Vršac, 18. 01. 2012 19.45 |

Slovenska rokometna izbrana vrsta je v drugem krogu evropskega prvenstva z 29:31 izgubila proti Hrvaški. Varovanci Borisa Deniča so tako doživeli še drugi zaporedni poraz in se bodo le stežka uvrstili v nadaljevanje tekmovanja.

Slovenski rokometaši so na letošnjem zaključnem turnirju stare celine v Srbiji drugič ostali praznih rok. Po ponedeljkovem porazu z Norvežani s 27:28 so jih v današnjem obračunu v Vršcu spravili na kolena še Hrvati. Izbranci Borisa Deniča se bodo v petek, 20. januarja, pomerili še z Islandci, tudi v primeru zmage pa je njihova uvrstitev v drugi del evropskega prvenstva v Novem Sadu pod velikim vprašajem in odvisna od razpletov drugih tekem v skupini D.

Dragan Gajič je bil najboljši strelec slovenske reprezentance.
Dragan Gajič je bil najboljši strelec slovenske reprezentance. FOTO: Reuters

V slovenskem taboru so pred izjemno pomembnim in prestižnim sosedskim obračunom zatrjevali, da so pozabili na grenko norveško izkušnjo, prve minute pa so to le potrdile. Uvodna slovenska postava – vratar Gorazd Škof, krilna igralca Luka Žvižej in Dragan Gajič, krožni napadalec Miha Žvižej ter zunanji igralci David Špiler, Uroš Zorman in Jure Dolenec – tokrat tekmo ni odprla z 0:6, kot je to storila proti Norveški, na krilih 1500 slovenskih privržencev v dvorani Millenium v Vršcu so bili povsem konkurenčni "kavbojem", kot Hrvati imenujejo svoje rokometaše.

Slovenska obramba 6-0 je visoki hrvaški zunanji vrsti – v njej ni bilo ideologa in prvega zvezdnika Ivana Balića – povzročila kar hude preglavice, Domagoj Duvnjak, Blaženko Lacković in druščina so jo le stežka prebijali ter prihajali do čistih strelov. Slovenija je po vodstvu s 3:2 prvič na tekmi zaostala v šesti minuti (3:4), od tedaj naprej pa ji je uspelo le še izenačiti na 4:4.

V nadaljevanju so olimpijski prvaki iz Atlante leta 1996 in Aten leta 2004 ter svetovni prvaki iz Portugalske leta 2003 vendarle uveljavili večjo izbiro kakovostnih igralcev in jim v 15. minuti ušli na štiri gole (6:10). Denič je nerazpoloženega Škofa, ki je zbral le dve obrambi, zamenjal s Primožem Proštom, v ogenj pa poslal tudi Jureta Dobelška, Petra Puclja in Davida Miklavčiča. "Sveža kri" je malce poživila igro, Slovenija je v 18. minuti znižala na 8:10, po petih minutah pa je vnovič zaostajala za štiri gole (9:13). Po Deničevi minuti odmora je Slovenija vendarle našla pravo smer, tri minute pred odhodom na veliki odmor je Luka Žvižej po natančnem strelu s krilnega položaja znižal na 12:13. V končnici prvega dela jim je močno padla zbranost, za sosedi so znova zaostali za štiri gole (12:16).

Slovenski rokometaši so v 33. minuti prvič na dvoboju zaostali za pet (12:17), po dveh golih Gajiča in enega Mihe Žvižeja pa so se v 35. minuti približali na dva gola zaostanka (15:17). Dvoranski sektorji s pretežno slovenskimi privrženci je "eksplodiral" v 38. minuti, ko je Miha Žvižej – ob igralcu manj na igrišču – znižal na 17:18. Deničevi izbranci so v nadaljevanju zaigrali še bolj odločno, Gajič je z dvema zaporednima goloma – po dveh asistencah Zormana – v 43. minuti tekmo postavil v začetno izhodišče (20:20). Slovenci so Hrvatom za ovratnik dihali vse do konca tekme, navkljub izjemno požrtvovalni igri pa jim ni uspelo narediti kakovostnega preskoka. "Kavboji" so jim v 50. minuti znova ušli na tri gole (23:26), tega zaostanka pa utrujenim in manj izkušenim slovenskim rokometašem vse do konca tekme ni uspelo nadoknaditi.

Izjave po tekmi Slovenija - Hrvaška

Boris Denič, selektor Slovenije: "Mojim fantom bi čestital za prikazano igro, predvsem v drugem polčasu, ki je bil zelo kakovosten in poln teka. Uprizorili smo nekaj lepih akcij, dve zgrešeni sedemmetrovki in dve, tri zapravljene 100-odstotne priložnosti v trenutkih, ko se je lomila tekma, pa so nam onemogočile, da bi se v končnici še bolj enakovredno zoperstavili Hrvatom."

Jure Dolenec, igralec Slovenije: "Našo usodo bomo reševali proti Islandiji, kar smo vedeli že pred dvobojem s Hrvaško. Naše razočaranje po porazu s sosedi je veliko večje, kot sem pričakoval. Videli smo, da se lahko kosamo z reprezentanco, ki je že dvajset let v samem svetovnem vrhu. Pokopali so nas zgrešeni 'zicerji', kar se nam je zgodilo že na tekmi proti Norveški. Do petka se bomo morali zbrati, kar pa ne bo lahko, predvsem zaradi tega, ker nam primanjkuje izkušenj. Dejstvo je, da je najpomembnejša tekma šele pred nami, mi pa ne bi hoteli domov."

Dragan Gajič, igralec Slovenije: "Lahko smo ponosni, saj smo dali vse od sebe. Hrvatom smo se dobro postavili v obrambi in napadu. Bili smo blizu, a smo zapravili tri sedemmetrovke. Če hočemo biti reprezentanca na visoki ravni, potem moramo zabijati iz čistih položajev in imeti večji izkoristek sedemmetrovk. Če to storimo do petka, potem lahko premagamo Islandijo."

Miha Žvižej, igralec Slovenije: "Bili smo blizu, dali smo vse od sebe, nimamo si česa očitati. Zgrešili smo preveč čistih strelov, naredili nekaj tehničnih napak, izkušeni Hrvati pa so to izkoristili in nas kaznovali."

Slovenija – Hrvaška 29:31 (12:16)