Američanka Serena Williams in Španka Muguruza finalistki Wimbledona

London, 09. 07. 2015 15.25 |

Na turnirju za grand slam v Wimbledonu se bosta v finalu pomerili Američanka Serena Williams in Španka Muguruza. Španka je odpravila Poljakinjo Radwanska z 2:1 v nizih, Američanka pa je bila boljša od Rusinje Šarapove z 2:0.

Na teniškem turnirju za grand slam v Wimbledonu je Španka Garbine Muguruza postala prva finalistka, ki je izločila 13. nosilko Agnieszko Radwansko. Tako je 21-letna Španka dosegla največji uspeh v karieri, 20. nosilka je zmagala z 2:1 v nizih. Prvi niz je dobila Španka (6:2), drugega Poljakinja (6:3), tretjega pa spet Španka (6:3), dvoboj je trajal slabi dve uri. V Venezueli rojena Španka se je prvič uvrstila v veliki finale turnirja za grand slam, španske barve v velikem finalu najbolj slovitega turnirja na svetu je nazadnje zastopala Arantxa Sanchez-Vicario davnega leta 1996, Muguruza pa si je z uvrstitvijo na odločilen dvoboj v Wimbledonu že zagotovila svojo prvo uvrstitev med "top 10" najboljših igralk na svetu.

Muguruza, ki je doslej dosegla le eno turnirsko zmago - lani je slavila na turnirju v avstralskem Hobartu -, je odlično odprla polfinalni dvoboj, pet leta starejšo in veliko bolj izkušeno poljsko tekmico je zasenčila v vseh teniških prvinah, po 34 minutah pa prvi niz dobila s 6:2. Španka je v prvi igri drugega niza takoj odvzela začetni udarec Radwanski, v nadaljevanju pa se je Poljakinja vendarle otresla pritiska in v šesti igri izenačila na 3:3, nato pa dobila naslednje tri igre za 6:3.

Garbine Muguruza
Garbine Muguruza FOTO: Reuters
V odločilnem tretjem nizu je več sprva kazalo na zmago Radwanske, 14-kratna zmagovalka turnirjev WTA in pred tremi leti celo druga igralka na jakostni lestvici je namreč takoj naredila "break", a ji je Španka vrnila z enako mero in v drugi igri tretjega niza izenačila na 1:1. Odločitev o zmagovalki je padla v šesti igri, ko je Muguruza odvzela začetni udarec Radwanski ter nato osvojila svojega za vodstvo s 5:2, v deveti igri pa - navkljub nekaterim težavam in vidni, a razumljivi živčnosti - vendarle zmagala s 6:3.

V drugem polfinalnem paru sta se pomerili Serena Williams in Marija Šarapova. Američanka je bila boljša od ruske tekmice in je zmagala z 2:0. Prvi niz je dobila s 6:2, drugega pa s 6:4, dvoboj je trajal le 80 minut. Prva nosilka turnirja je doslej že petkrat slavila na najbolj slovitem turnirju na svetu, nazadnje leta 2012.

Mlajša od sester Williams se je že osmič uvrstila v finale v Wimbledonu, v soboto pa bo naskakovala že svojo šesto posamično zmago na tem tradicionalnem turnirju. Williamsova je v All England Clubu slavila že v letih 2002, 2003, 2009, 2010 in 2012, v svoji bogati biografiji pa ima še po šest zmag na odprtem prvenstvu Avstralije v Melbournu in odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku ter tri na odprtem prvenstvu Francije v Parizu.

V današnjem polfinalnem obračunu je povsem razorožila Šarapovo, sicer zmagovalko tega turnirja iz leta 2004. Prvi niz je zanesljivo dobila s 6:2, nekaj več znoja je prelila v drugem nizu, na koncu pa vendarle, potem ko je v peti igri odvzela servis Rusinji, zasluženo slavila končno zmago. "Bila sem malo živčna, saj že dolgo časa nisem nastopila v polfinalu turnirja za grand slam. Ni bilo lahko, za menoj je zanimiv in zahteven dvoboj, nič drugače ne bo v soboto, v Wimbledonu namreč vsi želijo zmagati," je po polfinalni zmagi nad Šarapovo dejala 33-letna Williamsova.