Indianapolis, 06. 02. 2012 03.58 |

V finalu lige ameriškega nogometa NFL, slovitem Super Bowlu, je moštvo New York Giants z 21:17 ugnalo New England Patriots. Eli Manning je tako v dvoboju podajalcev po letu 2008 znova zasenčil Toma Bradyja.

Že 46. tekma vseh tekem v ligi NFL se je začela sanjsko za moštvo iz New Yorka. Z dobrim prvim napadom (drivom) so namreč prisilili Patriotse, da so svoj uvodni 'lov za točkami' začeli globoko v svojem teritoriju, kar ob izjemno agresivni in trdni obrambi Giantsov ni pomenilo nič dobrega. Pri New Englandu so se odločili, da poskusijo s podajo, a je podajalec Tom Brady naredil zanj zelo netipično podajo, ki je njegovo moštvo drago stala. Iz svoje končne cone je namreč namerno podal v prazno polje, kar je pomenilo t. i. safety in dve točki za New York. Ob tem pa je posest pripadla še Eliju Manningu in soigralcem. Ponujeno priložnost je MVP (najkoristnejši igralec, op. a.) Super Bowla iz leta 2007 zgrabil z obema rokama, napad končal z natančno podajo do Victorja Cruza ter s prvim touchdownom na tekmi. Giantsi so povedli z 9:0, z istim rezultatom pa so dobili prvo četrtino.

Tom Brady je blestel ob koncu prvega in na začetku drugega polčasa.
Tom Brady je blestel ob koncu prvega in na začetku drugega polčasa. FOTO: Reuters

V drugi četrtini so se le prebudili tudi Patriotsi, na čelu z  Bradyjem, ki je počasi začel prihajati v pravi ritem. S prvim napadom je tako svoje moštvo popeljal do položaja, iz katerega je Stephen Gostkowski s strelom na gol zaostanek zmanjšal na šest točk. Nato je nekoliko bolje zaigrala tudi obramba New Englada, ki je le uspela ustaviti, v prvi četrtini, kirurško natančne podaje Manninga, ob tem pa je bolje onemogočala tudi poskuse New Yorka s tekom. Varovanci Billa Belichicka so tako tri minute in pol pred polčasom prišli do novega napada, Brady pa je uspel razviti igro, ki ga je krasila skozi to sezono. Z natančnimi podajami je dobro zadeval svoja 'tight enda' Roba Gronkowskega in predvsem Aarona Hernandeza ter svoje moštvo vztrajno premikal proti končni coni New Yorka. V nekaj ključnih poskusih se je izkazal še hitronogi Danny Woodhead, ki je tik pred koncem polčasa ujel podajo Bradyja in poskrbel, da je New England na polčas odšel s prednostjo ene točke.

Po tej ujeti žogi Maria Manninghama se je New Yorku začela nasmihati zmaga.
Po tej ujeti žogi Maria Manninghama se je New Yorku začela nasmihati zmaga. FOTO: Reuters

Tako kot je Brady končal prvi polčas, je začel tudi drugega. Z eno uspešno podajo za drugo je bil nerešljiva uganka za obrambo Giantsov, 'drive' pa je zaključil z natančno podajo do Hernandeza za touchdown in New England je povedel s 17:9. Ob tem je lastnik treh šampionskih prstanov Brady s 16 zaporednimi zaključenimi podajami v Super Bowlu popravil rekord legendarnega Joeja Montane. Že v naslednjem napadu New Yorka so tudi Manning in druščina pokazali, da se ne nameravajo kar tako predati ter želijo ponoviti zgodbo iz leta 2008, ko so presenetili takrat močno favorizirane Patriotse in jim ob tem pokvarili popolno sezono brez poraza. Podajalec Giantsov je namreč podobno kot v prvi četrtini delal preglavice obrambi New Englanda, ki pa je ob odločilnih poskusih le uspela zaustaviti nasprotnike iz 'velikega jabolka' pred končno cono, tako da se je napad končal z uspešno izvedenim strelom na gol Lawrenca Tynesa in z znižanjem rezultata na 17:12. Sledil je neuspešen napad New Englanda in znova so 'velikani' dobili priložnost, da zmanjšajo zaostanek ali celo pridejo v vodstvo.

Praktično se je ponovila zgodba iz prvega napada New Yorka v tretji četrtini. Obramba Patriotsov je znova delovala slabo vse do zaključnih trenutkov, ko je v ključnem tretjem poskusu uspela na tla zrušiti Manninga in še enkrat so Giantsi preko Tynesa dosegli tri točke s strelom na gol. V zadnji četrtini vse do ključnih minut nevarnejših napadov ni bilo. Patriotsi so imeli priložnost, da praktično razrešijo vse dvome o zmagovalcu, a Wes Welker ni uspel uloviti Bradyjeve podaje in žoga je pripadla New Yorku. Na sceno je tako stopil Manning, ki je svoje moštvo moral pripeljati zgolj do uspešnega strela na gol. Velik del posla je podajalec 'velikanov' storil z odlično, 40 jardov dolgo podajo, ki jo je mojstrsko ulovil Mario Manningham. Varovanci Toma Coughlina so nato v istem drivu prišli do zmagovitega touchdowna. New Englandu je namreč za preobrat ostalo zgolj še 58 sekund, Bradyju pa čudež ni uspel.

Eli Manning je znova zablestel, ko je bilo najbolj potrebno.