Le Mans, 14. 06. 2015 15.20 |

STA/M.J./T.Š.
4

Na tradicionalni avtomobilistični dirki 24 ur Le Mansa je po petih letih prevlade Audija slavila druga nemška tovarna. Prva zasedba Porscheja, za katero sta ob dirkaču formule 1 Nicu Hulkenbergu vozila še Earl Bamber in Nick Tandy, je poskrbela za že 17. zmago nemškega proizvajalca na tej prestižni dirki.

• Vrhunci 83. vzdržljivostne dirke 24 ur Le Mansa
    00:46
    Vrhunci 83. vzdržljivostne dirke 24 ur Le Mansa
  • Veselje ob zmagi v LeMansu
    00:32
    Veselje ob zmagi v LeMansu

Dvojno zmago Porscheja je potrdila še zasedba Timo Bernhard-Mark Webber-Brendon Hartley, šele tretji pa je bil lanski zmagovalec v Audiju Andre Lotterer s sovoznikoma Marcelom Fässlerjem in Benoitom Treluyerjem. V dosedanjih 83 izvedbah dirke v Le Mansu ima Porsche največ zmag, 17, sledi Audi s 13 uspehi, tretji je Ferrari z devetimi. Za Porsche pa je letošnje slavje tudi prekinitev kar 17 let dolge zmagovalne suše. Nico Hulkenberg, ki je prvič nastopil na tem tekmovanju, je prvi aktivni voznik formule 1, ki je slavil tudi v Le Mansu, po letu 1991, ko je slavil Belgijec Bertrand Gachot. Njegovo moštvo sta dopolnila Novozelandec Earl Bamber in Britanec Nick Tandy. V prvem Porscheju 919 Hybrid so imeli na koncu po 5383 prevoženih kilometrih, v katerih so nanizali 395 krogov, krog naskoka pred posadko v enakem dirkalniku, v katerem je bil poleg nekdanjega dirkača formule 1 Avstralca Marka Webbra še Nemec Bernhard in Novozelandec Hartley. Lanski zmagovalci so bili tokrat z Audijem R18 e-tron quattro prepočasni za dva kroga.

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg FOTO: Reuters

Skok Porscheja na vrh po lanski vrnitvi na dirko pomeni veliko osvežitev za naporno tekmovanje, ki so ga prvič izvedli leta 1923. V prihodnje pa bo Le Mans verjetno še bolj zanimiv, saj se bo konkurenci najmočnejših dirkalnikov pridružil še Ford, zelo verjetno pa tudi BMW in Mazda, ki je tukaj slavila leta 1991.

1. Hülkenberg-Bamber-Tandy (Nem/NZl/Vbr/Porsche 919 Hybrid)