Marchons, marchons, slavi Bercy, slavi Pariz, slavi Francija: Galski petelini šestič na rokometnem prestolu

Pariz, 29. 01. 2017 19.05 |

Potem ko je Slovenija domov odnesla bronasto medaljo, je na svetovnem rokometnem prvenstvu ostalo le še zadnje dejanje. Kdo bo zlat in kdo bo srebrn? V velikem finalu v dvorani Bercy sta se namreč za rokometni prestol pomerili reprezentanci Francije in Norveške. Zmage in zlate medalje pa so se na veselje domačih navijačev veselili galski petelini, ki so slavili s 33:26.

Solze sreče ob zadnjem sodniškem žvižgu in osvojeni zlati medalji.
Solze sreče ob zadnjem sodniškem žvižgu in osvojeni zlati medalji. FOTO: AP

Po zmagoslavju francoskih rokometašev na finalni tekmi proti Norvežanom je padel zastor nad letošnje svetovno prvenstvo, ki bo z zlatimi črkami zapisano tudi v zgodovini slovenskega športa. Na njem je slovenska izbrana vrsta osvojila odličje bronastega leska in prvo slovensko ekipno kolajno na svetovnih prvenstvih. Pred tem so le rokometaši in odbojkarji osvojili srebrna odličja na evropskih prvenstvih.

Letošnji turnir je minil v absolutnem znamenju francoskih rokometašev, ki so zmagali na vseh svojih devetih tekmah, prav tako na najpomembnejši in najbolj prestižni finalni tekmi. 'Les Bleus' so bili v nabito polnem Bercyju v prvem polčasu v podrejenem položaju in v 23. minuti zaostajali za tri gole (12:15), med žive pa jih vrnil vratar Vincent Gerard, ki je v končnici nanizal nekaj obramb, kar so njegovi soigralci izkoristili in si ob polčasu priigrali pičlo prednost (18:17). V drugem polčasu so 'rokometni eksperti' prevzeli niti igre v svoje roke in že v 37. minuti povedli za pet golov (23:18), nato pa zanesljivo nadzorovali skandinavske tekmece in v končnici še oplemenitili svojo prednost do končne zmage.

Francija je osvojila svojo šesto zlato kolajno na svetovnih prvenstvih, pred letošnjim zmagoslavjem je bila najboljša tudi na Islandiji 1995, v Franciji 2001, na Hrvaškem 2009, Švedskem 2011 in Katarju 2015. Na večni lestvici najbolj uspešnih držav sta na drugem mestu Švedska in Romunija s po štirimi naslovi svetovnih prvakov, trikrat je slavila Nemčija, po dvakrat Rusija in Španija, po enkrat pa Hrvaška ter tri nekdanje države - Češkoslovaška, Sovjetska zveza in Jugoslavija.

Domači navijači so med srečanjem večkrat zapeli tudi znamenito Marseljezo. In glasno prepevanje himne je tudi poneslo galske peteline do svetovnega naslova na domačem turnirju.

Francoski navijači so odštevali sekunde do konca srečanja in veliko slavje se je lahko začelo. Toda tudi Norvežani so pustili velik vtis, čeprav so na prvenstvu zaigrali s povabilom, v kvalifikacijah jih je namreč izločila prav Slovenija.

Nikola Karabatić je bil izbran za najboljšega igralca turnirja. Karabatić že vrsto let velja za enega najboljših rokometašev na svetu in to je znova potrdil na domačem turnirju, ko je odlično poveljeval svojim soigralcem do že šeste zlate medalje v njeni zgodovini.

Francozi so še šestič v svoji zgodovini visoko v zrak dvignili pokal za naslov svetovnih prvakov v rokometu. Poleg tega se lahko pohvalijo še z dvema olimpijskima naslovoma in tremi naslovi evropskih prvakov.

Francija - Norveška 33:26 (18:17)