Giro: Amadorju etapa, Hesjedal v rožnatem

Milano, 19. 05. 2012 18.43 |

Kostaričan Andrey Amador je zmagovalec 14. etape kolesarske dirke po Italiji. Drugo mesto je na današnji 206 kilometrov dolgi preizkušnji med krajema Cherasco in Cervinia osvojil Čeh Jan Barta, tretje pa Italijan Alessandro De Marchi. Rožnato majico vodilnega v skupni razvrstitvi je znova oblekel Kanadčan Ryder Hesjedal.

Kolesarska karavana na italijanski pentlji se je danes spopadla z izjemno zahtevno etapo z dvema vzponoma prve težavnostne kategorije. Prvi vzpon v dolžini 22,8 km na 1640 metrov visoki Col de Joux v Alpah je dobil Čeh Jan Barta (NetApp), etapa pa se je razpletla šele ob vzponu na 2001 meter visoko Cervinio. Kar 28 kilometrov dolg sklepni vzpon je bil v težkih vremenskih razmerah – karavano je ob nizkih temperaturah večji del današnje trase spremljal tudi nadležen dež – zelo zahteven, najhitrejši pa je bil Amador, ki je v ciljnem sprintu za las ugnal Barta. Za 25-letnega Andreya Amadorja je to prva etapna zmaga v štiriletni poklicni karieri. Tretjeuvrščeni Alessandro De Marchi je v cilj prikolesaril z dvema sekundama zaostanka, najbolj zadovoljen pa je bil četrtouvrščeni Ryder Hesjedal, ki je za Amadorjem zaostal za dvajset sekund, zato pa je znova oblekel najbolj prestižno majico na letošnjem italijanskem krogu.

Ryder Hesjedal
Ryder Hesjedal FOTO: Reuters

To je že nosil med sedmo in deveto etapo. Po današnji naporni gorski preizkušnji ima Kanadčan devet sekund prednosti pred doslej vodilnim Špancem Joaquimom Rodriguezom (Katjuša) in 41 pred tretjeuvrščenim Italijanom Paolom Tiralongom (Astana). Edini slovenski kolesar na letošnji dirki po Italiji Gregor Gazvoda (AG2R La Mondiale) je današnjo etapo končal na 152. mestu (+32:04), v skupni razvrstitvi pa je 134. (+1:44:45). V nedeljo bo na sporedu 169 km dolga gorska etapa med krajema Busto Arsizio in Pian dei Resinelli, ki bo vsebovala štiri vzpone, od tega po enega prve in druge ter dveh tretje težavnostne kategorije.