Novak Đoković se po dobljenem dvoboju prvega kroga turnirja za veliki slam v Avstraliji, ko je v treh nizih "padel" 19-letni Chung Hyeon iz Južne Koreje, ni izognil vprašanjem o stavniških malverzacijah.
Prvi igralec sveta Novak Đoković je zbranim novinarjem na turnirju v Melbournu najprej zabičal, da še ni pravih dokazov, da gre pri stavniški aferi za kakšnega izmed vodilnih teniških igralcev. "Še več. Prepričan sem, da potencialni škandal ne bo vrgel sence na tenis." Đoković ni zanikal, da se je v preteklosti dogajalo tudi to. "Slišal sem za različne zgodbe. Vem, da so bili vpleteni igralci, ki pa že več kot deset let niso več na Touru. Obstajajo službe, ki se morajo s tem ukvarjati, mi pa moramo še naprej skrbeti, da bo šport čist," je na novinarski konferenci po uvodnem dvoboju turnirja razpredal Đoković.
ATP zavrača očitke, da niso storili dovolj
Na ponedeljkovi tiskovni konferenci je glavni mož Združenja teniških profesionalcev (ATP) Chris Kermode zanikal obtožbe, da teniška zveza ni storila več v boju proti podkupovanju, in da je komisija za varovanje teniške integritete in za preprečevanje korupcije (TIS-The Tennis Integrity Unit) po odkritju primera iz leta 2008 zaspala na lovorikah. "TIS in glavni možje tenisa absolutno zavračamo vsako povezovanje, da smo skrivali dokaze o podkupovanju teniških igralcev in da nismo zadev raziskovali," je dejal Kermode.
TIS je v preteklosti že uspešno ujela in kaznovala teniške igralce, ki so prejeli denarno nagrado v zameno za dogovorjen končni rezultat. Leta 2008 so ob odkritju že kaznovali 18 tenisačev, ki so jih zasačili pri umazanih poslih. Večino je bilo nižjerangiranih igralcev, ki so po večini nastopali zgolj po turnerjih Challenger. Dva izmed teh pa sta bila tudi prva kategornika. In sicer Daniele Bracciali in Potito Starace. Oba Italjana sta bila med kariero uvrščena med 50 najboljših tenisačev sveta. Najprej sta dobila doživljenjsko prepoved nastopanja, ki pa jo je italjanska teniška zveza kasneje umaknila.
Federer: Rad bi slišal imena!
Legendarni Roger Federer je brez dlake na jeziku komentiral stavniško afero v teniškem svetu. "Podrobnosti ne poznam. Upam, da ne gre za iste stvari kot v preteklosti, saj smo to že premleli. Ne vem, če je kaj novega. Vem le to, da bodo morali določeni organi svoje delo dobro opraviti. Vsekakor se te stvari dogajajo. V vseh športih." Švicar zahteva, da gre zadeva korak dlje. "Rad bi slišal imela. Brez dvoma bi rad slišal, kdo so ti nepridipravi. Ko bomo začeli operirati z imeni, se bodo grešniki težko skrili."
Šarapova: Šport mi je vedno pomenil več kot denar
Na afero podkupovanja tekem v teniškem svetu se je že odzvala tudi nekdanja številka 1 svetovnega ženskega tenisa Rusinja Marija Šarapova. Dejala je, da je bila prepričana, da se v tako lepem športu kot je tenis, v ozadju ne odvijajo umazani posli. Šarapova je po dobljenem dvoboju z Japonko Nao Hibino v intervjuju za organizatorje OP Avstralije dejala: "Iskreno upam, da obtožbe ne držijo. Meni je vedno šport pomenil več kot denar. Vem, da bolj kot si uspešen v športu, več tudi zaslužiš. Ampak moj motiv nikoli ni bil zaslužek. Meni je bil izziv biti vse boljša in boljša. Veliko mi pomeni igrati pred več 10 tisoč gledalci. Ko stopiš na igrišče je denar zadnja stvar na katero pomisliš," je v kratkem intervju dejala ruska teniška igralka.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.