Melbourne, 29. 01. 2012 15.10 |

Srbski teniški as Novak Đoković je s 3:2 v nizih po skoraj šestih urah v velikem finalu odprtega prvenstva Avstralije premagal Španca Rafaela Nadala. Dvojec je odigral najdaljši teniški dvoboj v zgodovini dogodkov za veliki slam.

V polfinalu odprtega teniškega prvenstva je nedvomno več energije za preboj v finale porabil Srb Novak Đoković, najboljši igralec minule sezone pa je s 7:5 tudi izgubil uvodni niz. Rafael Nadal je za vodstvo z 1:0 v nizih potreboval 80 minut, tekmecu pa je uspel dvakrat odvzeti začetni udarec. V nadaljevanju dvoboja je Srb uspel razviti svojo igro in drugi niz po 66 minutah dobil s 6:4, po izenačenju na 1:1 v nizih pa je Nole izkoristil prav vse hibe v igri Nadala in s 6:2 dobil tretji niz.

Đokovića je od prve letošnje zmage na turnirjih za grand slam ločil le še osvojeni niz, a športnik z Majorke se ni dal. Z močnimi udarci in veliko zbranosti je namreč načenjal samozavest Srba, ki je nekajkrat močno ogrozil svoj začetni udarec, pri veliki vrnitvi za 4:4 pa je začelo deževati in sledila je prekinitev. Ta je očitno bolje del športniku z Majorke, ki je držal priključek z Beograjčanom, v podaljšani igri pa ga je premagal in po 88 minutah igre poravnal izid na 2:2 v nizih.

Novak Đoković
Novak Đoković FOTO: Reuters

Sledil je peti odločilni niz, v katerem Đoković ni dovolil presenečenja in še sedmič zapored v velikem finalu premagal Nadala. Do 2:2 je bi izid poravnan, nato pa je nekaj časa na igrišču Rod Laver Arene kraljeval Nadal, ki je povedel s 4:2. Najboljši igralec sveta je že v naslednji igri vrnil 'break' in znižal zaostanek na 3:4 ter se s 4:4 spet vrnil v igro. V deveti igri si je že priigral priložnost za odvzem servisa Nadalu, a se je ta uspešno ubranil in povedel s 5:4. Đoković je izenačil in v naslednji igri odvzel Nadalu začetni udarec. Štiriindvajsetletnik Đoković je po letih 2008 in 2011 še tretjič osvojil OP Avstralije, skupno pa je to zanj še peti naslov za veliki slam v karieri. Dvoboj, ki je trajal natanko 5 ur in 53 minut, je bil najdaljši v zgodovini avstralskega turnirja in najdaljši v zgodovini dogodkov za veliki slam. "Privilegij je stati na zmagovalnem odru. Hvala vsem, ki ste soustvarjali izjemen dogodek. Rafael, nedvomno si eden najboljših igralcev v teniški zgodovini in škoda, da na vrhu tu ni prostora za dva. Danes sva namreč spisala teniško zgodovino," je med drugim po veliki zmagi povedal Srb.