Hamilton slavil na čustveni dirki v Spaju, Mick Schumacher na očetovi najljubši stezi odpeljal častni krog

Spa-Francorchamps, 27. 08. 2017 15.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Britanec Lewis Hamilton je slavil na nedeljski dirki za VN Belgije v Spa-Francorchampsu. Drugega mesta se je razveselil najboljši dirkač sezone Nemec Sebastian Vettel (Ferrari), tretji pa je bil Red Bullov Avstralec Daniel Ricciardo. V Belgiji so navijači navdušeno pozdravili Micka Schumacherja, sina legendarnega Michaela Schumacherja.

Hamilton je kot prvi zapeljal čez štartno-ciljno črto v zadnjem krogu belgijske dirke. FOTO: AP

Za Lewisa Hamiltona je bila nedeljska zmaga na jubilejni 200. dirki v karieri peta v sezoni in skupno že 58. Z novimi 25 točkami je Britanec zmanjšal zaostanek za Sebastianom Vettlom v točkovanju svetovnega prvenstva, Nemec ima na prvem mestu zdaj še sedem točk naskoka; ima jih 220, Hamilton 213, tretji je Mercedesov Finec Valtteri Bottas, v nedeljo peti, s 179. Konec tedna v Belgiji je poskrbel za malo razburljivega dogajanja na stezi in za precej nostalgičnega obujanja spominov. Ti so bili v Spaju povezani predvsem z Michaelom Schuamcherjem, nekdanjim sedemkratnim svetovnim prvakom. S Schumacherjem je bil povezan tudi sobotni rekord oziroma njegovo izenačenje. Hamilton je namreč že 68. v karieri zmagal v kvalifikacijah, toliko "pole positionov" pa ga je potisnilo na vrh in delitev prvega mesta večne lestvice formule 1 v tej prvini s Schumacherjem. Hamilton je brez težav ubranil prvo mesto po startu, potem pa le še 44 krogov zadrževal tekmece za sabo. Prav veliko dela ni imel, še najbolj se je pritoževal zaradi prepočasnega varnostnega avtomobila na stezi po dveh tretjinah (na stezo sta ga z nespametno tveganim prehitevanjem in stiskanjem ob zaščitni zid, ki se je je končalo s polomljenim krilcem in predrto pnevmatiko, spravila kar člana iste ekipe Force India Sergio Perez in Esteban Ocon), krog zatem pa je odbil edini pravi nevarni napad Vettla na dirki, ki se je končal tako, da je Nemec pred zavojem popustil in ni vztrajal ob boku tekmeca.

Na prvem in drugem mestu sta tako končala najhitrejša iz kvalifikacij, na tretje pa se je iz tretje startne vrste prebil Ricciardo. Ta je izkoristil tudi kazen drugega Ferrarijevega voznika Kimija Räikkönena, ki je vozil pred njim, a je moral zaradi neupoštevanja pravil (rumene zastave) na kazenski desetsekundni postanek. "Ekipa je opravila izvrstno delo. Ni bil povsem enostaven konec tedna, Sebastian se je dobro boril, a rekel sem si, da sem Belgijo prišel po zmago in to sem tudi naredil," je dejal Hamilton. "Kar zabavno je bilo. Računal sem, da bo Lewis naredil kakšno napako, a je ni," pa je tekmecu premoč priznal Vettel. Manj razlogov za zadovoljstvo je imel mladi as Max Verstappen. Nizozemec je imel v Spaju skoraj domačo oranžno navijaško podporo, toda ni mu pomagala, saj je njegov Red Bull izdihnil še pred četrtino dirke, kar je bil zanj že šesti odstop zaradi tehnične okvare v sezoni. Sezona se bo nadaljevala na še enem klasičnem prizorišču v italijanski Monzi že čez en teden.

Pred dirko je sin nekdanjega svetovnega prvaka Michaela Schumacherja Mick Schumacher s častnim krogom obudil spomin na prvo zmago starejšega Schumacherja v formuli 1. Michael Schumacher je prvenec v tem tekmovanju dosegel prav na belgijski dirki pred 25 leti, avgusta 1992. Pred začetkom dirke za VN Belgije je 18-letnik, ki tekmuje v evropskem prvenstvu formule 3, sedel za volan bolida svojega očeta iz leta 1994. Z Benettonom B194 je takrat Schumacher dosegel svoj prvi naslov svetovnega prvaka. Na ta način so prireditelji dirke v belgijskih Ardenih obeležili 25. obletnico zmage sedemkratnega svetovnega prvaka, ki od leta 2013 po hudi nesreči na smučanju in možganskih poškodbah okreva v domači oskrbi, njegovo zdravstveno stanje pa je dobro varovana skrivnost. Dirkališče v Spa-Francorchampsu je bilo vedno eno najljubših prizorišč nemškega dirkaškega zvezdnika.

30. avgusta 1992 je dosegel svojo prvo zmago v karieri prav v Spaju. Tam je leto pred tem, avgusta 1991, tudi začel bogato kariero, prvo dirko je vozil za ekipo Jordan, pozneje je več let vozil za Benetton, v najbolj uspešnem obdobju kariere pa za Ferrari. "Zame je bilo to velika čast in veselje. Voziti očetov dirkalnik je bilo res vznemirljivo, zelo čustveno in po drugi strani neverjetno. V tem avtu je toliko zgodovine. Vesel sem, da sem dobil priložnost za vožnjo," je dejal Mick Schumacher. Ob tej priložnosti - v Belgiji so ga ob stezi pozdravili številni navijači - je mladenič nosil posebno spominsko čelado v barvah, kakršne je v svoji aktivni karieri uporabljal oče.

Izidi VN Belgije (44 krogov, 308,052 km):
1. Lewis Hamilton (VBr/Mercedes) 1:24:42,820 sekunde (povp. hitrost: 220,037 km/h)