Novi sad, 22. 01. 2012 19.43 |

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v 1. krogu drugega dela (skupina II) evropskega prvenstva v Srbiji v Novem Sadu izgubila proti Franciji s 26:28 (15:14).

Izbranci slovenskega selektorja Borisa Deniča v svojem uvodnem dvoboju v drugem delu sklepnega turnirja v "stari dami", kot gostitelji imenujejo v osemdesetih letih minulega stoletja mogočno, zdaj pa že precej iztrošeno novosadsko dvorano Spens, niso bili kos aktualnim olimpijskim, svetovnim in evropskim prvakom iz Francije, ki so v petem medsebojnem obračunu na evropskih prvenstvih dosegli četrto zmago. Slovenija je klonila še na Švedskem leta 2002, Švici leta 2006 in v Avstriji leta 2010, slavila pa v Sloveniji leta 2004. Naša izbrana vrsta se bo po dnevu odmora v torek, 24. januarja, pomerila z Madžarsko, dan kasneje pa še s Španijo.

Slovenski rokometaši so se galskim petelinom, ki so v prvem delu proti Špancem, Madžarom in Rusom prikazali zelo blede predstave, v napadu zoperstavili z "najmočnejšim orožjem": krilna igralca Luka Žvižej in Dragan Gajič, krožni napadalec Miha Žvižej ter zunanji igralci David Špiler, Uroš Zorman in Jure Dolenec. V naši izjemno gibljivi obrambi 6-0 je Špilerja menjal Matej Gaber, med vratnici pa je malce nepričakovano stopil Primož Prošt, ki je dobil prednost pred Gorazdom Škofom. Deničevi izbranci so večji del prvega polčasa imeli v oblasti uveljavljene tekmece, absolutne kralje rokometnih igrišč od olimpijskih iger v Pekingu leta 2008. Obramba 6-0 je delovala brez napak, individualno izjemno močni francoski rokometaši, na čelu z Nikolo Karabatićem, ki je prvi gol dosegel po 24 minutah igre, zanjo niso našli pravega odgovora, Denič pa jo je neprestano krepil s svežim dotokom igralcev s klopi.

Thierry Omeyer je ob koncu tekme ob živce spravljal slovenske rokometaše.
Thierry Omeyer je ob koncu tekme ob živce spravljal slovenske rokometaše. FOTO: Reuters

Slovenski napad je bil prav tako v uvodnih dvajsetih minutah na zelo visoki ravni, Zorman in druščina se niso ustrašili francoskih orjakov in njihove slovite obrambe 5-1. S hitrim kroženjem žoge in neprestanimi menjavami igralskih položajev so je dodobra razširili in si z raznovrstnimi akcijami že v 13. minuti priigrali štiri gole prednosti (7:3). Do 22. minute so imeli "trikolorje" pod nadzorom, po seriji tehničnih napak pa se je prednost treh golov (12:9) v sami končnici povsem stopila. "Akrobat" Luc Abalo je z dvema zaporednima zadetkoma poskrbel za drugo francosko izenačenje na tekmi (14:14), Slovenija pa je na velik odmor odšla z golom prednosti (15:14). V začetku drugega polčasa je bil slovenski napad malenkost manj udaren kot v prvi polovici tekme, francoska igra pa je slonela na "rezervistih". Prvi zvezdniki francoske ekipe, izjema je le Abalo, so "statirali", na površju pa jih je držal manj znani Xavier Barachet.

Slovenski rokometaši so tekmecem prvič v hrbet pogledali v 45. minuti, ko so po zadetku krožnega napadalca Bertranda Gilla zaostali z 21:22, od tedaj naprej pa niso zmogli več prevzeti pobude. Deničevi izbranci so se trudili po najboljših močeh in v 55. minuti prek Luke Žvižeja zadnjič na tekmi izenačili na 25:25. V razburljivi končnici so ponovno naredili nekaj osnovnošolskih napak – najbolj usodni sta bili Gajičeva, ki je nastreljal Omeyerja, Luka Žvižej pa je prestopil, kar so na današnji tekmi zelo neprepričljivi Francozi izkoristili in Slovencem "ukradli" točko ali dve.

Slovenija - Francija 26:28 (15:14)