VIDEO in FOTO: Imamo jo! Slovenci z zmago nad Belgijo prvič do vozovnice za SP v odbojki

Ljubljana, 28. 05. 2017 16.30 |

J.K./T.Š./M.F./STA
15

Slovenska odbojkarska reprezentanca je zmagovalka skupine C kvalifikacij za svetovno prvenstvo, po zaslugi nedeljske zmage nad Belgijo v dvorani Stožice pa so si varovanci Slobodana Kovača prvič v zgodovini priigrali nastop na mundialu. Belgijci so povedli z 1:0, nato pa so Slovenci postavili stvari na svoje mesto.

Tako Belgijci kot Slovenci so v "finale" kvalifikacijskega turnirja vstopili s štirimi zmagami in brez izgubljenega niza. Pred tekmo se je vedelo, da sta ekipi izenačeni, polni odličnih serverjev, in da bo ta element eden od pomembnejših, če ne celo najpomembnejši za končno zmago. In to je uvodni niz le potrdil. Obe ekipi sta z njim veliko tvegali, uspeh pri tem je bil spremenljiv na obeh straneh. Slovenci so imeli kapetana Tineta Urnauta, ki je s serijo dobrih začetnih udarcev najprej izničil minimalno prednost gostov, nato pa pred končnico še poskrbel za vodstvo 20:17. Ko je že kazalo, da bodo Slovenci zanesljivo dobili prvi niz, pa so udarili tudi belgijski "float" serverji, ki so svoji ekipi zagotovili prvo zaključno žogo, nato so jih imeli še nekaj, pri izidu 27:28 pa so četrto tudi izkoristili. Tudi na začetku drugega niza slovenski servis ni hotel na nasprotno polje, kar so Belgijci izkoristili in z odličnim blokom povedli z 9:6. Da pa se niso bolj odlepili, so poskrbeli servisi Klemna Čebulja in tudi borbenost v obrambi, to je Sloveniji prineslo izenačenje na 14:14. Domači so prvič povedli z asom Urnauta, njegovim tretjim na tekmi, za rezultat 19:18. Po bloku Mitje Gasparinija je prednost narasla na dve točki, toda mirne končnice spet ni bilo. Gosti so ubranili dve zaključni žogi, toda blok Urnauta je Sloveniji vendarle zagotovil izenačenje.

V dvorani Stožice so lahko slovenski odbojkarji računali na glasno podporo s tribun. FOTO: Aljoša Kravanja

"Brez evforije, vemo, kaj moramo delati!" je po začetnem vodstvu v tretjem nizu soigralce opozarjal glasni, strogi, a tudi za igro razpoloženi Urnaut, a kaj je treba delati, so dobro vedeli tudi tekmeci, ki si nikakor niso dovolili, da zaostanejo več kot dve točki. Še več. V končnici so po napaki Gasparinija celo povedli z 22:21 in na pomolu je bil nov dramatični zaključek niza. As Urnauta je domači ekipi priskrbel prvo zaključno žogo, as Gasparinija pa je na veliko veselje glasnih navijačev zagotovil vodstvo 2:1. Četrti niz pa ni bil več tako izenačen. Razpoložena Urnaut in Gasparini sta svojo ekipo povlekla, v pravem času je blok prispeval Jan Kozamernik. Slovenci so povedli z 8:4 in 12:7 in po bloku Gasparinija 14:8 ter brez večjih težav osvojili tisto, kar jim je še manjkalo.

"Super. Mi smo že po zmagi v evropski in svetovni ligi in drugem mestu na evropskem prvenstvu zatrjevali, da ne bomo izgubili motiva. Nismo ga, mislim, da smo danes to dokazali. Želimo še višje, uvrstitev na SP je res zelo velik uspeh. A klub kakovosti v ekipi moramo ostati skromni. Edini način je, da gremo tekmo za tekmo. Danes smo malo preveč evforično startali, preveč smo hoteli, manjkalo nam je uigranosti, naredili smo preveč napak. A z bolj taktično igro smo prišli do uspeha, kar je najvažneje," je dejal Tine Urnaut, kapetan Slovenije.

Selektor Slovenije Slobodan Kovač pa je povedal: "Moji igralci so začeli z velikim srcem, a manjkala je glava. V prvem nizu smo naredili ogromno napak na servisu in šele, ko so igralci dojeli, da jim je dovolj, če s servisom žoge le pošljejo tekmecem, je bilo takoj bolje. Uvrstitev na svetovno prvenstvo je velik uspeh, a šele prvi korak. Imamo odlično reprezentanco, odlične mlade igralce, ki prihajajo in že svetovna liga, ki se kmalu začne, je priložnost, da naredimo še korak naprej. Priložnost bodo dobili tudi mladi igralci, danes pa jih enostavno nisem mogel poslati v ogenj. Enostavno jih premalo poznam, da bi jim zaupal priložnost v važnih trenutkih. Za izkušenejše pa dobro vem, kako igrajo, ko je najbolj potrebno. Niso me razočarali, lahko se veselimo, izkoristili smo domače igrišče ter izpolnilo prvi cilj v sezoni."