Fantastično: Slovenski kadeti v finalu rokometnega SP!

Jekaterinburg, 19. 08. 2015 14.58 |

Kadetska reprezentanca Slovenije (U-19) se je uvrstila v finale svetovnega prvenstva v Rusiji. Slovenci so v polfinalu po velikem preobratu premagali Islandijo z 31:30. Za zlato kolajno bodo igrali proti zmagovalcu druge polfinalne tekme Francija - Španija.

V Jekaterinburgu je začetek tekme v celoti pripadel Islandcem, ki so po treh in pol minutah igre vodili že s 4:0, Slovenci pa so prvi gol dosegli v peti minuti. Naši nasprotniki so s plus štiri vodili še trikrat (5:1, 8:4, 9:5), nato pa so se slovenski kadeti po delnem rezultatu 3:0 približali v 23. minuti samo na gol zaostanka (9:8). Toda v zadnjem delu prvega polčasa so islandski rokometaši prednost spet povečali na štiri gole, kajti v 27. minuti je bilo 13:9. Največja razlika v njihovo korist v prvem polčasu je znašala pet golov (15:10) v zadnji minuti, za Slovenijo pa sta jih od enajstih doseženih golov Blaž Janc in Gal Marguč skupaj prispevala kar devet. Tudi na začetku drugega polčasa so imeli mladi Islandci še vedno visoko prednost (18:14 v 37. minuti), nato pa je Klemenčičeva ekipa počasi le začela zmanjševati zaostanek. Kmalu se je približala le na minus ena (19:18), toda sredi drugega polčasa je Islandija znova vodila za štiri (23:19).

Slovenski kadeti se bodo na letošnjem svetovnem prvenstvu v Rusiji borili za zlato kolajno in naslov svetovnega prvaka. FOTO: RZS

Slovenska reprezentanca se je nato precej uspešnejše podala v lov za nasprotniki in po zaslugi Blaža Janca, z 11 goli prvega strelca tekme, v 54. minuti prvič na tekmi izenačila (26:26). Pet minut pred koncem je Omar Magnusson svoji ekipi priigral vodstvo s 27:26, Slovenci pa so odgovorili z delnim rezultatom 3:0 in dobre tri minute pred koncem povedli z 29:27. Kljub temu se Islandci niso predali in so se še dvakrat približal na minimalno razliko (28:29, 29:30). Toda ko je Aleks Kavčič 25 sekund pred koncem tekme zadel za vodstvo z 31:29, je bilo jasno, da bo v finale SP napredovala Slovenija, končni rezultat 31:30 pa je 13 sekund pred koncem postavil Ymir Gislason.

Za reprezentanco Slovenije so največ golov dosegli Blaž Janc (11), Gal Marguč (6) in Jaka Malus (5). Pri Islandcih sta bila najučinkovitejša Hakon Styrmission (7) in Omar Magnusson (6).

Izid, polfinale:
Slovenija - Islandija 31:30 (11:15)

Rezultati četrtfinalnih tekem SP: Slovenija - Norveška 34:29 (16:13), Španija - Danska 23:18 (13:8), Islandija - Brazilija 32:27 (15:10), Francija - Švedska 35:28 (20:16).