FOTO in VIDEO: New England Patriots po neverjetnem preobratu prvak NFL

Houston, 06. 02. 2017 07.40 |

M.J./J.K./STA
33

Moštvo New England Patriots je prvak lige ameriškega nogometa NFL. V finalu, 51. super bowlu, v Houstonu je po podaljšku premagalo Atlanto Falcons s 34:28. Za Patriots, ki so igrali v rekordnem devetem finalu, je to peti naslov po 2001, 2003, 2004 in 2014.

Evforija med privrženci ekipe New England Patriots

Ekipa New England Patriots, ki je zaostajala celo tekmo, je izid izenačila v zadnji minuti rednega dela, v podaljšku pa je zmagoviti zadetek dosegel James White s "touchdownom". Atlanta, ki je prvi polčas dobila z 21:3, je igrala v svojem drugem finalu in tudi pred 19 leti proti Denver Broncos je bila poražena. Za najkoristnejšega igralca finala je bil izbran podajalec pri zmagovalcih in največja zvezda lige NFL Tom Brady, ki je tako postal prvi podajalec v zgodovini s petimi naslovi. Mnogi so sredi tretje četrtine pomislili, da je super bowl odločen, saj je Atlanta vodila že z 28:3. A je nato povsem razpadla, New England pa pa je začel pisati neverjetno zgodbo. Patriots so vstali od mrtvih, saj nobena ekipa še ni nadoknadila več kot 10 točk in na koncu osvojila naslov prvaka lige NFL. "Drug drugemu smo ščitili hrbet. Nikoli se nismo predali. Bila je težka bitka. Vsak dan smo drug z drugim v slačilnici in vedeli smo, kaj se dogaja," je po tekmi razložil Brady, ki je po tekmi z solzami v očeh proslavljal zgodovinsko zmago.

Za Patriots, ki so igrali v rekordnem devetem finalu, je to peti naslov po 2001, 2003, 2004 in 2014.
"To si bomo zapomnili za vse življenje. Tu je moja družina in konec je dolgega maratona," je dodal Brady. Razumljivo je bilo precej več slabe volje v taboru Atlante. MVP rednega dela sezone Matt Ryan je menil: "Nimam besed, težko jih najdem. To je težek poraz. Seveda smo razočarani, bili smo tik pred opravljeno nalogo, želeli smo si osvojiti naslov, zato res težko najdem prave besede."

Tom Brady
Tom Brady FOTO: AP
Najkoristnejši igralec finala Tom Brady je ostal brez dresa, ki ga je nosil med tekmo, poročajo ameriški mediji. Majica je izginila neznano kam. Spletna stran NFL.com je objavila videoposnetek iz slačilnice, na katerem Brady lastnika ekipe Patriots Roberta Krafta obvesti, "da mu je nekdo ukradel dres". Kraft mu je odvrnil, naj pogleda na internet, saj je mogoče že na spletni dražbi. "Bila je točno tukaj. Točno vem, kam sem jo odložil," je dejal Brady. Lokalna ameriška televizija je poročala, da je član osebja New Englanda dres varno spravil, a tega za zdaj ni še nihče potrdil. Brady je postal prvi podajalec v zgodovini lige s petimi naslovi.

Trener Falcons Dan Quinn je priznal, da je njegovi ekipi v drugem polčasu enostavno "zmanjkalo goriva". "Kljub vsemu sem ponosen na boj mojih fantov. Na koncu, ko se bomo vrnili domov in pogledali posnetke, bomo ugotovili, da bi lahko nekaj stvari naredili drugače ali igrali drugače. Ponosen sem na igre, ki so se borili. Zato poraz še toliko bolj boli," je še pripomnil. Ob polčasu je zbrane na stadionu in pred televizijskimi ekrani navdušila pevka Lady Gaga, ki je svoj nastop začela na strehi stadiona in skočila proti igrišču. V 14 minutah je odpela nekaj svojih hitov "Poker Face", "Born This Way", "Telephone", "Just Dance", "Million Reasons" in "Bad Romance, medtem ko je na desetine dronov na nebu med nastopom izrisalo barve ameriške zastave. Luke Bryan je zapel ameriško himno, nekdanji ameriški predsednik George H. W. Bush pa je vrgel kovanec.

Tekma je znova podirala rekorde v gledanosti, v ZDA si je tekmo ogledalo preko 100 milijonov ljudi, stadion NRG v Houstonu je bil z več kot 71.000 sedeži razprodan. Super bowl si je prvič ogledalo tudi več milijonov Kitajcev, ki so zaradi časovne razlike tekmo spremljali v ponedeljkovem jutru v službah na mobilnih telefonih, saj je NFL dovolila prenos v živo na posebni platformi Sina-Weibo. Slednja ima na Kitajskem tri milijone uporabnikov.