poljski selektor Stephane Antiga je sicer nalet slovenske izbrane vrste skušal nekajkrat prekiniti z odmorom, a neuspešno. Z izjemnimi servisi Klemna Čebulja in domiselno predstavo vseh, ki so stopili na igrišče, so lahko tekmeci Slovencev le upali, da bi se prvi niz kar najhitreje končal. Svetovni prvaki so ga izgubili s 25:17.

Slovenski odbojkarji so s 3:2 premagali Poljake.
Slovenski odbojkarji so s 3:2 premagali Poljake. FOTO: CEV
Čeprav so ugledni tekmeci pričakovali, da bo Gianijeva četa v nadaljevanju popustila, se to ni zgodilo. Izenačenje na 7, 8 in 9, prvo slovensko vodstvo z 10:9, sledil pa je še as Urnauta za 11:9. Slovenci so se po vodstvu sprostili, pobegnili tekmecu na 15:12, za nameček pa je izjemen začetni udarec uspel Čebulju in svetovni prvaki so zaostajali že s 16:12, nekaj trenutkov zatem je bilo 20:14. Tempo, ki so ga narekovali gostje na omenjenem dvoboju, je bil izjemen in to je prineslo uspeh Gianijevi četi. Ta je bila v drugem nizu boljša s 25:19.

V tretjem nizu so se Poljaki vendarle zbrali, povedli z 1:0 in vseskozi narekovali oster ritem. Za nameček so število tehničnih napak zmanjšali na minimum in in Slovenci dolgo niso prišli do zaostanka nižjega od dveh točk. Prvič so se tekmecu povsem približali pri 12:11, nato še pri 13:12, a ujeti ga niso mogli. Predajali pa se niso niti pri zaostanku z 18:13 in se po asu Čebulja spet tekmecu povsem približali (22:21), nato pa izid poravnali na 22. V zaključku tretjega niza jim je za hip popustila koncentracija in izkušeni tekmec je to izkoristil ter se približal na 2:1 v nizih. Prvi osvojeni niz je dal Poljakom krila, zaigrali so nekoliko bolj mirno, izkoriščali redke napake tekmeca in uspel izid poravnati na 2:2 v nizih (25:19).

Slovenski blok je skozi celoten dvoboj deloval fenomenalno.
Slovenski blok je skozi celoten dvoboj deloval fenomenalno. FOTO: CEV

Odločal peti niz
O zmagovalcu razburljivega četrtfinala, v katerem sta bila prva niza povsem v znamenju Slovencev, druga pa so zaznamovali Poljaki, je odločal pet niz. Slovenci so začeli zelo zbrano, vodili z 8:6, nato sploh prvič v odločilnem nizu povedli za tri (9:6), nato pa so Poljaki osvojili dve točki zapored in sledil je odmor na zahtevo slovenskega selektorja Gianija. Ta je očitno koristil, Slovenci so povedli z 11:9, Mitja Gasparini pa je začetni udarec poslal v avt in Poljaki so imeli spet priložnost za izenačenje. Niso je izkoristili, Gianijevi izbranci so povedli z 12:10, Poljaki pa so s pritožbo skušali zmesti slovensko osredotočenost na igro in deloma uspeli v nameri. Ujeli so jih na 12, nato je bil izid poravnan še na 13, svetovni prvaki pa so povedli s 14:13. Sledilo je izenačenje na 14, Slovenci pa so nato povedli s 15:14. Poljski selektor je reagiral z odmorom, Dejan Vinčič pa je imel v rokah zmago. Z dobrim servisom in še boljšim blokom, so dokončali delo in zmagali s 3:2 v nizih.