VIDEO in FOTO: Žolnirjeva: Ful je lepo ...

London, 31. 07. 2012 16.52 |

Slovenska judoistka Urška Žolnir je na olimpijskih igrah v kategoriji do 63 kilogramov osvojila zlato medaljo. To je prvo slovensko odličje na letošnjih igrah v Londonu, sicer pa zgodovinsko prvo zlato v ženskem delu olimpijske reprezentance.

Slovenska judoistka Urška Žolnir (do 63 kg) je na olimpijske igre prišla odločena vzeti medaljo, a skupaj s trenerjem Marjanom Fabjanom in klubskimi kolegi iz judo kluba z'dežele Sankaku o tem niso želeli govoriti na glas. Na poletni vrhunec letošnje sezone so se pripravljali zadnja štiri leta in na londonski tatami prispeli odlično pripravljeni. Ravno zaradi tega je bilo razočaranje ob izpadu v osmini finala tekmovanja zelo vidno pri Roku Drakšiču. A torek je bil povsem drugačen od Drakšičeve nedelje. Izkušena Žolnirjeva, ki ima za sabo ničkoliko svetovnih in evropskih prvenstev, svetovnih in evropskih pokalov, turnirjev za veliko nagrado in olimpijske igre v Atenah (bronasto odličje) ter Pekingu, je nastopila kot najbolje zna. Judoistka iz Pernovega je v prvem krogu ugnala Nemko Claudio Malzahn, v osmini finala je bila boljša od Ekvadorke Estefanie Garcie, v četrtfinalu je premagala Izraelko Alice Schlesinger, v polfinalu pa je bila z ipponom boljša še od Mongolke Tsedevsuren Munkhzaya.

Urška Žolnir
Urška Žolnir FOTO: STA

V finalu je bila njena tekmica Kitajka Xu Lili, Fabjanova varovanka pa je izkoristila prvo njeno napako, vrgla wazari in to je bilo dovolj za zmago. Ob koncu borbe je sicer tekmica dočakala yuko, vendar to ni imelo posebnega vpliva na končni razplet dvoboja. To je prvo slovensko žensko zlato po rokometašici Alenki Cuderman, ki ga je osvojila v dresu jugoslovanske reprezentance.

OI:
– 7. mesto, olimpijske igre Peking (2008)
– 3. mesto, olimpijske igre Atene (2004)

SP:
– 3. mesto, člansko SP Pariz (2011)
– 5. mesto, člansko SP Rio de Janiero (2007)
– 3. mesto, člansko SP Kairo (2005)
– 5. mesto, člansko SP München (2001)

EP:
– 5. mesto, člansko EP Čeljabinsk (2012)

SI:
– 1. mesto, sredozemske igre Pescara (2009)
– 3. mesto, sredozemske igre Almeria (2005)

svetovni pokal:
– 1. mesto, velika nagrada Moskva (2011)
– 1. mesto, svetovni pokal Birmingham (2010)
– 1. mesto, velika nagrada Tunis (2009)
– 1. mesto, super svetovni pokal A Hamburg (2007)
– 1. mesto, svetovni pokal A Budimpešta (2008)
– 1. mesto, svetovni pokal A Budimpešta (2006)
– 1. mesto, svetovni pokal A Sofija (2007)
– 1. mesto, svetovni pokal A Sofija (2006)
– 1. mesto, svetovni pokal A Sofija (2003)
– 1. mesto, svetovni pokal Leonding (2005)

Predsednik Türk je čestital zlati judoistki
"Čestitam vam za odličen športni rezultat in za zlato medaljo, ki ste jo osvojili na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Londonu. V vaši dolgoletni športni karieri ste dosegli številne vrhunske dosežke, ki so rezultat močne volje in trdega dela. Po osvojeni bronasti olimpijski medalji v Atenah pa ste sedaj osvojili še najžlahtnejšo med njimi, zlato olimpijsko medaljo. Že v polfinalu ste pokazali veliko energijo in borbenost ter dvoboj suvereno končali sebi v prid. S požrtvovalnim nastopom v finalu in osvojitvijo naslova olimpijske prvakinje pa ste še dodatno navdušili vse športne navdušence in navijače v Sloveniji ter vnovič dokazali, da sodite v svetovno športno elito. Veselim se z vami in vam želim še veliko uspehov na vaši nadaljnji športni poti," je v čestitki zapisal predsednik Türk.

Premier se je pridružil čestitkam
Predsednik Vlade RS Janez Janša je čestital Urški Žolnir za prvo zlato žensko slovensko olimpijsko kolajno. Ob tem izjemnem podvigu je zapisal, da je Urški uspelo z dolgoletnim treningom osvojiti ravnotežje fizične moči in miselne umirjenosti, s katerimi je premagala vse nasprotnike. 'Brez vztrajnosti in odločnega truda ni bleščečih trenutkov' je misel Hsun Ce-ja in predsednik Vlade RS Janez Janša je dodal, da je za Urško Žolnir danes ta bleščeči trenutek ter da je Slovenija ponosna na njo.