VIDEO in FOTO: Fenomenalni Federer s solzami pospremil zmago na OP Avstralije in jubilejni 20. grand slam v karieri

Melbourne, 28. 01. 2018 09.39 |

Švicar Roger Federer in Hrvat Marin Čilić sta se pomerila za naslov zmagovalca v finalu odprtega prvenstva Avstralije v tenisu. Švicar je osvojil 20. grand slam v svoji karieri, po dobrih treh urah igre je slavil s 3:2 v nizih.

Drugi nosilec Roger Federer je pri 36 letih lovil in ulovil že svoj 20. naslov na turnirjih za grand slam, šesti nosilec Čilić pa ima še vedno eno zmago na grand slamih, leta 2014 je slavil na OP ZDA. Federer je v finale napredoval po zgolj uri igre v polfinalu, saj je njegov nasprotnik, Korejec Hyeon Chugn, dvoboj zaradi poškodbe predal. Tako se je uvrstil v svoj sedmi finale v Melbournu, skupno pa že v 30. finale na turnirjih za veliki slam.

V prvem nizu je Švicar po dobrih desetih minutah igre vodil že s 3:0, enkrat je odvzel servis tekmecu, in nato brez težav dobil prvi niz s 6:2 v dobre pol ure igre. V drugem nizu se je Čilić prebudil in čeprav je uvodni niz kazal, da bo šlo za dolgočasen dvoboj, v katerem bo branilec naslova dominiral, se je igra dodobra razživela in zmagovalca je odločila šele podaljšana igra. Čilić je bil boljši in je niz odločil v svojo korist.

Roger Federer je slavil v Melbournu.
Roger Federer je slavil v Melbournu. FOTO: AP

V tretjem nizu se je zdelo, da ima Federer odgovor na napad Hrvata za končno slavje, niz je dobil s 6:3, se je Čilić še enkrat več vrnil v igro, v četrtem nizu gladko odbil napad drugega nosilca in prišel do zmage s 6:3. Tako je o zmagovalcu v Melbournu podobno kot lani vnovič odločal peti niz. Tokrat Švicar ni dopustil nobenega presenečenja, svojo igro je dvignil še za eno letvico in že takoj odvzel tekmecu začetni udarec za vodstvo z 2:0, na koncu je odločilni niz gladko dobil s 6:1 za svoje še šesto slavje na igrišču Roda Laverja.

V zahvalnem govoru je pohvalil tekmeca in s tresočim glasom dejal: "Tako sem srečen, to je neverjetno. Z zmago so se mi uresničile sanje. Čestitke Marinu, ki bo nova številka 3 na svetu, res sva odigrala dober obračun." Šestintridesetletni igralec, prava legenda tenisa, je skušal zadržati solze sreče, a mu ni uspelo in je končal v solzah. Z 20 grand slami je rekorder med moškimi; več naslovov imajo le Margaret Court, Serena Williams in Steffi Graf.

"Čestitke Rogerju, neverjetno je, kaj mu uspeva leto za letom. Tudi za menoj sta dva izjemna tedna. V začetku petega niza sem imel še majhne možnosti za zmago, a je Federer igral bolje. Novo sezono sem odlično začel. Upam, da bom tudi sam še dvignil kakšno trofejo," je dejal Čilić, ki je čestital tudi Federerjevemu trenerju, rojaku Ivanu Ljubičiću.

Roger Federer je osvojil že 20. grand slam v karieri.
Roger Federer je osvojil že 20. grand slam v karieri. FOTO: AP
Federer, ki je svoj vnovični zmagovalni pohod začel z zmago proti Slovencu Aljažu Bedenetu v prvem krogu in se nato v zgolj treh nizih znesel še nad Nemcem Jan-Lennardom Struffom, Francozom Richardom Gasquetom, Madžarom Martonom Fucsovicsem in Čehom Tomašem Berdychom, je do finala tako prišel precej spočit. Varovanec Ivana Ljubičića se je pomeril s Čilićem, prvim Hrvatom, ki je zaigral v finalu Melbourna. Čilić je v polfinalu po treh nizih premagal Britanca Kyla Edmunda.