Hamilton z zmago pregnal dežne oblake, Rosberg izgubil drugo mesto zaradi pogovora z ekipo

Silverstone, 10. 07. 2016 15.46 |

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 za VN Velike Britanije v Silverstonu. Na domači preizkušnji, deseti postaji sezone 2016, je svetovni prvak ugnal moštvenega sotekmovalca Nemca Nica Rosberga, tretji je bil Nizozemec Max Verstappen (Red Bull). Rosberg zaradi kasnejše kazni padel na tretje mesto.

Lewis Hamilton in Nico Rosberg sta si spet delala družbo na stopničkah.
Lewis Hamilton in Nico Rosberg sta si spet delala družbo na stopničkah. FOTO: AP

V skupnem seštevku je v vodstvu ostal Nico Rosberg, ki pa ima zdaj pred današnjim zmagovalcem le še štiri točke naskoka. Za Lewisa Hamiltona je današnji uspeh že tretja zmaga v nizu na domačem prizorišču, četrta zmaga v sezoni 2016, skupno pa njegova 47. v karieri. Naslednja dirka bo čez 14 dni na Madžarskem. Potem ko je Rosberg nedeljsko dirko končal na drugem mestu, je na uradno potrditev te uvrstitve vodilni v skupnem seštevku svetovnega prvenstva moral še počakati. Vodstvo tekmovanja je proti Nemcu namreč po koncu preizkušnje v Silverstonu uvedlo preiskavo zaradi nedovoljene komunikacije z moštvom. Sporna je bila radijska komunikacija nekaj krogov pred koncem, ko so iz boksov Rosbergu svetovali, naj zaradi težav z menjalnikom ne uporablja sedme prestave. V letošnji sezoni so možnosti pogovorov med dirkači in moštvom prek radijskih zvez močno omejene, pravila pa natančno določajo, v katerih primerih lahko ekipa voznika obvešča o tehničnih vidikih oziroma težavah z dirkalnikom. Rosberg je zvečer dobil slabe novice, kazen desetih sekund pribitka je bila potrjena. V SP Nemec ostaja prvi, a ima le še točko naskoka pred današnjim zmagovalcem, moštvenim sotekmovalcem Hamiltonom.

Ta je po številu zmag ujel tudi rojaka Nigela Manslla, s katerim si zdaj delita prvo mesto na lestvici najboljših britanskih dirkačev v tem športu. Naslednje poglavje v "vojni zvezd", kot so po trčenju na prejšnji dirki v Avstriji in oživljenem resnem rivalstvu med Mercedesovima dirkačem številni poimenovali obračun voznikov srebrnih puščic, je v nedeljo dobil Hamilton. Za Rosberga se lahko dirka razplete še slabše, kot se je z novim porazom proti neposrednemu tekmecu. Vodstvo tekmovanja je proti Nemcu namreč po koncu preizkušnje uvedlo preiskavo zaradi nedovoljene komunikacije z moštvom. Sporna je radijska komunikacija nekaj krogov pred koncem, ko so iz boksov Rosbergu svetovali, naj zaradi težav z menjalnikom ne uporablja sedme prestave. V letošnji sezoni so možnosti pogovorov med dirkači in moštvom prek radijskih zvez močno omejene, pravila pa natančno določajo, v katerih primerih lahko ekipa voznika obvešča o tehničnih vidikih oziroma težavah z dirkalnikom.

Na stezi se je sicer dogajalo malo razburljivega. Začetek je zaznamoval dež, zato so dirkači startali za varnostnim avtomobilom. Ko se je ta umaknil, pa se vsaj na vrhu vrstni red ni veliko spreminjal. Hamilton je ostal na vrhu, za dva od redkih razburljivih trenutkov pa sta poskrbela Rosberg In Verstappen. Mladi nizozemski adut Red Bulla se je najprej prebil na drugo mesto s spretnim prehitevanjem, toda 15 krogov pred ciljem mu je izkušenejši Nemec vrnil z enako mero in se spet prebil na drugo mesto. "Ne vem, če je kdo sploh lahko še bolj vesel. Lepo je tudi, da nam je bilo ob koncu naše angleško vreme naklonjeno. V takšnih okoliščinah je težko voziti. A to je tudi mik britanske dirke, nikoli ne moreš povsem sproščeno samo krožiti do cilja," je današnje dogajanje strnil veseli zmagovalec, ki je po podelitvi pokalov tudi pozdravil številne navijače, ki so se zgrnili pod oder za zmagovalce. Na dirkališču se jih je zbralo kar 130.000. Za prvo trojico so se zvrstili drugi Red Bullov voznik Daniel Ricciardo, Ferrarijev drugi voznik Kimi Räikkönen, dvojec Force Indie Sergio Perez in Nico Hülkenberg, osmi je bil Carlos Sainz (Toro Rosso), šele deveti pa prvi Ferrarijev dirkač Sebastian Vettel. "Start je bil težak. Max me je prehitel, ni bilo lahko, ko sem ga lovil, na koncu mi je uspelo. Nisem pa mogel do Lewisa, danes je bil prehiter," je bil kratek Rosberg. Rosberg ima zdaj v SP, če mu ne bodo naložili kakšne dodatne kazni, 171 točk, le štiri več od Hamiltona. Tretji je Räikkönen s 106, Ricciardo jih ima 100.