Katanec, Zdovc in Petrovič v Hramu športnih junakov

Ljubljana, 26. 08. 2015 08.32 |

Nogometaš Srečko Katanec, košarkar Jure Zdovc in alpski smučar Rok Petrovič so letošnji izbranci za Hram športnih junakov Društva športnih novinarjev (DŠNS) v ljubljanski dvorani Stožice. Trojica se bo v četrtek pridružila devetinštirideseterici, ki že ima svoje mesto v hramu.

Srečko Katanec
Srečko Katanec FOTO: Damjan Žibert

DŠNS bo omenjeno trojico v Hram športnih junakov sprejelo ob robu četrtkove pripravljalne tekme košarkarske reprezentance pred evropskim prvenstvom proti Srbiji, tudi nogometno izbrano vrsto pa v prihodnjih dneh čakata pomembni tekmi v boju za evropsko prvenstvo 2016. Selektorja obeh slovenskih zasedb sta prav Jure Zdovc in Srečko Katanec.

Leta 1963 rojeni Srečko Katanec je prve nogometne korake naredil pri NK Ljubljani, pri Olimpiji pa se je uveljavil in se za eno sezono podal v zagrebški Dinamo. Od tam ga je pot vodila v Partizan. Katanec je edini Slovenec, ki je zaigral v finalih vseh treh evropskih pokalov. S Stuttgartom je klonil v finalu pokala Uefa, s Sampdorio dobil finale pokala pokalnih zmagovalcev in izgubil obračun za ligo prvakov. Z jugoslovansko reprezentanco, za katero je zbral 31 tekem, je osvojil bronasto medaljo na olimpijskih igrah v Los Angelesu, za Slovenijo, katere selektor je drugič, pa je odigral pet tekem.

Jure Zdovc
Jure Zdovc FOTO: Damjan Žibert

Tri leta mlajši Zdovc je kariero začel v domačih Slovenskih Konjicah, od tam je prestopil v Olimpijo, kjer si je izboril vpoklic v jugoslovansko reprezentanco. Z Jugoslavijo je dvakrat osvojil naslov evropskega prvaka, naslov svetovnega prvaka in olimpijsko srebro leta 1988. Po prestopu v tujino je leta 1993 s francoskim Limogesom osvojil naslov evropskega klubskega prvaka, veljal pa je za najboljšega evropskega obrambnega igralca. V dresu slovenske reprezentance je nastopil na štirih EP, pozneje pa se je uveljavil tudi kot trener in selektor.

Prezgodaj preminuli Rok Petrovič, rojen istega leta kot Zdovc, na velikih tekmovanjih sicer ni osvojil nobene kolajne. Status velikanov slovenskega alpskega smučanja si je priboril s petimi posamičnimi zmagami v slalomu, ki so mu prinesle mali kristalni globus; to mu je uspelo kot prvemu Slovencu. Pred tem je na mladinskem SP osvojil zlato in bronasto medaljo v slalomu in veleslalomu. Velja za utemeljitelja napredne smučarske tehnike. Tik pred zagovorom magistrske naloge leta 1993 je umrl med potapljanjem pri Veli Luki na Korčuli.