FOTO in VIDEO: Wawrinka v finalu premagal še prvega nosilca Đokovića

Pariz, 07. 06. 2015 13.26 |

V moški konkurenci sta se za lovoriko na teniškem turnirju za grand slam v Rolandu Garrosu udarila prvi igralec sveta Srb Đoković in osmi nosilec Švicar Wawrinka, ki je zmagal s 3:1 v nizih. Švicar ima sedaj v vitrinah dve lovoriki za grand slam.

Stan Wawrinka je bil lani najboljši v Avstraliji, v pariškem finalu je igral prvič. V polfinalu je izločil domačega upa Jo-Wilfrieda Tsongaja, še pred tem pa slavnejšega rojaka Rogerja Federerja. Novak Đoković je svoj polfinale začel igrati v petek, a sta ga prekinila dež in tema, v soboto pa je dokončal delo in premagal Britanca Andyja Murrayja. Statistika pred finalom je bila na strani Srba, ki je doslej dobil 17 dvobojev s Švicarjem, izgubil je tri. Nazadnje sta se srečala letos v Melbournu, ko je Đoković slavil po petih nizih.

Prvi igralec sveta je bil proti Wawrinki še posebej suveren na peščeni podlagi, dobil je pet dvobojev in enega izgubil, poraz pa je iz leta 2006, ko je v Umagu dvoboj predal. Đoković je igral v tretjem finalu Rolanda Garrosa, do zdaj je bil še neuspešen. Leta 2012 in 2014 ga je premagal Španec Rafael Nadal, ki je v letošnjem četrtfinalu prvič klonil proti srbskemu tekmecu.

Stan Wawrinka s pokalom za zmagovalca.
Stan Wawrinka s pokalom za zmagovalca. FOTO: Reuters
Wawrinka je dobil finale s 3:1 v nizih in poleg OP Avstralije osvojil še drugi grand slam v karieri, pariški. Na drugem letošnjem turnirju za grand slam je osmi nosilec s 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 premagal prvega igralca sveta Đokovića. Srb je tako tudi letos neuspešno lovil edino manjkajočo lovoriko na štirih največjih turnirjih ki mu še manjka v bogati zbirki, saj v Parizu še nikoli ni zmagal. "Čestitke Wawrinki za odlično predstavo. Pokazal je več poguma, že po prihodu na igrišče je pokazal veliko željo. Menjal je ritem, taktično je bil odličen. Zame je to še ena zamujena priložnost. Žal. Dal sem vse od sebe, potrudil sem se, a ni šlo," je dejal Đoković.

Razumljivo precej bolj zadovoljen je bil Wawrinka. Pred finalom ni bil favorit, čeprav je letos v Parizu dokazal, da nanj tekmeci ne morejo gledati zviška. "To je bil dvoboj mojega življenja. Proti Novaku je vedno izredno težko igrati, saj je pravi šampion. Zame je to izjemen trenutek," je dejal Švicar, ki počasi stopa iz sence slavnejšega rojaka Federerja. Poleg prestižne zmage se bo lahko razveselil še zajetnega deleža nagradnega sklada, dobil bo 1,8 milijona evrov.

Pred polnimi tribunami teniškega kompleksa Roland Garros je prvi niz trajal 43 minut, dobil ga je srbski igralec. Zadoščalo mu, da je enkrat odvzel servis tekmecu (4:3) in nato dobil uvodni del dvoboja s 6:4. Drugi niz je imel podoben razplet kot prvi, le da je bil zmagovalec Švicar. Wawrinka je enkrat odvzel servis Đokoviću in je izenačil na 1:1 (6:4), niz je trajal 54 minut. V tretjem je bil Švicar znova boljši, po 42 minutah je bil izid 6:3. Najbolj zanimiv je bil četrti niz, saj je kazalo, da bosta tekmeca odigrala še peti niz. Nole je namreč povedel s 3:0, a se je Wawrinka vrnil v igro in izid izenačil. Dvoboj je bil nato še izenačen pri 4:4, nato pa je Švicar dobil naslednji dve igri in se veselil pomembne zmage.