Stavanger, 15. 06. 2016 20.46 |

Slovenska rokometna reprezentanca se je po hudem boju z Norvežani uvrstila na svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Franciji. Potem ko se je prvi obračun v Celju končal z izidom 24:18 za Slovenijo, je v Stavangerju sicer slavila Norveška z 29:27. Kljub porazu so se varovanci Veselina Vujovića v letošnjem letu veselili uvrstitve še na drugi veliki turnir - igrali bodo tudi na olimpijskih igrah.

• Izjava Deana Bombača po uvrstitvi na SP
    00:48
    Izjava Deana Bombača po uvrstitvi na SP
  • Izjava Sebastiana Skubeta po uvrstitvi na SP
    00:37
    Izjava Sebastiana Skubeta po uvrstitvi na SP
Počutimo se izjemno. Celotna ekipa. Borili smo se od prve do zadnje minute. Vedeli smo da je to, drugi polčas ki nas čaka. Zdržali smo pritisk, vse napade in se na koncu zasluženo uvrstili v Francijo. Dean Bombač

Slovenski rokometaši so na Norveško pripotovali s prednostjo šestih golov, ker pa so Norvežani v Zlatorogu dosegli vsega 18 golov, je bilo vnaprej jasno, da Norvežani na koncu bržkone potrebujejo izid s sedmimi zadetki razlike. Prav nobena težava ni bila poškodba Darka Cingesarja, ki ga je zamenjal Vid Kavtičnik, namesto Žige Mlakarja pa je priložnost dobil Uroš Zorman.

Uvod tekme pa je pokazal, da se Skandinavci kljub zaostanku nikakor ne mislijo predati brez boja. Borbenost, predvsem pa bolj razpoloženi vratar Torbjoern Sittrup Bergerud, sta gostiteljem v razprodani dvorani že po dobrih desetih minutah prinesla prednost 7:4 in slovenski vrsti ni pomagala niti minuta odmora izkušenega selektorja Veselina Vujovića. Še več, razlika je počasi naraščala in v 23. minuti so Norvežani povedli z nevarnim naskokom 13:8. A menjava Gorazda Škofa z Urbanom Lesjakom je prinesla preobrat in Slovenci so se tri minute pred odmorom z delnim izidom 4:0 približali na gol.

Veselin Vujović je Slovenijo po Olimpijskih igrah popeljal še na drugo veliko tekmovanje. FOTO: Damjan Žibert

Norvežani so učinkovito nadaljevali tudi po menjavi strani in v slovenskem taboru je bilo vnovič vroče v 53. minuti, ko so gostitelji povedli s 26:21, šest golov razlike pa je takoj nato po hitrem norveškem protinapadu preprečila vratnica. Zlata vreden je bil gol Marka Bezjaka, po katerem je Slovenija lažje zadihala, obenem pa je bilo jasno, da je Slovenija do takrat že dosegla 22 golov in da domači potrebujejo zmago s + 7. Dobre tri minute pred koncem se je izid ponovil, po norveških + 5 (29:24) pa je dvakrat zadel Bezjak, nekaj obramb pa je k znižanju izida dodal razpoloženi Lesjak. Najbolj razpoložen v slovenski vrsti je bil z osmimi goli Dean Bombač.

"Že od samega začetka sem verjel v uspeh, pa čeprav je proti nam igrala četrta ekipa z zadnjega EP, saj imamo tudi mi ekipo, ki je v vzponu. Naša tekma je bila tekma v Celju, tukaj smo imeli nekaj padcev, a nadzirali smo položaj in se zasluženo uvrstili na SP. Norvežani so bili mrtva ekipa, tudi če bi povedli za šest golov, bi jih na koncu ujeli. Mislim, da smo dobra in resna ekipa, ki ima kontinuiteto. Imamo olimpijski turnir, imamo svetovno prvenstvo, naredili smo tudi majhno menjavo generacije in videli bomo, kje so naš meje," je po tekmi povedal selektor Vujovič. To je že drugi velik uspeh slovenskih rokometašev v letu 2016, ki so si letos priigrali tudi nastop na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru.